sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lunární kámen v Oválné pracovně

Na první pohled jde pouze o symbol, ale jeho význam je velký a sdělení jasně zřetelné. Symbol ambicí a úspěchů dřívějších generací je zároveň připomenutím podpory aktuálního průzkumu měsíce a Marsu – kámen přivezený z Měsíce je nyní součástí Bílého domu. Na žádost administrativy nového amerického prezidenta Joe Bidena totiž agentura NASA zapůjčila vzorek přivezený z Měsíce, který byl 20. ledna vystaven v Oválné pracovně. Lunární kámen byl předtím uložen v areálu Lunar Sample Laboratory Facility na Johnsonově středisku v Houstonu, kde se skladuje většina vzorků dopravených na Zemi v rámci programu Apollo. Vitrína s lunárním kamenem obsahuje také vysvětlující popisek, který se věnuje nejen zasazení vzorku do historického kontextu, ale také připomíná aktuální snahy agentury NASA.

Měsíční vzorek 76015,143

Astronaut Ronald Evans z mise Apollo 17 a jeho kolegové Harrison Schmitt a Eugene Cernan, poslední lidé, kteří se dotkli Měsíce, odštípli tento vzorek z většího balvanu ve spodní části Severního masivu v údolí Taurus-Littrow zhruba 3 kilometry (téměř 2 míle) od lunárního modulu. Tento 332 gramů vážící kousek Měsíce (méně než libra) odebraný v roce 1972 představuje 3,9 miliardy let starý vzorek vzniklý při poslední velké kolizi na přivrácené straně Měsíce v impaktní pánvi Imbrium, která má průměr 1145 km, tedy 711,5 mil.

Nepravidelný povrch vzorků obsahuje malé krátery vytvořené dopady mikrometeoritů, které během milionů let tento kámen obrousily. Hladké, seříznuté plochy vznikly v Lunar Curation Laboratory, kde se vytvářely plátkové řezy pro vědecký výzkum. Probíhající výzkum je nezbytný, jelikož stále pokračujeme v poznávání naší planety i Měsíce a připravujeme se na budoucí mise do cislunárního prostoru a dál.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/oval_office_moon_rock_2021.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
Ladislav
3 let před

To vypadá jako dobrá zpráva.Doufám, že bude Bidenova administrativa dál podporovat vesmírný program NASA.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před
Odpovědět  Ladislav

Souhlasím. Symbolika je v politice důležitá a (nejen) Američané jsou v tomhle hodně “hraví”. Tohle je podle mě naděje pro Artemis.

Vaclav
Vaclav
3 let před

Já bych tedy preferoval kámen přivezený misí Apolla 11. A měl by to být navíc kámen z ” nouzového vzorku ” který zvedl první Američan na Měsíci v okamžiku, kdy Aldrin byl ještě v LEMu, pro případ přerušení prvni EVA na Měsíci v samém počátku. Celé generace od počátku dějin snily o tom zvednout kámen na Měsíci. Kámen z A-11 je ztělesněním toho snu a je PRVNÍ, zatímco kámen z A-17 je již “jen” jedním z mnoha.
Když symbol, tak se vším všudy.

Josef Somik
Josef Somik
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Každý má nějaký smysl pro symboliku a někdo jí vtělí i do toho, o čem prý celé generace snily.
Pro někoho je symbol už jen samotný fakt, že je to kámen z Měsíce.
A pro jiné je symbol třeba to, že vzorek pochází z obrovského balvanu, který se před velmi dávnou dobou skutálel ze svahu severního masivu.

Michal Václavík
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Václave, jak ten vzorek vypadá? Je stále v celku? Jaká je případně velikost jeho největší části? Byl by reprezentativním doplněním Oválné pracovny nebo by ho mohla uklízečka nechtě vyluxovat?

Albert
Albert
3 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Pane Václavík. “Václav” je svůj. A jeho koření není každému pochuti. I když blbec poradí, mělo by se o tom přemýšlet. Ale.. Není nutné, po zkušenostech, to opakovat.
.
Bidenova administrativa vyrobila PR a když jde o finance nebo zájem o Měsíc, jsem rád.

Radim
Radim
3 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Původní vzorek 10000 vypadal takto:comment image

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Chvíli to vypadalo, že vám leží v žaludku Rusko. Ale vám se zřejmě nezavděčí nikdo ničím… 🙁

Jiří Hošek
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Symbolika vzorku z poslední mise Apolla je vysvětlena v poslední větě Tweetu Johnsonova vesmírného střediska
https://twitter.com/NASA_Johnson/status/1352422598328643585

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Nic špatného nenapsal, nechápu vaše pobouření. Kdo by rád neměl na stole kámen z Apolla 11?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Protože si zase našel něco, co se mu nelíbí – tak jako vždy u všeho. Kdyby tam dali kámen z Apolla 11, tak bude zase lamentovat nad tím, proč tam není z Apolla 17 jako z připomínky poslední mise.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Napsal, že kdyby seděl v oválné pracovně, preferoval by vzorek z Apolla 11. Nic špatného mi na tom nepřijde.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Ale tady nejde jen o ten jeden komentář, jde o jeho celkový přístup. Říkám, že kdyby tam dali kámen z Apolla 11, tak si zase bude stěžovat, že by se mu tam víc líbil kámen z Apolla 17. Zkrátka vždycky musí chtít něco jinak, než jak to je. Kolem toho se to celé točí a proto tady ten člověk většině lidí leze krkem.

