Zástupci Evropské kosmické agentury a firmy Thales Alenia podepsali společnou dohodu o vývoji nové mise, která bude mít v programu Copernicus vysokou prioritu. Mise ROSE-L (Radar Observation System for Europe in L-band) bude monitorovat změny životního prostředí. U podpisu potřebných dokumentů byli také Riccardo Fraccaro, tajemník úřadu italského předsedy vlády a Jan Wörner, ředitel Evropské kosmické agentury. Mise ROSE-L by měla startovat v roce 2028 a poskytne radarové snímky zemského povrchu, oceánů a ledovců ve vysokém rozlišení bez ohledu na denní dobu.
Během své plánované sedm a půl roku dlouhé služby by měla družice nasbírat nové informace, které není možné získat pomocí jiných družic. ROSE-L bude zjišťovat informace týkající se především lesů a zemského povrchu, což povede k lepšímu sledování koloběhu uhlíku v přírodě. Mise by také měla výrazně rozšířit naše schopnosti sledovat pohyby zemského povrchu a lépe detekovat geologická rizika. Družice bude také automaticky mapovat vlhkost půdy, ale i mořský a pozemský led, čímž výrazně pomůže našemu výzkumu klimatických změn a minimalizaci jejich následků.
Ze své polární oběžné dráhy ve výšce 690 kilometrů bude ROSE-L používat radar se syntetickou aperturou a aktivním fázovaným polem. Radarová anténa bude největší plochou anténou, jaká byla kdy postavena – její rozměry budou 11 × 3,6 metru, což ESA pro lepší představu přirovnává k deseti ping-pongovým stolům. V rámci kontraktu za 482 milionů dolarů bude italská firma Thales Alenia Space hlavním dodavatelem, přičemž radarový přístroj dodá německá firma Airbus Defence and Space. Celkem se má na projektu podílet 29 firem z 15 států.
„Jsem nesmírně rád, že dnes mohu podepsat smlouvu o ROSE-L. Tato mise nejen doplní radarové schopnosti současného projektu Copernicus Sentinel-1, ale také poskytne novou úroveň měření parametrů vegetace, ledu či oceánu. Bude to klíčová družicová mise pro lepší pochopení změn klimatu a simulace těchto dopadů na lidstvo,“ uvedl Josef Aschbacher, ředitel Programu sledování Země v rámci ESA.
Radost neskrýval ani Timo Pesonen, generální ředitel Evropské komise pro obranný průmysl a vesmír: „Jsme rádi, že jsme svědky podpisu smlouvy o ROSE-L. Očekáváme, že schopnosti této mise budou reagovat na několik potřeb, které jsme identifikovali. Zejména se to týká oblasti hospodaření s půdou a monitorování oceánů. Těšíme se, až přivítáme ROSE-L v programu Copernicus.“
Na další roky se chystá realizace hned šesti misí s vysokou prioritou a právě kontrakt pro ROSE-L byl posledním podepsaným. Tyto projekty (CO2M, CHIME, CIMR, CRISTAL, LSTM a ROSE-L) jsou součástí programu Sentinel Expansion a jejich úkolem bude doplnit aktuální možnosti družic z programu Sentinel, aby bylo možné lépe zohlednit priority Evropské unie a zaplnit mezery, které potřebují uživatelé programu Copernicus.
Evropský program Copernicus poskytuje údaje nasbírané při dálkovém pozorování Země, ale i měřením parametrů v blízkém okolí družice. Nabízí tak širokou škálu služeb pro monitorování a ochranu životního prostředí, sledování klimatu a vyhodnocování přírodních katastrof, aby bylo možné zlepšit kvalitu života evropských občanů. Copernicus je také největším poskytovatelem údajů o pozorování Země na celém světě. Ačkoliv EU stojí v čele tohoto programu monitorování životního prostředí, tak je to právě ESA, která vyvíjí, buduje a vypouští specializované družice, které sbírají potřebné údaje. ESA také provozuje některé mise a zajišťuje dostupnost údajů z misí od třetích stran.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Radar_Observation_System_for_Europe_in_L-band_ROSE-L.jpg
https://www.esa.int/…/Copernicus_ROSE-L_mission_contract_signature.jpg
https://www.esa.int/…/2020/11/rose-l/22348480-2-eng-GB/ROSE-L.png
https://pbs.twimg.com/media/EmyDSMIXcAESxlj.jpg