sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

NASA přemýšlí o křesle v jarním Sojuzu

Na ISS se již 20 let střídají posádky a NASA si chce udržet nepřetržitou sérii přítomnosti svých lidí na palubě orbitálního komplexu. NASA proto pracuje na krocích, které by měly i v budoucnu zajistit za všech podmínek schopnost dopravy astronautů na oběžnou dráhu. Agentura proto nyní zvažuje, že si obstará jedno místo v nadcházející misi lodi Sojuz, která má na jaře dopravit na ISS nové kosmonauty. Agentura proto vydala veřejný podnět s cílem identifikovat všechny možnosti, které by potenciálně mohly v daném časovém rámci poskytovat dopravní služby posádek nad rámec možností, které NASA využívá v rámci projektu Commercial Crew Program.

NASA spolupracuje s firmami SpaceX a Boeing na zajištění bezpečného a spolehlivého transportu posádek na ISS a zpět. Nedávný úspěch testovací mise DM-2 a start i připojení operační mise Crew-1 byl velkým milníkem v poskytování dopravních služeb z amerického území prostřednictvím komerčních kosmických lodí. Připravovaná operační mise Crew-2 a opakovaný nepilotovaný test lodi Starliner od Boeingu mají v tomto trendu pokračovat. Zajištění místa v lodi Sojuz by mělo být pojistkou, která zajistí, že na ISS bude neustále aspoň jeden americký astronaut. NASA preferuje poskytnutí barterů v rámci této doplňkové služby přepravy posádek, nemá tedy jít o výměnu finančních prostředků.

Aktuální stav připojených lodí k ISS.
Aktuální stav připojených lodí k ISS.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Kvůli provozním omezením je vhodné, aby členové posádky letěli na stanici ve stejné lodi, ve které se budou vracet. Posádka, která momentálně pobývá na stanici, se musí vrátit v Sojuzu (respektive Crew Dragonu) v průběhu dubna a května. Start mise Crew-2 je přitom momentálně plánován na 20. dubna. Může se však stát, že bude start odložen, případně že misi potkají na oběžné dráze problémy, kvůli kterým se bude muset předčasně vrátit. NASA by v takovém případě riskovala, že na palubě stanice nebude žádný Američan. „V NASA máme jednu často používanou frázi – odlišná zastupitelnost. Znamená to, že máme vždy záložní plán, který nám zajistí volnou cestu i když narazíme při původním plánu na problém,“ říká Robyn Gatens, výkonný ředitel pro ISS z centrály NASA a dodává: „Těšíme se na další rotaci posádek v rámci mise SpaceX Crew-2. Snažíme se také zajistit, abychom mohli i nadále maximalizovat využívání stanice a minimalizovat jakékoli riziko tím, že by v nadcházejícím jarním Sojuzu byl americký astronaut.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss063e107241.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EtzZeppXUAECRno?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
3 let před

Nedávno jsem spočítal, že Američané letěli již 64x v Sojuzu, je v tom tedy i 7 cest Amerických turistů (osmý byl Jihoafričan) a palubu Sojuzu celkem poznalo 55 amerických občanů.
Naopak raketoplánem Rusové letěli 22x

Kamil
Kamil
3 let před

Poletí tedy na oplátku Rus v Crew-3?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Kamil

To se zatím neví.

ov42
ov42
3 let před

No to by se ale Rusové museli vzdát jednoho místa na ISS pro kritickou dobu, kdy plánují důležité připojení Nauky a s tím související sérii výstupů do volného prostoru. Vzhledem k tomu, že Crew 2 již je hotová a jsou tam bezpochyby závazky k ESA i JAXA, další Rus by mohl odstartovat až s Crew 3 A to je trochu pozdě, pokud už konečně opravdu Nauka odstartuje podle plánu. Je vidět, že Amíci si nejsou jist, zda Drak v tom dubnu skutečně bude moci odstartovat. A Rusům se asi úplně nechce startovat v lodi, která má za sebou jeden zkušební bezpilotní a jeden zkušební let pilotovaný, když mají loď, která už není zrovna největší výkřik módy, ale funguje 50 let beze ztráty lidského života a která od té doby obstála i při několika dosti kritických chvilkách.

