Už je to tu, dočkali jsme se! Velmi plodná aktivita během loňských letních prázdnin přináší své ovoce a začíná etapa příletů k Marsu. Jako první se o slovo hlásí nováček ze Spojených arabských emirátů – jejich sonda Al-Amal (můžete se setkat i s anglickým názvem Hope, tedy naděje) startovala 19. července 2020 na japonské raketě H-IIA. Ze všech tří průzkumníků Marsu, kteří v dalších dnech dorazí k rudé planetě, je nejmenší – při startu vážila pouze 1350 kilogramů. Zatímco čínská a americká sonda počítají s přistáním na Marsu, Al-Amal bude kolem rudé planety pouze kroužit – vědci vytipovali finální oběžnou dráhu s periareem ve výšce 20 000 kilometrů a apoareem ve výšce 43 000 kilometrů, na které by jeden oběh trval 55 hodin. Sonda, která má sloužit hlavně ke studiu marsovské atmosféry měla při startu k dispozici 800 kilogramů hydrazinu – velká část pohonných látek se využije právě dnes k zážehu, který sondu usadí na oběžné dráze kolem Marsu.
V 16:30 SEČ má začít brzdící zážeh s délkou 27 minut. V 17:08 SEČ by se mělo pozemní středisko dozvědět o navedení sondy na oběžnou dráhu. Tato prvotní dráha bude mít výšku periarea 1 000 km a apoarea 49 380 km. Podle tweetu na oficiálním profilu mise, který láká zájemce ke sledování přímého přenosu, by mělo vysílání začít v 16:00 SEČ. Zatím není jisté, jaké informace budou k dispozici, případně v jakém čase se objeví. Přílet jakékoliv sondy k Marsu je však natolik velkou událostí, že jsme se rozhodli pokrýt ji formou psaného online přenosu, ve kterém budeme informovat o všech aktuálních novinkách.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://www.emiratesmarsmission.ae/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…2364211838104633344_o-1170×445.jpg
Opravdu krásná moderátorka, po zkušenostech blízkovýchodními televizemi bych čekal nějakou „buchtu“.
Skvělá režie.
Odpočet na Home Page říká “ Za 10 minut „.
Není to tak, že sonda pro tuto misi byla vyrobena v USA, diky know how univerzit z Colorada, Arizony a Kalifornie? Sonda byla postavena v Coloradu a letela na japonske rakete.
Jak velky vklad realne mely spojene arabske emiraty, krome petrodolaru?
O účasti amerických univerzit v přenosu píšu. Detaily jsou třeba v tomto článku. Stručně: 150 inženýrů z UAE a řízení mise.
SAE samozřejmě nemají kapacity na vývoj vlastních družic a nosičů. Ani to nijak nepopírají.
Ale mají kapacitu na řízení kosmických projektů a vědu. Repspektive si je budují a jak vidno úspěšně.
To že nějaký stát nestaví vlastní mikroskopy neznamená, že jeho vědci nemohu v jeho laboratořích vyvinout unikátní lék.
Fascinujou mě ty jejich bílé a černé hábity. cool
Rozhodně je při příležitosti tohoto úspěchu zajímavý téměř sedm let starý Kosmotýdeník
https://kosmonautix.cz/2014/07/kosmotydenik-97-dil-21-7-27-7-2014/
Díky, je skvělé, že se to povedlo. 🙂
Budoucí pracovní dráha je též zajímavá. 20×43 tis.km mi připadá pro zkoumání Marsu poněkud daleko.
Bude později upravena, pohonných hmot mají dost. Tento způsob přiblížení orbiterů je ovšem docela obvyklý.
Nemáte pravdu. Finální oběžná dráha bude mít právě výšku perierea 20000 km, apoarea 43000 km a sklon cca 25° (bude tedy možné snadno pozorovat i oba měsíce Marsu). Je to záměr s ohledem na vědecký program sondy Al Amal. Aktuální dráha má výšku periarea okolo 1000 km a apoarea okolo 50000 km.
Takže tedy bude později upravena? Děkuji.
Ne nebude upravena. Pracovní dráha 20/43 tis. km o které je v tomto vláknu řeč je konečná dráha, na které bude sonda usazena.
Ďakujem autorom článku, resp. písaného prenosu – skvelá práca! 🙂
Díky, rádo se stalo. 😉