sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 393 (22.3. – 29.3.)

Máme za sebou další týden a je tedy čas na aktuální vydání Kosmotýdeníku. I tento týden se hodně věcí točilo kolem dopadu koronaviru na kosmonautiku a proto se v hlavním tématu budeme věnovat omezením, které musela přijmout ESA v rámci svých meziplanetárních misí. Dojde však i na další zprávy. Podíváme se na povedené fotografie ze startu Atlasu V, prozkoumáme novinky kolem Starship a připravovaného skoku do 150 metrů a nevynecháme ani další tradiční rubriky. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.

Koronavirus uspal sondy

Cluster
Cluster II
Zdroj: https://www.esa.int/

Pandemie koronaviru zatím nepolevila a to s sebou nese bohužel nepěkné důsledky pro kosmonautiku. Postupně dochází k zastavování, či omezování činností agentur na jednotlivých projektech a je třeba řešit i takové věci, jako je další osud aktivních sond, které nyní ovládá buďto velmi omezený počet pracovníku, anebo takřka nikdo. Dnes se proto podíváme na pozastavení čtyř misí Evropské kosmické agentury a na jednu, která nyní zastavit nejde.

ESA ve svém prohlášení uvedla, že do takzvaného doporučeného pohotovostního režimu uvedla čtyři svoje mise. Jedná se o misi Cluster II, složenou z celkem čtyř družic, sluneční misi Solar Orbiter, Mars Express a TGO – sondy umístěné na oběžné dráze Marsu. Evropská kosmická agentura tak reaguje na šířící se nákazu Koronavirem. Cílem bylo snížit personální obsazení operačního střediska v Darmstadtu v Německu. V tomto středisku je řízeno celkem 15 misí, včetně čtyř jmenovaných, které jsou nyní pozastaveny.

„Naší prioritou je zdraví našich zaměstnanců, a proto omezíme aktivitu na některých z našich vědeckých misí, zejména těch meziplanetárních, které jsou obsluhovány zdaleka nejvyšším počtem osob,“ řekl Rolf Densing, ředitel provozu ESA. „Došlo tedy k deaktivaci vědeckých přístrojů a jejich uvedení do klidového stavu. Je to opatření, které na nějaký čas zastaví sbírání vědeckých dat, nicméně nebude mít velký dopad na celkový výkon misí,“ dodal.

Mars Express
Mars Express
Zdroj: https://www.esa.int/

Zmíněné mise mají za sebou různě dlouhou aktivní službu. Cluster pracují už od roku 2000, Solar Orbiter je naproti tomu v kosmickém prostoru sotva devět týdnů. Jejích pozastavení však agentuře umožní přeskupit personál, který ještě může pracovat, aby se soustředil na mise, které čeká nějaká kritická operace. Například BepiColombo – sonda určená k průzkumu Merkuru, provede 10. dubna manévr u Země. Cílem je samozřejmě gravitační manévr, který umožní sondě doletět k Merkuru. ESA k tomu uvedla, že manévr bude prováděn velmi omezeným počtem operátorů, kteří budou v řídicím středisku dodržovat dostatečný odstup a další hygienická opatření, která vyžaduje současná situace.

Zatím samozřejmě není jisté, jak dlouho bude tato výjimečná situace trvat. Vše bude záležet na aktuálním vývoji šíření pandemie a dopadech, které přinese. ESA však uvádí, že mise mohou takto bezpečně fungovat řadu měsíců bez toho, aby to na ně mělo negativní dopad.

Oproti tomu NASA podobná rázná opatření nepřijala. Alespoň ta, která by se týkala probíhajících misí. Úředníci agentury zdůraznili, že probíhající mise mají vysokou prioritu. K výraznému omezení však došlo na probíhajících projektech ve fázi stavby. Nejcitelnější dopady bude mít zastavení prací zejména na dalekohled Jamese Webba i na program Artemis. Naproti tomu například koordinační mise, kde například spolupracuje NASA a NOAA nadále zůstávají aktivní.

Kosmický přehled týdne:

Je to trochu paradoxní, ale ještě v minulém Kosmotýdeníku jsme psali o úspěšném vynesení další operační várky 34 družic konstelace OneWeb a o týden později přišla mnohými očekávaná, ale přesto překvapivá zpráva. Společnost vyhlásila bankrot. Více jak tisícovce věřitelů dluží 1,73 miliardy dolarů. Co to bude znamenat pro družice a další rozvoj konstelace, jak se dále bude pracovat s družicemi, které již byly vyneseny a další podrobnosti nejsou nyní známé.

V týdnu se objevila povolení pro kosmodrom Boca Chica, který spravuje SpaceX. Z nich vyplývá, že společnost chce uskutečnit statický zážeh Starship SN-3 již 1. dubna. Apríl to není. Nejdříve na šestého dubna je pak naplánován skok do 150 metrů. Připomeňme, že Starship SN-1 nezvládla tlakovou zkoušku. Úspěšně naopak prošla tlakovou zkouškou nádrž určená pro nikdy nezkompletovanou Starship SN-2. Poslední tři týdny se pak staví Starship SN-3, která má uskutečnit zmíněný skok. Tento exemplář v týdnu také prošel důležitou fází, když byly jeho nádrže spojeny s motorovou sekcí – ta ještě neobsahuje motory Raptor. Zmíněné termíny jsou velmi ambiciózní a uvidíme, zda to na Boca Chica stihnou. A mimochodem, zrovna v sobotu večer nám Mirek Pospíšil ukázal jednu zajímavou stránku, která by se vám mohla líbit. Je tam vše o Starship, livestreamy, tweety, no prostě vše online. Klikejte zde.

