sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA vybrala nový přístroj pro sledování Země

NASA má k dispozici již 40 let dlouhou sérii měření při kterých se porovnává množství slunečního záření vstupujícího do atmosféry a množství, které je pohlceno, odraženo a vyzářeno. Tento poměr je pro vědce klíčovým faktorem při sledování zemského klimatu – když Země pohltí více tepla, než kolik jej odrazí, pak se ohřeje. Pokud jej vyzáří více, než kolik přijme, ochladí se. Nyní agentura vybrala nový přístroj, který bude v této sérii pokračovat s využitím moderních technologií a inovativním přístupem.

Přístroj pojmenovaný Libera je první misí, kterou NASA vybrala na základě doporučení z roku 2017, kdy národní akademie pro studium Země vydala svůj desetiletý souhrn. Hlavním vědeckým pracovníkem přístroje bude Peter Pilewskie z University of Colorado Laboratory v coloradském Boulderu, kde pracuje v Laboratoři pro atmosférickou a kosmickou fyziku. „Tento silně inovativní přístroj využije mnoho nových technologií – třeba pokročilé detektory, která zlepší naše data při zachování kontinuity těchto důležitých měření,“ uvádí Sandra Cauffman, výkonná ředitelka Divize výzkumu Země v centrále NASA.

Vývoj družic JPSS.
Vývoj družic JPSS.
Zdroj: https://www.jpss.noaa.gov/

Libera se zaměří na záření o vlnových délkách 0,3 – 5 mikrometrů odražené od Země a infračervené záření s vlnovou délkou 5 – 50 mikrometrů vyzářené ze zemského systému, když teplo opouští horní vrstvy atmosféry. Senzor bude měřit také celkovou úroveň záření opouštějícího zemský systém s vlnovými délkami 0,3 – 100 mikrometrů. Navíc bude přístroj disponovat novým kanálem pro měření vlnových délek 0,7 – 5 mikrometrů pro nová měření hospodaření Země s teplem.

Návrh přístroje byl vybrán na základě posuzování více předložených nabídek, které byly od začátku omezeny jak rozsahem tak množstvím financí. Libera dostala své jméno po dceři Cerery, římské bohyně zemědělství. Jméno potvrzuje vztah mezi touto novou misí a přístroji CERES (Clouds and the Earth’s Radiant Energy System), který již měří radiační rovnováhu a na které Libera naváže. V provozu je šest přístrojů CERES, které jsou rozmístěny na družicích NASA a NOAA. Přístroj Libera poletí na oběžnou dráhu jakožto součást družice JPSS-3 (Joint Polar Satellite System-3), který by měl podle aktuálních informací odstartovat v prosinci 2027.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ceres_1.jpg
https://www.jpss.noaa.gov/assets/images/news_story_images/news-images-74-a.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.