sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty Falconů během 4 hodin?

Tak tohle jsme ještě nezažili! Pokud se nic nezmění, bude čtvrteční ráno a dopoledne opravdu mimořádné a to hned z několika důvodů. Start sedmnácté várky ostrých družic Starlink se tak dlouho odkládal, až nakonec odskočil až za osmnáctou várku. Už to, že osmnáctá várka zřejmě odstartuje před sedmnáctou, je samo o sobě docela paradoxní, ale to není vše. Mimořádný je především časový rozestup. Oba starty totiž mají dělit pouze 4 hodiny a 17 minut! Tím by byl s přehledem překonán dosavadní rekord v nejkratším rozestupu mezi dvěma starty Falconu 9 (47 hodin a 42 minut). SpaceX už čeká pouze na posvěcení od obsluhy kosmodromu a sleduje i počasí v přistávací oblasti – v obou případech totiž mají první stupně přistát na mořské plošině. Oba starty ze dvou různých floridských ramp Vám přineseme ve formě komentovaných přenosů.

EDIT 3.2. 17:30
Zdá se, že unikátní dvojitý start nebude. Sedmnáctá ostrá mise z rampy 39A se odkládá o jeden den. Osmnáctá zatím stále platí.

Jako první má odstartovat Falcon 9 s osmnáctou várkou družic Starlink z floridské rampy číslo 40. Tento start je zatím plánován na 4. února v 7:19 SEČ. Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 7:05 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Jako druhý má odstartovat Falcon 9 se sedmnáctou várkou družic Starlink z floridské rampy číslo 39A. Tento start je zatím plánován na 4. února v 11:36 SEČ. Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 11:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/
https://forum.kosmonautix.cz/
https://forum.kosmonautix.cz/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/…LC40-061220-Richard-Angle-prelaunch-6-crop-c.jpg
https://www.teslarati.com/…/11/Starlink-1-v1.0-launch-stack-SpaceX-1-1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
Ladislav
3 let před

Tak to tedy bude nářez.Mám odpolední a tak budu vše doufám stíhat.Manželka mě , ale za to nebude mít ráda.

Relaxant
Relaxant
3 let před

Je to v krátké době podruhé, co má Spacex na rampách a poté v jednom záběru ze startu 2 rakety současně. Byla to SN9 a SN10 a teď mise Starlink 1-17 a 1-18.
Že by se z toho začínala stávat pěkná tradice? 🙂 Jen tak dál.

Relaxant
Relaxant
3 let před

Telemetrické údaje při přistání prvního stupně byly chybné. Při výšce 0 m ukazovaly ještě rychlost cca 150 km/h, ale 1. stupeň na plošině ještě nebyl (NAŠTĚSTÍ). 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Relaxant

Chybné bych neřekl. Vše vzniklo evidentně kombinací několika faktorů. Svou roli mohlo hrát rozbouřené moře, dále se domnívám, že hlavní roli mělo to, žese oba telemetrické údaje posílají jinou cestou a trvá jim tedy různou dobu dorazit do vysílacího střediska – může dojít ke zpoždění na jedné trase.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.