sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Druhý pilíř evropské datové dálnice

Druhý zástupce systému EDRS (European Data Relay System) dosáhl plánované oběžné dráhy a prošel požadovanými zkouškami. Firma Airbus, která systém provozuje mu s oblibou přezdívá Kosmická datová dálnice. Není to nikterak přehnané tvrzení. Díky inovativní technologii přenosů pomocí laserových paprsků může systém EDCS přenášet data z družic sledujících Zemi do pozemních středisek prakticky v reálném čase. Tím se může velmi výrazně zrychlit reakční čas během mimořádných situací, ale také může tento systém sloužit jako základ pro nové služby a produkty.

Družice EDRS-C je oním v prvním odstavci zmíněným druhým zástupcem tohoto systému. Na oběžnou dráhu se tato družice dostala vloni 6. srpna na raketě Ariane 5. EDRS-C následně s pomocí pěti zážehů motoru na kapalné pohonné látky v apogeu (nejvzdálenější bod dráhy) a několika menších korekcí dosáhla finální geostacionární dráhy. Pak se pozemní týmy pustily do podrobného testování, které mělo prověřit správné fungování všech systémů.

Útroby družice TDRS-C
Útroby družice TDRS-C
Zdroj: http://www.esa.int/

Nyní mohlo být řízení družice předáno společnosti Airbus a během následujících měsíců dojde k doladění laserového komunikačního terminálu, což je součástí plánované zkušební sekvence. V rámci těchto zkoušek se počítá s několika datovými spojeními EDRS-C s evropskými družicemi Sentinel. Pokud se neobjeví žádný problém, mohl by už na jaře EDRS-C vstoupit do komerčního provozu. Na palubě družice navíc najdeme i komerční zařízení patřící britské společnosti Avanti, která již brzy začne svým klientům zajišťovat komunikační služby.

Samotný projekt EDRS leží na pomezí mezi projekty soukromými a veřejnými, jelikož se na něm podílí jak Airbus tak ESA. Evropská kosmická agentura se svým podílem snaží spojit průmyslové podniky kolem velkých projektů, stimulovat vývoj technologií a dosáhnout i ekonomických benefitů. Jako první zástupce systému EDRS se do kosmického prostoru dostal v lednu 2016 EDRS-A. Do dnešních dní přes něj proteklo 1,7 petabytů dat, což podle Evropské kosmické agentury odpovídá zhruba 20 000 filmů v ultravysokém rozlišení 4K, které byste mohli nonstop sledovat téměř 4,58 roku. Tento objem dat byl přenesen během téměř 300 000 optických mezidružicových spojení.

Přeloženo z:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/images/2016/06/edrs-c3/16018083-2-eng-GB/EDRS-C.jpg
http://www.esa.int/…/edrs-c_being_tested4/16902766-1-eng-GB/EDRS-C_being_tested.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.