sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nový pohled na Enceladus

Přiloženou mozaiku infračervených snímků saturnova měsíce Enceladu vytvořili vědci ze všech dat tohoto druhu, která nasbírala sonda Cassini. Ta obíhala kolem Saturnu mezi roky 2004 a 2017. Sonda skončila svou misi plánovaným vstupem do atmosféry, ale její data jsou stále využívána pro nové objevy. Cassini prolétla kolem Enceladu celkem 147×, z čehož 23 průletů bylo klasifikovány jako blízké. Přístroj VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) při nich sbíral data, která mohou odhalit informace o teplotě a složení materiálů na povrchu, ale i velikost a krystalovitost ledových útvarů.

Aktuálně publikovaná studie vytvořila z kompletního balíku dat přístroje VIMS globální spektrální mozaiku. Snímky vznikly spojením tří infračervených kanálů, které zde pro naše potřeby představují červenou, zelenou a modrou barvu. Tato data byla přenesena na mozaiku, kterou z dat Imaging Science Subsystem na Cassini vytvořil další tým.

Snímky Enceladu s popisky.
Snímky Enceladu s popisky.
Zdroj: https://www.esa.int/

Celkem máme k dispozici pět pohledů na Enceladus. V horním řádku jsou vedle sebe snímky „přední“ polokoule (ve směru pohybu měsíce), polokoule mířící k Saturnu a „zadní“ polokoule (mířící proti směru pohybu měsíce). Spodní řada ukazuje vlevo pohled na severní pól a vpravo pak na pól jižní. A pokud Vám 2D obrázky příliš nevyhovují, můžete využít 3D vizualizaci.

Vědci využili fotometrických korekcí k odhalení nových detailních struktur. Povrch Enceladu je téměř kompletně tvořen čistým vodním ledem, který způsobuje velkou odrazivost. Sledovaná jasnost však záleží na vlastnostech povrchu – jeho tvaru a úhlu, ve kterém se na něj díváme. Proto bylo nezbytné provést korekce těchto odchylek, aby se ukázaly rozdíly ve složení a celkovém stavu povrchu.

S použitím těchto vylepšených fotometrických korekcí mohli vědci odhalit spektrální rozdíly, které jsou na snímcích zobrazeny různými barvami. Asi nejlépe je to vidět v oblasti čtyř velkých tektonických poruch nazvaných Tygří pruhy či Tygří drápy u jižního pólu. Snímek jižního pólu také ukazuje čistou hranici mezi terény, kde se červená barva setkává s modrou. Lehce načervenalá barva na prvním snímku je zřejmě způsobena nedávno odkrytým ledem. To by mohl být povrchový projev horkých míst na oceánském dně. V budoucnu chtějí vědci použít tuto metodu i pro další ledové měsíce, aby je mohli porovnat s Enceladem. Podobná infračervená měření od sond JUICE či Europa Clipper budou moci odhalit nedávnou aktivitu na jupiterových měsících Europa a Ganymed.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/22213489-1-eng-GB/A_new_view_of_Enceladus.jpg
https://www.esa.int/…/22213682-1-eng-GB/A_new_view_of_Enceladus_annotated.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.