sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

3D tištěná vzletová a přistávací rampa

Tým studentů z vysokých škol a univerzit po celých Spojených státech  zapojených do programu Artemis generation pod dohledem expertů z NASA otestoval 3D vytištěnou rampu pro vzlety a přistání. Cílem bylo ověřit, jak si tato konstrukce povede při vystavení horkým spalinám raketového motoru. Test, který proběhl 6. března na texaské základně Camp Swift u města Bastrop, byl součástí programu Lunar PAD (Lunar Plume Alleviation Device), který má za cíl vyřešit problémy spojené s vyvržením lunárního regolitu během startů a přistání na měsíčním povrchu.

Zmenšený model přistávací a vzletové platformy vytištěný v rámci programu Lunar PAD (Lunar Plume Alleviation Device).
Zmenšený model přistávací a vzletové platformy vytištěný v rámci programu Lunar PAD (Lunar Plume Alleviation Device).
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Studenti nejprve navrhli nový design pro workshop psaní soutěžních návrhů, který organizuje Úřad hlavního technologa na Marshallově středisku v alabamském městě Huntsville a L’SPACE Academy – studentský projekt zaměřený na spolupráci s misí Lucy na Arizona State University ve městě Tempe. Tým porotu zaujal a dostal finance na vytištění a zkoušky prototypu v menším měřítku. Do akce se zapojil i projekt MMPACT (Moon-to-Mars Planetary Autonomous Construction Technologies) od NASA, technologický stavební startup ICON a členové týmu suborbitálních raket z Texas A&M University v College Station.

Samotný návrh přistávací a vzletové rampy je tvořen sérií útvarů kapkovitého / listového tvaru. Jejich prostřednictvím mají být spaliny přistávajícího / vzlétajícího raketového motoru rozptýleny do stran a pak vzhůru, aby bylo minimalizováno množství rozvířeného regolitu.

Test odolnosti 3D tištěné konstrukce využil malý raketový motor.
Test odolnosti 3D tištěné konstrukce využil malý raketový motor.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/llp_interior.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/rocket_pad_1smaller.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/rocket_pad_smaller.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
3 let před

A jak velká by byla taková rampa ve skutečné velikosti? Nebo kde by přistávala kosmická loď? Uprostřed na tom černém puntíku?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Kamil

Zatím jde pouze o studii základních možností. Víc bych v tom nehledal.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.