sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Druhý pilíř evropské datové dálnice

Druhý zástupce systému EDRS (European Data Relay System) dosáhl plánované oběžné dráhy a prošel požadovanými zkouškami. Firma Airbus, která systém provozuje mu s oblibou přezdívá Kosmická datová dálnice. Není to nikterak přehnané tvrzení. Díky inovativní technologii přenosů pomocí laserových paprsků může systém EDCS přenášet data z družic sledujících Zemi do pozemních středisek prakticky v reálném čase. Tím se může velmi výrazně zrychlit reakční čas během mimořádných situací, ale také může tento systém sloužit jako základ pro nové služby a produkty.

Družice EDRS-C je oním v prvním odstavci zmíněným druhým zástupcem tohoto systému. Na oběžnou dráhu se tato družice dostala vloni 6. srpna na raketě Ariane 5. EDRS-C následně s pomocí pěti zážehů motoru na kapalné pohonné látky v apogeu (nejvzdálenější bod dráhy) a několika menších korekcí dosáhla finální geostacionární dráhy. Pak se pozemní týmy pustily do podrobného testování, které mělo prověřit správné fungování všech systémů.

Útroby družice TDRS-C
Útroby družice TDRS-C
Zdroj: http://www.esa.int/

Nyní mohlo být řízení družice předáno společnosti Airbus a během následujících měsíců dojde k doladění laserového komunikačního terminálu, což je součástí plánované zkušební sekvence. V rámci těchto zkoušek se počítá s několika datovými spojeními EDRS-C s evropskými družicemi Sentinel. Pokud se neobjeví žádný problém, mohl by už na jaře EDRS-C vstoupit do komerčního provozu. Na palubě družice navíc najdeme i komerční zařízení patřící britské společnosti Avanti, která již brzy začne svým klientům zajišťovat komunikační služby.

Samotný projekt EDRS leží na pomezí mezi projekty soukromými a veřejnými, jelikož se na něm podílí jak Airbus tak ESA. Evropská kosmická agentura se svým podílem snaží spojit průmyslové podniky kolem velkých projektů, stimulovat vývoj technologií a dosáhnout i ekonomických benefitů. Jako první zástupce systému EDRS se do kosmického prostoru dostal v lednu 2016 EDRS-A. Do dnešních dní přes něj proteklo 1,7 petabytů dat, což podle Evropské kosmické agentury odpovídá zhruba 20 000 filmů v ultravysokém rozlišení 4K, které byste mohli nonstop sledovat téměř 4,58 roku. Tento objem dat byl přenesen během téměř 300 000 optických mezidružicových spojení.

Přeloženo z:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/images/2016/06/edrs-c3/16018083-2-eng-GB/EDRS-C.jpg
http://www.esa.int/…/edrs-c_being_tested4/16902766-1-eng-GB/EDRS-C_being_tested.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.