sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Teleskopy pomohly studovat rychlé radiové záblesky

V rámci globální spolupráce, do které byl zapojen také evropský teleskop Integral pro studium vysokoenergetických kosmických jevů se podařilo zaznamenat unikátní směs záření, které vycházelo z mrtvé hvězdy v naší galaxii. Něco takového se ještě nikdy dříve nepodařilo u takového typu hvězdy sledovat. Nasbírané informace mohou pomoci vyřešit otázky, které vědce už dlouho trápí. Objevy jsou spojeny hned s dvojicí kosmických fenoménů – magnetaryrychlými radiovými záblesky. Magnetary jsou pozůstatky po hvězdách s magnetickým polem tak silným, že nemají v celém vesmíru konkurenci. Když jsou aktivní, mohou generovat krátké erupce vysokoenergetického záření, které netrvají ani sekundu, ale dokáží miliardkrát přesvítit Slunce.

Rychlé radiové záblesky patří mezi největší nerozluštěné záhady astronomie. Poprvé byly sledovány v roce 2007 a dochází při nich k intenzivním pulsům, které trvají jen pár milisekund a pak „ztichnou“. Jen zcela výjimečně se objeví znovu. Jejich podstata zůstává neprozkoumaná. Ještě žádný takový záblesk nebyl pozorován ani v Mléčné dráze se známým původem a také vědci nikdy dříve neviděli, že by docházelo k uvolnění jiných druhů záření než jen radiový vln – to se ale nyní změnilo.

Umělecká představa magnetaru, který uvolňuje radiový záblesk.
Umělecká představa magnetaru, který uvolňuje radiový záblesk.
Zdroj: https://www.esa.int/

Koncem dubna se do pozornosti vědců dostal magnetar s poetickým označením SGR 1935+2154, který byl objeven už před šesti lety a našli bychom jej v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento magnetar o sobě dal nyní vědět výrazným zábleskem v rentgenové části spektra a začal být aktivní. Krátce poté si astronomové všimli něčeho, co je ohromilo. Magnetar nevyzařoval jen obvyklé rentgenové záření, ale i radiové vlny. „Zaznamenali jsme vysokoenergetický výron z magnetaru. Integral zachytil tvrdé záření 28. dubna,“ popisuje Sandro Mereghetti z Národního institutu pro astrofyziku INAF–IASF v italském Miláně, který je hlavním autorem nové studie založené na datech z Integralu a dodává: „Systém pro upozornění na záblesky na Integralu automaticky během pár sekund rozeslal upozornění observatořím po celém světě. Bylo to o několik hodin dříve, než byla vydána další upozornění. Díky tomu mohla vědecká komunita jednat tak rychle a prozkoumat podrobněji tento zdroj.

Astronomové z pozemního radioteleskopu CHIME v Kanadě ten samý den zaznamenali krátký, ale extrémně jasný záblesk radiových vln, který přicházel ve směru od SGR 1935+2154 a i čas odpovídal rentgenové erupci. To bylo o několik hodin nezávisle potvrzeno americkým projektem STARE2 (Survey for Transient Astronomical Radio Emission 2). „Ještě nikdy jsme neviděli záblesk radiových vln, který připomíná rychlé radiové záblesky, který by vycházel z magnetaru,“ říká Mereghetti.

Snímač přístroj IBIS dokáže zaznamenat místo, odkud záření přišlo.
Snímač přístroj IBIS dokáže zaznamenat místo, odkud záření přišlo.
Zdroj: https://www.esa.int/

Rozhodující bylo, že snímač IBIS na Integralu umožňuje přesně určit původ toho záblesku. Díky tomu jsme mohli najít souvislost s tímto magnetarem,“ doplňuje spoluautor studie, Volodymyr Savčenko z vědeckého datového centra mise Integral ve švýcarské Ženevě.

Většina dalších družic, které byly zapojeny do společného studia této události, nebyla schopna zaměřit pozici na obloze. Právě to přitom bylo rozhodující při identifikaci, že záření opravdu přišlo ze SGR 1935+2154. Tohle je historicky první pozorované propojení mezi magnetary a rychlými radiovými záblesky,“ říká Mereghetti a dodává: „Je to opravdu ohromný objev, který nám pomůže lépe hledat podstatu původu tohoto záhadného jevu.

Pozorovaná souvislost silně podporuje teorii, že rychlé radiové záblesky vychází z magnetarů. Stejně tak se ukazuje, že  erupce z těchto silně zmagnetizovaných objektů mohou být pozorovány v radiových vlnových délkách. Magnetary jsou mezi astronomy stále populárnější, protože se zdá, že mohou hrát klíčovou úlohu v mnoha krátkodobých kosmických jevech – od superjasných explozí supernov až ke vzdáleným energetickým gama zábleskům.

Evropský teleskop Integral.
Evropský teleskop Integral.
Zdroj: https://www.esa.int/

Samotný teleskop Integral byl vypuštěn v roce 2002 a na své palubě nese čtveřici vědeckých přístrojů, které jsou schopné pozorovat nerušeně okolní prostor a pořizovat snímky kosmických objektů ve viditelné části spektra, gama záření a rentgenovém záření. V době záblesku se magnetar nacházel v zorném poli přístroje IBIS (jeho zorné pole má 30° × 30°). Ve stejnou chvíli přístroj SPI na Integralu zachytil rentgenovou erupci, které si všimla i další kosmická observatoř – čínská HXMT.

Taková spolupráce napříč vlnovými délkami vedoucí k objevům jen zdůrazňuje důležitost včasných a velkoformátových koordinací vědeckého výzkumu,“ říká Erik Kuulkers, hlavní vědecký pracovník mise Integal a dodává: „Když se spojí pozorování vysokoenergetické části spektra s pozorováním radiových vln, které jsou na opačné straně elektromagnetického spektra, navíc z observatoří rozmístěných po celé planetě a ve vesmíru, mohou vědci prozkoumat i přetrvávající záhady astronomie. Jsme nadšeni z role, kterou v tomto případě Integral sehrál.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/INTEGRAL_spacecraft_model.png
https://www.esa.int/…/Artist_s_impression_of_radio_bursting_magnetar.jpg
https://www.esa.int/…/Integral_s_imager_can_see_around_corner.jpg
https://www.esa.int/…/Integral_gamma-ray_observatory.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.