sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Spojené Arabské Emiráty míří k Marsu

Tak už je to tady! Dlouhé měsíce Vám v našich článcích opakujeme, že rok 2020 bude rokem Marsu a nyní nás čeká první ze tří startů k rudé planetě. A bude to hned start plný prvenství. Spojené Arabské Emiráty totiž vypravují svou první meziplanetární misi pojmenovanou Al-Amal, někdy nazývanou Hope, tedy Naděje. Orbiter Marsu vážící 1350 kg má startovat v neděli ve 23:58 SELČ na japonské raketě H-IIA z kosmodromu Tanegašima. Pokud chcete být u tohoto historického startu s námi, přijměte naše pozvání k živě a česky komentovanému přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 23:40 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…2624642564324645_2364211838104633344_o-1170×445.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Emiráty budou, pokud se start zdaří sedmou agenturou, jejíž sonda odstartovala na špici nosiče směrem k Marsu.
Při pohledu do historie je toto pořadí :
l. Rusko 1960 2. USA 1964 3.Japonsko 1998 4. Evropa 2003 5. Čína 2011 a 6. Indie 2013.
Pokud odletí k Marsu budou Emiráty na šestém místě:
1. Rusko 1962 2. USA 1964 3. Japonsko 1998 4. Evropa 2003 5. Indie 2013.
V nepodařených startech, kdy nosič explodoval, či uvízl na LEO, nebo sondu nenasměroval správným směrem s přehledem „vede“ Rusko 10 nezdarů z 20 pokusů, druhá je Čína jeden pokus, jeden neúspěch a třetí jsou USA 2 nezdary z 21 pokusů. Ostatní agentury při svém jednom a v případě Evropy dvou pokusů vždy odletěly.
U Ruska jsou statistiky nepřesné, neb své neúspěchy tajilo, nebo skrývalo pod projekt “ Kosmos“, ostatně není divu, působí žalostně a kazí statistiky.

Jiří Hadač
Jiří Hadač
4 let před

Teda, to je čas, chtěl jsem se nejdřív podívat na start a pak zajít na pivčo, ale udělám to obráceně, pěkně se na start budu dívat z hospůdky, to jsem už dlouho neabsolvoval a docela se těším. :-D. Jo a mám dovolenou. Takže fakt můžu i v neděli.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Na arabském kanálu jde odpočet T – 1 h 50 min.

https://kosmonautix.cz/2020/07/19/zive-a-cesky-spojene-arabske-emiraty-miri-k-marsu/