sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Odkládané sedmé použití Falconu

Nejprve kvůli dodatečnému času na kontrolu a o 24 hodin později z důvodu špatného počasí v přistávací oblasti byl odložen start Falconu 9 s patnáctou porcí družic Starlink. Mise, která je zajímavá především tím, že při ní bude první stupeň Falconu 9 vůbec poprvé použit již posedmé, by podle aktuálního plánu měla odstartovat ve středu ve 3:13 našeho času. Pokud se vám tedy nebude chtít spát, rádi Vás uvítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 2:55 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/
https://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://external-preview.redd.it/…07c601679445405925b3aa4a53ec3a0a140d9e12

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Spurný
Petr Spurný
4 let před

Mohu poprosit o info, co přesně určuje čas startu raket. U letů na ISS či mimo oběžnou dráhu ještě chápu. Ale co určuje časy např. pro Starlink? Čím se to řídí?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Petr Spurný

Je to především tím, že každá várka má vyplnit určitou oběžnou rovinu a tím je dán termín startu.

Michal Václavík
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jak ovlivňuje sklon roviny oběžné dráhy čas startu?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před

Nepsal jsem o sklonu roviny vůči rovníku, měl jsem na mysli to, aby rovina, kterou je potřeba vyplnit, protínala v době startu místo startu.

MilanV
MilanV
4 let před

Zase moc pěkný přenos, díky za něj – a za tu vaši trpělivost. Raději ani nepočítat, kolik nocí jste vstávali než to opravdu proběhlo 🙂
Jen je škoda, že tentokrát chyběla ta krátká zprávička o výsledku.
Předpokládám, že jí doplníte později a v souvislosti s tím jsem se chtěl zeptat, jak „lovíte“ další informace, např. ty o zachycení krytů? Protože ty jsou jen velmi málo kdy na twitteru SpaceX (a na www stránkách SpaceX nejsou vůbec, co vím).

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  MilanV

Jo, vidíte, pravda. Zapomněl jsem. Ono to takhle v noci nebude pokaždé, člověk se už těší do postele.
Ideálním zdrojem informací je Twitter. Za mne je nejlepší skupina lidí, která se sdružuje kolem portálu Nasaspaceflight. Na Twitteru si také často navzájem sdílí tweety, takže stačí sledovat jeden nebo dva profily a další se Vám u důležitých příspěvků ukáží automaticky. Pokud bych tedy měl být konkrétní, koho doporučuji sledovat (nejen lidé z NSF), byly by to tyto profily:
https://twitter.com/NASASpaceflight
https://twitter.com/spacecoast_stve
https://twitter.com/julia_bergeron
https://twitter.com/SpaceXFleet
https://twitter.com/TylerG1998
https://twitter.com/nextspaceflight
https://twitter.com/BocaChicaGal
https://twitter.com/thejackbeyer
https://twitter.com/ChrisG_NSF
https://twitter.com/TGMetsFan98
https://twitter.com/katlinegrey

MilanV
MilanV
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji, to je teda „baterie“ twitterů 🙂
Dnes je naštěstí navíc článek přímo na nasaspaceflight:
https://www.nasaspaceflight.com/2020/11/starlink-falcon9-100-flights/

A v rámci něj i informace o krytech:
The two payload fairing halves likewise parachuted down for recovery. The vessels Ms. Chief and GO Searcher assisted in that endeavor for a water recovery.

A mimochodem, našel jsem tam také informaci o dnešním/včerejším statickém zážehu Starship: https://www.nasaspaceflight.com/2020/11/starship-sn8-final-testing-ahead-flight/

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  MilanV

O Starship mimochodem zítra vyjde u nás článek, který bude překladem toho, na který odkazujete. 😉

Ivono
Ivono
4 let před

Zdravím,plánuje SpaceX návratnost druhého stupně někdy v budoucnu? Děkuji Ivo

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Ivono

Hezký den,
u Falconů ne, hmotnost tepelného štítu a paliva pro přistání by způsobila extrémní snížení nosnosti, takže by taková raketa ztratila význam. Ale u systému Super Heavy Starship mají být obě části plně znovupoužitelné.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.