Aktuální stav Starship SN-3
Aktuální stav Starship SN-3
Zdroj: https://mobile.twitter.com/nextspaceflight/

Ve čtvrtek proběhl úspěšný start Atlasu V, který byl vůbec prvním startem pro relativně nově založené americké Kosmické síly. Během startu vznikly parádní snímky, které si můžete prohlédnout níže.

Start Atlasu V
Start Atlasu V
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/ulalaunch/
Start Atlasu V pro Kosmické síly
Start Atlasu V pro Kosmické síly
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/ulalaunch/
Start Atlasu V
Start Atlasu V
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/ulalaunch/

Přehled z Kosmonautixu:

I v tomto týdnu se nám, i přes ubývající dění v kosmonautice, podařilo udržet vydávání dvou článků denně. Pojďme si je nyní shrnout. Nejdříve jsme vám nabídli aplikaci, která vám velmi jednoduše a názorně ukáže, jaké družice nad vaším bydlištěm budou viditelně přelétat. Poté jsme se vypravili na Měsíc dělat výkopové práce. Řeč je samozřejmě o demonstrátoru budoucích strojů, které budou kopat v povrchu Měsíce. Pandemie koronaviru postupně stále více doléhá na kosmonautiku. Podívali jsme se, jak se za času koronaviru provozuje evropská sonda Mars Express. V úterý vyšel další díl seriálu o kosmické stanici Mir, Svět nad planetou. Čína si po nedávném nezdaru s novou raketou CZ-7A vylepšila chuť, když úspěšně odstartovala raketa CZ-2C. Média byla také informována o anomálii, která postihla malou soukromou raketu Rocket 3.0 firmy Astra. Nepěkný osud potkal maketu lodi Crew Dragon, na které se provádějí zkoušky padákového systému. Maketa musela být odpojena od vrtulníku a při pádu byla zničena. Další dopady světové pandemie jsou čitelné i v přípravách na start pilotované lodě Sojuz. Její start bude bez diváků. Živě jste mohli sledovat také úspěšný start Atlasu V, který vynášel vůbec první náklad pro nové americké Kosmické síly. V pátek pro vás vyšel další díl seriálu Vesmírná architektura. Páteční večer pak již tradičně patřil Pokecu s Kosmonautixem, který se odehrává vždy poslední pátek v měsíci. Velkou zprávou na konci týdne pak bylo zveřejnění podpory NASA pro provoz nové nákladní lodě od SpaceX, která nese název Dragon XL a bude zásobovat stanici Gateway. Na závěr týdne jsme se podívali na takovou malou rodinou fotku. Je na čipu, vyráží na Mars a obsahuje přes deset milionů jmen.

Obrázek týdne:

Obrázek týdne bude tentokrát loď Dragon XL určená pro zásobování budoucí stanice Gateway u Měsíce. Zpráva, která byla tak trochu neočekávána, rozvířila vody internetu novým zájmem. Loď, která má startovat na Falconu Heavy je zatím velká neznámá. Loď má teprve vznikat. Vybrala ji NASA pro zásobování stanice Gateway, nosnost má mít pět tun. Další informace se budou objevovat v průběhu vývoje.  Níže uvedené vizualizace nejsou oficiální, vychází jen z té, která už byla zveřejněna a také z dostupných informací.

Dragon XL má létat na Falconu Heavy
Dragon XL má létat na Falconu Heavy
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Druhý stupeň Falconu Heavy a Dragon XL
Druhý stupeň Falconu Heavy a Dragon XL
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Možná podoba Dragnu XL
Možná podoba Dragnu XL
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Ve videu týdne si zopakujte start Atlasu 5 a družicí AEHF-6. Podívejte se na zpomalené záběry, které jsou doprovázeny parádním zvukovým doprovodem. Doporučujeme tedy zapnout audio.

Zdroje informací:
https://spacenews.com/
https://mobile.twitter.com/
https://mobile.twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EUMynlcXYAArqUx?format=jpg&name=small
https://pbs.twimg.com/media/EUM3NScX0AA-bOn?format=jpg&name=small
https://pbs.twimg.com/media/EUM3NShWkAAGKLM?format=jpg&name=small
https://www.esa.int/…/9153563-8-eng-GB/The_Cluster_quartet_pillars.jpg
https://www.esa.int/esalogo/images/logotype_screen/44_digital_logo_white_sign_B.gif
https://www.flickr.com/photos/ulalaunch/49703052147/in/photostream/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před

Ad OneWeb.
Existují dva krajní scénáře.
Pesimistický – firma nenajde investora. Jednání se současným zamrzla kvůli CoVid 19 a momentální situace takovýmto investicím nepřeje. Likvidátor rozprodá, co půjde a firma zanikne. To by byla noční můra pro britskou vládu, poskytovatele licence, na kterou přejde odpovědnost za již vypuštěné satelity.

Optimistický – podaří se sehnat nejen peníze na stávající závazky, ale zároveň financování na další pokračování. Pravděpodobně by došlo k osekání projektu a prodloužení doby jeho budování.

Výsledkem bude nejspíš kompromis mezi těmito dvěma mantinely. Viz zkušenost se satelitním telefonem Iridium.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.