Nejprve kvůli dodatečnému času na kontrolu a o 24 hodin později z důvodu špatného počasí v přistávací oblasti byl odložen start Falconu 9 s patnáctou porcí družic Starlink. Mise, která je zajímavá především tím, že při ní bude první stupeň Falconu 9 vůbec poprvé použit již posedmé, by podle aktuálního plánu měla odstartovat ve středu ve 3:13 našeho času. Pokud se vám tedy nebude chtít spát, rádi Vás uvítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.
Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 2:55 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/
https://forum.kosmonautix.cz/
Zdroje obrázků:
https://external-preview.redd.it/…07c601679445405925b3aa4a53ec3a0a140d9e12
Mohu poprosit o info, co přesně určuje čas startu raket. U letů na ISS či mimo oběžnou dráhu ještě chápu. Ale co určuje časy např. pro Starlink? Čím se to řídí?
Je to především tím, že každá várka má vyplnit určitou oběžnou rovinu a tím je dán termín startu.
Jak ovlivňuje sklon roviny oběžné dráhy čas startu?
Nepsal jsem o sklonu roviny vůči rovníku, měl jsem na mysli to, aby rovina, kterou je potřeba vyplnit, protínala v době startu místo startu.
Zase moc pěkný přenos, díky za něj – a za tu vaši trpělivost. Raději ani nepočítat, kolik nocí jste vstávali než to opravdu proběhlo 🙂
Jen je škoda, že tentokrát chyběla ta krátká zprávička o výsledku.
Předpokládám, že jí doplníte později a v souvislosti s tím jsem se chtěl zeptat, jak „lovíte“ další informace, např. ty o zachycení krytů? Protože ty jsou jen velmi málo kdy na twitteru SpaceX (a na www stránkách SpaceX nejsou vůbec, co vím).
Jo, vidíte, pravda. Zapomněl jsem. Ono to takhle v noci nebude pokaždé, člověk se už těší do postele.
Ideálním zdrojem informací je Twitter. Za mne je nejlepší skupina lidí, která se sdružuje kolem portálu Nasaspaceflight. Na Twitteru si také často navzájem sdílí tweety, takže stačí sledovat jeden nebo dva profily a další se Vám u důležitých příspěvků ukáží automaticky. Pokud bych tedy měl být konkrétní, koho doporučuji sledovat (nejen lidé z NSF), byly by to tyto profily:
https://twitter.com/NASASpaceflight
https://twitter.com/spacecoast_stve
https://twitter.com/julia_bergeron
https://twitter.com/SpaceXFleet
https://twitter.com/TylerG1998
https://twitter.com/nextspaceflight
https://twitter.com/BocaChicaGal
https://twitter.com/thejackbeyer
https://twitter.com/ChrisG_NSF
https://twitter.com/TGMetsFan98
https://twitter.com/katlinegrey
Děkuji, to je teda „baterie“ twitterů 🙂
Dnes je naštěstí navíc článek přímo na nasaspaceflight:
https://www.nasaspaceflight.com/2020/11/starlink-falcon9-100-flights/
A v rámci něj i informace o krytech:
The two payload fairing halves likewise parachuted down for recovery. The vessels Ms. Chief and GO Searcher assisted in that endeavor for a water recovery.
A mimochodem, našel jsem tam také informaci o dnešním/včerejším statickém zážehu Starship: https://www.nasaspaceflight.com/2020/11/starship-sn8-final-testing-ahead-flight/
O Starship mimochodem zítra vyjde u nás článek, který bude překladem toho, na který odkazujete. 😉
Zdravím,plánuje SpaceX návratnost druhého stupně někdy v budoucnu? Děkuji Ivo
Hezký den,
u Falconů ne, hmotnost tepelného štítu a paliva pro přistání by způsobila extrémní snížení nosnosti, takže by taková raketa ztratila význam. Ale u systému Super Heavy Starship mají být obě části plně znovupoužitelné.