sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lucy už má všechny přístroje

Do startu mise Lucy zbývá jen zhruba tři čtvrtě roku a projekt se nyní dočkal důležitého pokroku – proběhla instalace třetího (a tedy posledního) vědeckého přístroje do těla sondy. Lucy se stane první sondou, která prozkoumá takzvané Trojány – skupiny malých planetek, které sdílí s Jupiterem oběžnou dráhu kolem Slunce. Přípravy této mise tedy mohou zamířit do závěrečné fáze procesu sestavování. A přitom před pěti měsíci, kdy začínala fáze ATLO (Assembly, Testing and Launch operations – činnosti spojené se skládáním, testováním a startem), byly jednotlivé části sondy Lucy rozptýleny po celých Spojených státech. Nyní bychom již v hale firmy Lockheed Martin Space v coloradském Littletonu viděli téměř dokončenou sondu.

Před asi rokem a půl jsem byl nadšený z toho, že jsem mohl držet v rukou malý kousek kovu, u kterého jsem věděl, že má letět k Trojánům,“ vzpomíná Hal Levison, hlavní vědecký pracovník mise ze Southwest Research Institute a dodává: „Teď tu máme skutečnou sondu, která je prakticky hotová. To je opravdu neuvěřitelné.“ Poslední nainstalovaný vědecký přístroj, L’Ralph, postavili experti z Goddardova střediska v Greenbeltu, stát Maryland. Firma Lockheed Martin přebrala tento přístroj 21. ledna a už 26. ledna proběhla jeho integrace do sondy. L’Ralph je nejkomplikovanějším přístroj na palubě Lucy – v podstatě jsou to dva přístroje.

Přístroj L'Ralph
Přístroj L’Ralph
Zdroj: http://lucy.swri.edu/

První část tvoří multispektrální kamera MVIC (Multispectral Visible Imaging Camera), která bude pořizovat fotografie Trojánů ve viditelné části spektra. Druhou část tvoří snímač LEISA (Linear Etalon Imaging Spectral Array), který má měřit infračervená spektra planetek. Oba tyto přístroje budou spolupracovat, aby mohla Lucy určit složení materiálů na povrchu Trojánů, což je pro vědce důležité, aby mohli lépe nahlédnout do tajemství časné historie naší soustavy. Přístroj L’Ralph potkalo poměrně výrazné zpoždění způsobené pandemií Covid-19. Největší rána pro něj přišla v dubnu loňského roku, kdy Goddardovo středisko bylo ve 4. stupni Covid restrikcí a práce na přístroji byly pozastaveny. Členové týmu, který má tento přístroj na starost, se však společně s ATLO týmem z Lockheed Martin nevzdali. Podařilo se jim vypracovat nový harmonogram, který umožnil, aby všichni pracovali bezpečně při dodržení všech nařízení. Tento nový harmonogram navíc stále umožňoval stihnout start sondy v původně plánovaném termínu 16. října 2021.

Instalace přístroje L'Ralph.
Instalace přístroje L’Ralph.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Tým kolem přístroje L’Ralph vykonal při dodání fantastického přístroje mimořádnou práci,“ vysekl kolegům poklonu Dennis Reuter, hlavní vědecký pracovník tohoto přístroje z Goddardova střediska a dodává: „Kdyby to, co udělali, předvedli za normálních podmínek, bylo by to pozoruhodné. Ale když to zvládli za podmínek, kterým museli vzdorovat, pak je to úžasné.“ Přístroj L’Ralph byl nyní připojen na pohyblivou platformu, která sondě poskytuje značnou flexibilitu během průletů kolem vědeckých cílů. Během vysokorychlostních průletů bude možné přesně namířit přístroje vstříc Trojánům, zatímco vysokozisková anténa bude pořád mířit k Zemi. Stejně tak bude moci sonda nerušeně provádět drobné korekce dráhy. Výsledkem by měly být nejlepší možná data o těchto nepříliš prozkoumaných cílech.

Na této platformě jsou i přístroje L’TES a L’LORRI, které navrhla a postavila Arizona State University, respektive Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. Společně s nimi tu najdeme také dvě sledovací kamery Terminal Tracking Cameras – i ty jsou již na svém místě. Když byl připojen i L’Ralph, může být platforma připojena k tělu sondy – Lucy se tak zase o pěkný kus přiblíží k začátku dvanáct let trvající cesty Sluneční soustavou k Trojánům. „Tým ATLO sondy Lucy byl nesmírně úspěšný – dodávka a integrace L’Ralph do Instrument Pointing Platform je nádherný start do nového roku,“ říká Donya Douglas-Bradshaw, projektová manažerka z Goddardova střediska.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/web/239184_web.jpg
http://lucy.swri.edu//img/LRALPH.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsfc_20201102_lralph_05152.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej
Michal Andrej
4 let před

Poletí skôr ku Grékom ako ku Trójanom, podľa wiki má skúmať štyroch Grékov a jedného Trójana ☺
A prvý asteroid, ku ktorému letí, nepatrí medzi Trojanov. Je to DonaldJohanson, pomenovaný podľa objaviteľa Lucy, po ktorej sa sonda volá.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
4 let před
Odpověď  Michal Andrej

Trójané je souhrnné označení pro obě skupiny planetek okolo bodů L4 a L5. Trójané okolo bodu L4 jsou pojmenovávány podle řeckých hrdinů z Trojských válek, trójané okolo bodu L5 podle trojských hrdinů. V obrázcích na wiki je sice podle tohoto pojmenování jedna z těch skupin označena jako „Řekové“, ale to se používá, jen když je nějaký zvláštní důvod ty dvě skupiny od sebe odlišit. Jinak ne.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.