sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Hledání stabilních kapalin

Mnoho tekutin, se kterými přicházíme běžně do styku, jsou takzvané heterogenní směsi- plavou v nich částice moc malé na to, aby je mohlo spatřit neozbrojené oko. Jejich pohyb se řídí podle gravitace a teploty okolního prostředí. Zajistit, aby se tyto tekutiny od sebe nerozdělily, je výzva, kterou řeší prodejci potravin, ale také zástupci farmaceutického průmyslu. Cíl je jasný – prodloužit životnost léků jak to jen jde. Ale někdy je naopak potřeba z emulze oddělit obě tekutiny – třeba když chceme odstranit znečišťující látky či sebrat živiny – zjednodušeně řečeno, jako když z mléka odebereme vrstvu smetany. Lepší porozumění podstatě míšení a následného oddělení komplexních tekutin je důležité pro různé praktické pozemské aplikace, ale i pro práci s tekutinami v prostředí mikrogravitace.

Ropa, která znečistila vody u ostrova Mauricius.
Ropa, která znečistila vody u ostrova Mauricius.
Zdroj: https://www.esa.int/

Aby bylo možné tento proces lépe prozkoumat, zahájila Evropská kosmická agentura projekt TechNES (Technologies for Non-Equilibrium Systems), na kterém spolupracuje s německou firmou NanoTemper Technologies. Mezinárodní výzkumný tým koordinovaný Milánskou univerzitou má spolupracovat s NanoTemper Technologies, aby bylo možné prozkoumat chování těchto komplexních tekutin v kosmickém prostoru. Speciálně se chtějí výzkumníci zaměřit na vývoj nových technologií pro farmacii a biomedicínu.

Projekt má využívat více než dvě desítky let zkušeností, které odborníci z ESA nasbírali při studiu kapalin v rámci projektu Foton M3, ale i na Mezinárodní kosmické stanici. Výzkumné týmy z Milánské univerzity, University v Pau a regionu Adour ve Francii, Univerzity v německém BayreuthuComplutense University v Madridu společně pracují na vývoji nových experimentů, která se mají v rámci programu TechNES realizovat na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

Příprava Fotonu-M3 na Bajkonuru.
Příprava Fotonu-M3 na Bajkonuru.
Zdroj: https://www.esa.int/

Kapaliny, na které se má výzkum zaměřit, jsou koloidní suspenze, roztoky polymerů a také roztoky proteinů. Ve všech případech jde o kapaliny, ve kterých jsou rozptýleny mikroskopické částice. Mezi koloidní roztoky můžeme zařadit třeba dobře známé mléko, nebo směs vody a oleje. Tyto roztoky nejsou nikdy v klidu – neustále se pohybují. Ať už je to vlivem míchání či třesení, ale i v důsledku gravitace, nebo změnami teploty.

Experti nyní budou studovat, jak se různé komplexní roztoky (ať už přirozené nebo uměle vyrobené) míchají v prostředí mikrogravitace. Cílem je vyvinout diagnostické techniky, které by měly studovat tekutiny, které nejsou v rovnovážném stavu. Ze získaných poznatků však nemá těžit pouze farmaceutický průmysl. Komplexní roztoky se nenachází jen v našich buňkách, ale i v atmosféře, oceánech, ale i ve výrobě potravin či různých chemikálií. „Nedávno jsme oslavili dvacet let nepřetržité přítomnosti lidí na Mezinárodní kosmické stanici a tento projekt je skvělý příklad mezinárodní spolupráce a dlouhodobého výzkumu, který lidstvu tato unikátní laboratoř v prostředí mikrogravitace umožňuje,“ říká Marco Braibanti z ESA, který má na starosti vědecký tým pilotovaných misí a dodává: „V evropském modulu Columbus a Fluid Science Laboratory jsme se již o chování tekutin dozvěděli mnoho věcí, o které nyní projevují zájem komerční společnosti, které chtějí tyto výhody využívat tady na Zemi.

Astronaut Luca Parmitano pracuje v modulu Columbus se zařízením Fluid Science Laboratory
Astronaut Luca Parmitano pracuje v modulu Columbus se zařízením Fluid Science Laboratory
Zdroj: https://www.esa.int/

Odborníci z NanoTemper Technologies se zaměřují na přístroje, které pomáhají studovat proteiny. V rámci tohoto projektu by měli vyvinout optické diagnostické metody vhodné pro vývoj spolehlivých léků založených právě na proteinech. Takové léky, využívající například protilátky, bývají při léčbě chorob účinnější a mají méně vedlejších efektů, než tradiční léky založené na chemických látkách. „Spolupráce s NanoTemper Technologies nám umožní přenést pokročilé diagnostické prostředky vyvinuté pro základní výzkum ve vesmíru do nejrůznějších aplikací, které jsou využitelné ve zdravotnictví a mají velké přínosy pro společnost.“ říká Alberto Vailati z Milánské univerzity, koordinátor mezinárodního týmu TechNES.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/22519611-1-eng-GB/NanoTemper_Prometheus.jpg
https://www.esa.int/…/oil_spill_in_mauritius/22272963-1-eng-GB/Oil_spill_in_Mauritius.jpg
https://www.esa.int/…Foton-M3_spacecraft_at_Baikonur_Cosmodrome.jpg
https://www.esa.int/…Fluid_Science_Laboratory_inside_Europe_s_space_lab_Columbus.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2021/02/01/hledani-stabilnich-kapalin/