JirkaBerka
JirkaBerka
3 let před
Odpovědět  ov42

Hmm. Tak bez ztráty života to teda nebylo. Komarov, Dobrovolskij, Pacajev, Volkov se jako nepočítají?

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před
Odpovědět  JirkaBerka

Ďábel je skryt v detailu. Když to upřesníte/ omezíte na těch „50 let“ tak to téměř (chybí 4,5 měsíce) sedí. Pak můžete o smrtelných nehodách decentně pomlčet a hned to vypadá jinak. Je to samozřejmě pravda, ale řekl bych, že o pravdu tu zrovna nejde. A ještě to doladíte poznámkou „dosti kritické chvilky“ (bravůrně) zvládl. No nekup to.

ov42
ov42
3 let před
Odpovědět  JirkaBerka

Ti to odnesli právě před padesáti lety.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před

Stěžejní mi tady přijde poslední věta prvního odstavce. Bohužel se zřejmě jedná o práci google-translatoru, která se s češtinou moc nepotkala. Sám jsem si ji musel přečíst třikrát než jsem ji rozšifroval.

NASA prostě simuluje rizika a jejich řešení. Neviděl bych v tom pochybnosti o Crew-2, či dokonce o Dragonech. Je to standardní „contingency management“. Omlouvám se, ale nenapadá mě český ekvivalent.

Nejspíš k tomu nedojde. NASA už není ochotná Rusům za pilotované lety platit a Rusové chtějí dolary, ne barter.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Radim Pretsch

Překladač jsem k tomu nepoužil – NASA prostě poptává dopravní kapacitu nad rámec Commercial Crew Program.

ov42
ov42
3 let před

Já ten článek četl v originále včera a také jsem pochopil, že NASA opravdu CHCE to místo v dubnovém Sojuzu a ráda by se pojistila, že pokud neklapne výměna Crew 1 za Crew 2, aby alespoň jeden Američan na ISS zůstal.

Kamil
Kamil
3 let před
Odpovědět  ov42

Leda kus za kus. Megan Mc Arthur by letěla na Sojuzu a místo ní Rus. A na oběžné dráze by se zase prohodili. Jen nevím, jestli je to za 6 týdnů možné.

ov42
ov42
3 let před
Odpovědět  Kamil

Meghan je pilotem, k tomu asi Rusa nepustí, a určitě ne bez nějakýho pořádnýho výcviku. Pokud NASA to místo získá, nejpravděpodobnějším kandidátem by podle spekulací na zahraničních webech byl Mark van de Hai, byl náhradníkem Rubinsové, čili by měl být připravený, navíc již v Sojuzu letěl a Rusky taky nejspíš bude umět díky tomu lépe, než Meghan. Otázkou je, co by za to Rusové získali. Oni ty tři lidi budou potřebovat nahoře teď a ne až v září.

Kamil
Kamil
3 let před
Odpovědět  ov42

Tak pilota Dragonu udělají z Thomase Pasqueta. A o ruštinu Meghan bych se neobával, určitě ji zvládá dostatečně na to, aby zvládla start v Sojuzu na sedadle pasažéra

ov42
ov42
3 let před
Odpovědět  Kamil

Pochybuji, že jsou všichni američtí astronauti schopni se domluvit rusky. Megan se nikdy na misi Sojuzu nepřipravovala, poprvé a zatím naposledy letěla na Atlantisu k Hubblovi.

Kamil
Kamil
3 let před
Odpovědět  Kamil

Podle mě je ruština základní studijní předmět všech dlouhodobých obyvatel ISS. Všichni se musí umět dorozumět navzájem a platí, že Američané mluví rusky a Rusové anglicky

ov42
ov42
3 let před

Novickij a Dubrov složili úspěšně zkoušky ohledně připojení Nauky k ISS. Zároveň byla zveřejněna fotka obou z tréninku, na ramenou mají emblém mise se jmény Novickij, Dubrov a VAN DE HAI! Čili chudák Korzakov asi ostrouhá.

https://kosmonautix.cz/2021/02/11/nasa-premysli-o-kresle-v-jarnim-sojuzu/