Definic skutečného nadšence do kosmonautiky bychom určitě vymysleli mnoho. Jedna z nich by mohla být: „Vydrží se zájmem sledovat dvě videa se souhrnnou délkou skoro půl hodiny, která nemají žádný komentář ani podkresovou hudbu, pouze se dívá na záběry s Dalekohledem Jamese Webba.“ Pokud se tedy podle této definice řadíte mezi nadšence do kosmonautiky, jistě Vás potěší dnešní článek. Při brouzdání internetem jsem totiž na oficiálním YouTube kanálu Dalekohledu Jamese Webba našel dvě videa – jedno s délkou 9 minut a druhé s dvojnásobnou stopáží. Jde o hrubý materiál pořízený při natáčení propagačních videí o JWST. Jelikož kameraman natáčel každý záběr na několikrát, dostanete možnost se pokochat každičkým detailem této vlajkové lodi astronomie nového desetiletí.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/right.jpeg
5 fotografií by bylo lepších než 25 minut videa
Jasně, chápu tenhle názor. Jak jsme psal už na začátku článku, tohle je spíše pro velmi úzkou skupinu velkých nadšenců. Plně chápu, že to nemusí oslovit úplně každého.
S pripravou a terminy to je takova americka variace na ruskou Nauku:
https://wave.rozhlas.cz/nasa-po-dvaceti-letech-dokoncila-vesmirny-dalekohled-jamese-webba-nahradi-5189331?page=5
Jenže technologicky je to neskonale složitější.
Nauka je takmer 2 dekády postavená (diely) len nebola plne poskladaná. JWST začal výrobu 2011 presný dátum som nenašiel. Odvtedy sa objavil kopec nedostatkov (najmä pochchybenia Northrop Grumman) pri testoch a asi 2 roky dozadu zasiahla NASA a zaviedla pravidelné kontroly a dozor priamo zamestnancami NASA. Ak odštartuje budúci rok tak to bude 10 rokov, čo na tak komplexný projekt s kopou nových neoverených technológií zlé nie je.