Radim
Radim
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Žeby tip na další kosmonautickou anketu? 🙂
Za sebe tedy říkám, že mě tu nevadí a jsem za něj rád…

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Radim

Tohle musí řešit redakce interně sama. Pár takových hlasování už proběhlo, ale pokaždé se v redakci našly dobré duše, které mu daly ještě další šanci. Nutno však říct, že poměr hlasů se stále více vyrovnává a už to není tak jednoznačné jako dříve.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Více pro Vaclava?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Řekněme, že dříve se jej zastávalo více lidí, kdežto postupně stále více původních zastánců začíná přicházet k názoru, že už se jeho komentáře blíží hraně, kterou nelze tolerovat. Jinými slovy pohár trpělivosti začíná přetékat více členům redakce. Každý takový komentář je další pomyslnou kapkou.

HM
HM
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Pane Majere, to co předvádíte během svého boje s Václavem (a to nejsem jeho obhájcem) je myslím už trochu přes čáru a – promiňte mně tu upřímnost – je to trapné. Nechápu to.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  HM

Víte, je mi docela jedno, jestli je mé chování trapné. S Vaším názorem nemám problém, máte na něj plné právo, nemáte se vůbec zač omlouvat, upřímnost je potřebná. Však já také zcela upřímně říkám, jak co cítím. Váš názor respektuji, ale nikterak nemění můj přístup vůči danému uživateli, který mi svými komentáři dlouhodobě leze na nervy. Ano, je to neprofesionální, ale je mi to jedno. já si na žádného profesionála nehraju. Píšu upřímně, jak to cítím. Nekalkuju s tím, zda by mi nějaký postoj či názor mohl v očích někoho ublížit. Jsem rád, že jste i Vy napsal svůj názor upřímně. Vůbec se na Vás nezlobím, nemáte se zač omlouvat.

Cateye
Cateye
3 let před
Odpovědět  HM

Ono by pane Majere stačilo na něj nereagovat, což by byl pro něj byl největší trest. Často je vidět že když jeho názor zůstane bez odpovědi tak to zkouší tak dlouho dokud to někdo neudělá. Nějaký malý skript, který by zamezil v jeho vlákně přispívat a máte za chvíli klid…

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Cateye

To zní zajímavě, mohu to zkusit.

Lada
Lada
3 let před
Odpovědět  HM

To snad nemyslíte vážně?!!!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Lada

Mohl byste konkretizovat, na koho přesně v této diskusi reagujete a co vás tak nadzvedlo ze židle, že jste použil tři vykřičníky?

Kamil
Kamil
3 let před

Takže přistání v roce 2024 se nestihne, ale při dobré vůli by rok 2025 mohl být reálný. A jak se zdá dobrá vůle nové administrativy by byla. A když to moc dobře nepůjde, dočkáme se v roce 2026?

Adam Rrezzaabek
Adam Rrezzaabek
3 let před
Odpovědět  Kamil

2025 vnímám jako dost optimistický odhad. 2026 je asi nejrealističtější.

Martin Gembec
Administrátor
3 let před

S lunárním kamenem se fotil už Clinton s astronauty Apolla 11. Znamená to, že ten kámen tam byl už za jeho vlády a pak byl odvezen a vrátil se tam až nyní, nebo mu jen bylo dáno nové čestné místo a proto se o tom zase tak mluví? Nebo to byl kámen jiný?

Jiří Hošek
3 let před
Odpovědět  Martin Gembec

Tehdy, při 30. výročí prvního přistání na Měsíci, byl zapůjčen vzorek 10057,30.
Zdroj informace:
http://www.collectspace.com/news/news-012221a-biden-oval-office-moon-rock.html

Jiri Doslik
Jiri Doslik
3 let před

Od tohoto webu, bych teda nečekal, že se tu dočtu, že Ron Evans odebíral vzorky z Měsíce.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Jiri Doslik

Já samozřejmě vím, že byl na oběžné dráze. Jde pouze o překlad plakety:
Apollo 17 astronaut Ronald Evans and moonwalkers Harrison Schmitt and Eugene Cernan, the last humans to set foot on the Moon, chipped this sample from a large boulder at the base of the North Massif in the Taurus-Littrow Valley, 3 km (almost 2 miles) from the Lunar Module.

Není mou chybou, jak to má NASA napsané. Pokud dělám doslovný překlad, nemohu do něj zasahovat.

Michal Andrej
Michal Andrej
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Inak, je fajn vidieť, že metrické jednotky sa pomaly presadzujú aj v USA. Tentoraz sa podarilo prepašovať kilometer priamo do oválnej pracovne prezidenta 🙂

Josef Somik
Josef Somik
3 let před

Já bych zase čekal, že panu Jiri Doslikovi dojde, že když je to v článku psané speciálním písmem, že se jedná o nějaký opis, a tudíž že pan Majer není autor textu.
Mě stačilo podívat se na úvodní snímek v plném rozlišení.

Můžeme panu Majerovi vytknout, že si nedal tu práci a nepřidal ještě pár informací o tomto vzorku, ale to už je věc názoru.

https://curator.jsc.nasa.gov/lunar/lsc/76015.pdf
https://www.hq.nasa.gov/alsj/a17/a17-Samp76015-143.html

Kdyby to někoho zajímalo, tak průběh sběru tohoto vzorku je myslím nafilmován zde: GET-165:07:55 https://apolloinrealtime.org/17/

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Josef Somik

Díky za odkazy.

https://kosmonautix.cz/2021/01/22/lunarni-kamen-v-ovalne-pracovne/