ŽIVĚ: První evropský start letošního roku

První letošní start rakety Ariane 5 klepe na dveře. Nejsilnější evropská raketa by měla ve čtvrtek večer našeho času vynést dvě telekomunikační družice – indickou a evropskou. Právě evropský Konnect si zaslouží významnou pozornost. Jde o první družici, která vznikla v rámci programu, který má zajistit, že evropské firmy budou zásobovat trh telekomunikačních družic konkurenceschopnými produkty. Tato družice pokryje svým signálem Evropu a Afriku a o její vývoj se postarala firma Thales Alenia Space, provozovat ji bude společnost Eutelsat a dohled nad celým projektem držela agentura ESA.

Družice Eutelsat Konnect

Družice Eutelsat Konnect
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Transport z letiště u francouzského města Nice do Francouzské Guyany zajistilo transportní letadlo Antonov a na kosmodromu v Kourou pak družice podstoupila předstartovní přípravu. Následně ji technici umístili na horní pozici v nákladovém prostoru a nasadili dvoudílný aerodynamický kryt. Po startu družice Konnect se plánují další zkoušky systémů platformy Spacebus Neo, které se využijí na dalších družicích.

Firma Thales Alenia Space má zatím zakázky na sedm družic postavených na platformě Spacebus Neo. Po aktuální družici Konnect půjde o družice Syracuse-4, SES-17, Konnect Very High Throughput Satellite, Eutelsat 10B, Satria a Amazonas Nexus. Ale zpět k družici Konnect. Ta váží 3619 kg a její pohon je plně elektrický. K jejímu oddělení od zbytku sestavy by mělo dojít v čase 27 minut a 30 sekund po startu. Druhým cestujícím je indická telekomunikační družice GSAT-30 s hmotností 3357 kg, která je při startu schována v dutém adaptéru SYLDA. Usadí se nad 83. stupněm východní délky a k manévrování použije dvousložkové kapalné pohonné látky. Od horního stupně se má oddělit zhruba 28 minut a 25 sekund po startu.

Startovní okno se otevírá ve 22:05 SEČ a zavře se o půlnoci. Obě družice budou vyneseny na dráhu s perigeem ve výšce 250 km a apogeem 35 761 km vysoko se sklonem 6° vůči rovníku.

Zdroje informací:
https://www.arianespace.com/
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/The_Konnect_satellite_is_placed_within_the_fairing.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…37c76a18c52d5f6ee757170071265fe8&oe=5EA5E8C9

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “ŽIVĚ: První evropský start letošního roku”

 1. Pavel napsal:

  Má nějaký důvod zcela rozdílné odpočítávání evropských raket, ruských a amerických? Všiml jsem si, že třeba Falcon 9 se s časem 0s při odpočtu již odpoutává z rampy, zatímco Ariane 5 v čase 0s teprve zažehne motory a odlet má v čase +8s. A Sojuzy to mají zase taky trochu jinak..

 2. athlo napsal:

  Reditel Thales Alenia, vcera v predpripravenem videu rikal, ze uz novou „elektrickou“ platformu prodali 10x (vcetne vcerejsi mise). Oznacil to za velky uspech.

 3. Alois napsal:

  Je symbolické, že Nový rok zahajuje jedna z nejsilnějších raket. Berme to jako rozcvičku na budoucí silné a nejsilnější zážitky , které nás letos čekají.

 4. martin k. napsal:

  Arianaspace se pokouší o jakousi startovní show ve stylu Sp.X, ne ?? ::))

 5. Tomas Mik napsal:

  Děkuji za článek, ale mohu se zeptat v čem se liší výstava Cosmos Discovery v Holešovicích a v Brně.

  • Radoslav Karásek napsal:

   Kopírujem odpověď DM na moju otázku, či sa oplatí ísť znovu, keď som bol v Brne 3x

   „Osobně si myslím, že ano. výstava se zase o trochu změnila. Jasně, jádro zůstalo, ale změn doznaly dekorace – hlavně velkoformátové tisky na perforované tkanině vypadají perfektně. No a pro mne největší změnou je část, na které jsem se podílel – současnost a budoucnost, které byly dříve lehce opomíjené. Není to nic extra velkého – pár panelů o raketoplánech, povídání o roverech na Marsu a pak několik panelů s informacemi o soukromých firmách a plánech jednotlivých agentur.“

 6. Martin N. napsal:

  „…ve čtvrtek večer našeho času…“
  to se tak krásně čte ;-), Dušane díky!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.