sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pneumatiky pro Mars

Jsou tam kameny i písek, občas nějaký kráter a navíc je tam i pěkná zima. Povrch Marsu je nehostinné místo, zvláště pak pro vozítka. Budoucí mise na Mars budou stále komplexnější a proto budou tito stále dokonalejší průzkumníci potřebovat nové technologie, aby mohli lépe prozkoumat historii rudé planety. Jednou z těchto nových technologií je inovativní pneumatika vyvíjená na Glennově středisku, která používá slitiny s tvarovou pamětí SMA (shape memory alloys). Pneumatiky vyrobené z těchto materiálů schopných měnit tvar nabízí mimořádnou výdrž, protože se jejich tvar přizpůsobí terénu – v tom je největší rozdíl oproti aktuálním tvrdým kolům. Nové materiály se přizpůsobí i špičatým kamenům, takže nedojde k jejich probodnutí. A aby toho nebylo málo – dají se navrhnout tak, aby umožnily hladší jízdu. Fungují totiž i trochu jako tlumiče, které tak zvládnou ochránit systémy v těle roveru.

Na Glennově středisku jsme před lety navázali spolupráci s americkými výrobci pneumatik, abychom vyvinuli lepší pneumatiky bez plynové výplně, které byly určeny pro Měsíc,“ vzpomíná Vivake Asnani, vedoucí inženýr pneumatik z Glennova střediska a dodává: „To vedlo k pokročilé pneumatice označované jako pružinová pneumatika. Jak název napovídá, byla vytvořena z ocelových pružin, které se přizpůsobovaly konturám terénu mnohem lépe než tradiční gumové pneumatiky.

Sestavování testovací plneumatiky ze slitin s tvarovou pamětí SMA před zkouškami v Simulated Lunar Operations Laboratory.
Sestavování testovací plneumatiky ze slitin s tvarovou pamětí SMA před zkouškami v Simulated Lunar Operations Laboratory.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Postupně inženýři nahradili tradiční ocelové pružiny pružinami ze SMA, aby zlepšili schopnost vozítka pracovat v extrémně kamenitém terénu a za chladných teplot, které jsou na Marsu. To zaujalo plánovače budoucích misí, protože tato technologie nabízí nízkou hmotnost, dobrou trakci i odolnost. Inženýři nyní zpřesňují metody zpracování, výroby a návrhy SMA a také dokončují environmentální zkoušky nové pneumatiky v Simulated Lunar Operations Lab na Glennově středisku.

Vyvíjíme materiál, který si poradí s Marsem a který zlepší možnosti SMA. Bude schopen deformační přizpůsobivosti v drsném prostředí Marsu aniž by se musel vzdát svých jízdních vlastností,“ uvádí Santo Padul, hlavní materiálový a designový inženýr Glennova střediska. Zkoušky prokázaly, že pneumatika má perfektní záběr, který splňuje či dokonce překračuje požadavky. Řidiči takového roveru by jej mohli poslat do mnoha různých terénů. Lepší pneumatiky by také umožnily přechod od šestikolové konfigurace ke čtyřkolovým vozítkům. Ať už by šlo o robotické nebo pilotované mise, tyto pneumatiky by dokázaly poskytnout potřebnou flexibilitu pro návrh konkrétního roveru. Do budoucna se nedá vyloučit ani aplikace této technologie na pozemská vozidla. Zmizela by hrozba propíchnutí pneumatiky, nebo jízdy na podhuštěných gumách – mohla by se zlepšit bezpečnost i spotřeba pohonných látek.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/img_0196.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/img_0111.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mr G
Mr G
5 let před

Pekny clanok.
Zaujimave je, ze NASA tuto technologiu po Apolle opustila a presli na pevne kolesa. Teraz sa vracia spat v novom „materialovom kabate“ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Mr G

Díky za pochvalu. Tady se potvrzuje, že některé technologie se mohou do popředí zájmu vracet opakovaně jaké pokroky dělá materiálové inženýrství nebo jiné vědní obory.

Jiny Honza
Jiny Honza
5 let před
Odpověď  Mr G

Taky by mě docela zajímalo, jak je něco takového možné. Proč posílat na Mars kolečka od trakaře, když mám od minule v šuplíku perfektní pneumatiku stavěnou do ještě extrémnějších podmínek?

No ale důležité je, že se k tomu vrací. Skvělá zpráva.

matkone
matkone
5 let před

celkem zajimave dopravně prostředky si muzete prohlédnout i od lexus. Jde vsak jen o koncepty 🙂 https://vosveteit.sk/pozrite-si-predstavu-automobilky-lexus-akymi-dopravnymi-prostriedkami-sa-budeme-prepravovat-po-povrchu-mesiaca/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.