sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Teleskop Euclid dostal přístroje

Věděcké přístroje teleskopu Euclid.

Evropský hledač tajemství temné energie a temné hmoty je opět o krok blíže ke startu. Jeho přístroje pro viditelnou a infračervenou část spektra prošly kvalifikační a přejímací kontrolou. Nyní jsou již plně integrovány do nákladového modulu nového teleskopu. Jedná se o významný pokrok v rámci celého sestavování kosmické observatoře Euclid, která by měla do kosmického prostoru zamířit v roce 2022. Přístroje pro viditelnou a infračervenou část spektra jsou nezbytně důležité pro měření tvarů a vzdáleností miliard galaxií. Vědci tak budu moci rekonstruovat deset miliard let kosmické historie, díky čemuž se přiblíží k lepšímu poznání tajemné temné hmoty a temné energie, které podle dosavadních poznatků dominují našemu vesmíru.

Cesta světla v teleskopu Euclid
Cesta světla v teleskopu Euclid
Zdroj: https://www.researchgate.net

Snímek, který nám posloužil jako náhledový pro tento článek, nám ukazuje aktuální stav srdce teleskopu – základní desku z karbidu křemíku, která nese dva teleskopy a dva vědecké přístroje. Snímač viditelného záření najdeme v horní části fotky. Tento přístroj se díky senzoru s rozlišením více než 600 megapixelů stane jednou z největších kamer, jaké jsme kdy dostali do kosmického prostoru. V pravé části pak vidíme spektrometr pro blízkou infračervenou oblast a fotometr. Z tohoto pohledu jsou skryté další důležité prvky observatoře – primární a sekundární zrcadlo. Našli bychom je uvnitř bílé přepážky, kterou pokrývá zlatavá vícevrstvá izolace. Z tohoto úhlu pohledu se celá popsaná konstrukce nachází až za deskou z karbidu křemíku.

Konstrukce přístroje NISP není vůbec jednoduchá.
Konstrukce přístroje NISP není vůbec jednoduchá.
Zdroj: https://euclid.cnes.fr/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Instruments_installed_on_Euclid_spacecraft.jpg
https://www.researchgate.net/…tracing-showing-the-light-beams-for-the-VIS-NISP-and-FGS.png
https://euclid.cnes.fr/…/bpc_euclid-eclate-partie-froide-nisp.png?itok=i8oejUxg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David R.
David R.
3 let před

Základní deska není z křemíku, ale z karbidu křemíku. Je to materiál o tvrdosti 9,5 (diamant má 10).
Ne že bych měl tyhle věci v hlavě, ale křemík jako konstrukční materiál, mi byl poněkud podezřelý.
Tedy po pravdě, ten karbid je taky dost divný, ale je tam v originále.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  David R.

Díky za informaci, v článku jsem to opravil. V originálu se psalo o silicon baseplate a to mne zmátlo.

https://kosmonautix.cz/2020/12/21/teleskop-euclid-dostal-pristroje/