sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na stopě „sluncetřesením“

Tajemství spojená s procesem takzvaného sluncetřesení, tedy seismické aktivity Slunce, která probíhá v době slunečních erupcí, se možná ukrývají pod povrchem naší hvězdy. Při procesu, který tak trochu připomíná pozemská zemětřesení, dochází k uvolnění akustické energie, která ve formě vln rozvibruje okolní povrch Slunce – skoro stejně jako se po jezeře šíří vlny. K těmto jevům dochází pár minut po sluneční erupci – výtrysku světla, energie a materiálu, který pozorujeme ve vnější atmosféře Slunce.

Vědci dlouho předpokládali, že sluncetřesení mohou být poháněna magnetickými silami, nebo ohříváním sluneční atmosféry v místě, kde dojde k erupci. Zdálo se, že vlny projdou skrz sluneční povrch a šíří se hluboko do interiéru Slunce. Ovšem nové výsledky (založené na datech z americké kosmické observatoře SDO) odhalily něco jiného.

Průběh sluncetřesení 30. července 2011. Vlevo je vidět aktivní oblast ve viditelném světle, vpravo pak v extrémní ultrafialové oblasti. Vidíme v něm vlny, které se šíří do okolí až 42 minut po erupci, která je na časové ose vyznačena značkou IP.
Průběh sluncetřesení 30. července 2011. Vlevo je vidět aktivní oblast ve viditelném světle, vpravo pak v extrémní ultrafialové oblasti. Vidíme v něm vlny, které se šíří do okolí až 42 minut po erupci, která je na časové ose vyznačena značkou IP.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V červenci 2011 sonda SDO sledovala sluncetřesení s mimořádně ostrými vlnami, které se objevily po středně silné erupci. Vědci následně dokázali zpětně dohledat původ vln až k jejich zdroji, k čemuž použili metodu zvanou helioseismická holografie. Při této technice použili data z přístroje Helioseismic and Magnetic Imager na sondě SDO, aby zjistili, jak se povrch Slunce pohyboval. Už dříve se tato metoda používala ke sledování pohybu akustických vln z různých zdrojů na Slunci.

Umělecká představa sondy SDO.
Umělecká představa sondy SDO.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Místo očekávaných vln, které by se do Slunce šířily shora, však vědci viděli, že povrchové vlnění při sluncetřesení vycházelo z podpovrchových oblastí těsně po erupci. Výsledky publikované v Astrophysical Journal Letters ukazují, že se akustický zdroj nacházel zhruba 1100 kilometrů pod povrchem Slunce a nikoliv nad ním, jak se dříve předpokládalo.

Vědci nyní předpokládají, že tyto vlny může způsobovat nějaký zanořený zdroj, který byl zatím neznámým způsobem aktivován sluneční erupcí z atmosféry nad sebou. Tyto nové poznatky mohou pomocí vysvětlit dlouhodobá tajemství spojená se sluncetřeseními – proč některé jejich charakteristiky vypadají výrazně odlišně od erupcí, které je spouští.

Zatím se vědcům nepodařilo identifikovat přesný mechanismus, který skutečně způsobuje sluncetřesení. Výsledky měření však již poskytují jisté náznaky, že původce se zřejmě skrývá pod povrchem. Vědci chtějí pokračovat ve zkoumání tohoto procesu. Konkrétně by se rádi zaměřili na jiná sluncetřesení – zajímá je, zda v nich také zaznamenají podobné podpovrchové zdroje.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a011000/a011095/CME_SDO_still.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ripplemovie.gif
https://upload.wikimedia.org/…/1200px-Solar_Dynamics_Observatory_1.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Haremheb
Haremheb
3 let před

Mě spíše přijde, že erupce je následek než příčina…

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Haremheb

Kdo ví, třeba se to nakonec potvrdí.

Lopour
Lopour
3 let před

Zajímavé, díky.
Jen češtinářská poznámka: psal bych sluncetřesení (jako zemětřesení).
Sluncotřesení by šlo napsat kdyby se třásl nějaký Slunc (jako sulc).
🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Lopour

Díky za dobrý postřeh. Zvažoval jsme obě verze, ale nakonec se mi víc zdála verze s O. Ale klidně to mohu změnit. 😉

Jiri Kos
Jiri Kos
3 let před
Odpověď  Lopour

A co byste navrhoval u Marsu? Marsotřesení nebo marsetřesení?

Vojta
Vojta
3 let před
Odpověď  Jiri Kos

Já bych hlasoval pro Marsotřesení. Ideální bude zkusit si to podle jiného slova stejného rodu a vzoru. Mars se skloňuje jako hrad, Slunce jako moře. Zemi řešit nemusíme, tam je zemětřesení zažitý pojem 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.