sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Organické látky na ledových zrníčkách z Enceladu

Analýza výtrysků ze saturnova měsíce Enceladu stále překvapuje – odborníci nyní oznámili, že v nich objevili nový druh organické látky – části aminokyselin. Sonda Cassini, která výtryskem prolétla, je již dávno zničená, ale její data se budou analyzovat ještě hodně dlouho. Masivní hydrotermální průduchy vyvrhují materiál z nitra Enceladu, který se mísí s vodou z podpovrchového oceánu – poté, co se materiál dostane do volného prostoru, můžeme pozorovat výtrysk vodní páry a ledových zrníček. Nově objevené molekuly obsahující dusík a kyslík kondenzují na těchto zrnkách.

Proces, jakým se organické látky dostaly mimo Enceladus.
Proces, jakým se organické látky dostaly mimo Enceladus.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Překlad: Dušan Majer

Na zemi jsou podobné sloučeniny součástí reakcí, kterými vznikají aminokyseliny, stavební bloky života. Hydrotermální průduchy na oceánském dně poskytují energii, která pohání tyto reakce. Vědci se domnívají, že průduchy na Enceladu by mohly fungovat podobně – dodávaly by energii, která by vedla k produkci aminokyselin. „Pokud by byly podmínky správné, mohly by molekuly z hlubokého oceánu na Enceladu mít stejnou reakční cestu, jakou známe ze Země. Zatím netušíme, zda jsou aminokyseliny nutné pro případný život mimo Zemi, ale objevení molekul, které vytváří aminokyseliny je důležitý kousek skládačky,“ popisuje Nozair Khawaja, který vede výzkum na univerzitě v Berlíně. Jeho objevy byly publikovány 2. října v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Přístroj CDA (Cosmic Dust Analyzer)
Přístroj CDA (Cosmic Dust Analyzer)
Zdroj: http://saturn.jpl.nasa.gov/

Ačkoliv sonda Cassini ukončila svou misi v září 2017, tak data, která získala, budou analyzována ještě desítky let. Khawajův tým použil údaje z palubního přístroje CDA, který detekoval ledová zrnka z Enceladu v saturnově prstenci E. Vědcům posloužila měření z hmotnostního spektrometru na CDA, který pomohl určit složení organických látek na zrníčkách. Objevené molekuly byly podle vědců nejprve rozpuštěné v oceánu, následně došlo k vypaření vody na povrchu, takže molekuly zkondenzovaly a zmrzly na ledových krystalcích ve zlomech kůry Enceladu. Když pak trhlinou procházel gejzír, vzal zrnka s sebou.

Nové objevy jsou v souladu se zjištěním, které stejný tým objevil v loňském roce. Tehdy šlo o velké, nerozpustní komplexní organické molekuly, které zřejmě plavou na povrchu oceánu. Tyto objevy vybudily výzkumníky k tomu, aby se do analýzy ponořili o něco hlouběji. „Našli jsme menší a rozpustní organické stavební bloky – potenciální předchůdce aminokyselin a dalších látek nezbytných pro pozemský život,“ říká další z autorů studie, Jon Hillier. Jeho slova potvrzuje i jeho kolega Frank Postberg: „Tento objev ukazuje, že oceány Enceladu mají hojnost reaktivních stavebních bloků, což je další impuls k výzkumu obyvatelnosti Enceladu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia09761-16.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/graphic-16.jpg
https://saturn.jpl.nasa.gov/…/instrumentscassinicda/images/cda2b.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
5 let před

To je veľmi pádny dôvod vypraviť sondu k Enceladu. Zatiaľ čo vzorky z podľadových oceánov na Európe a z Ganymeda tak skoro mať nebudeme, na Encelade nám ich samotná príroda „zadarmiko” ponúka na zlatej tácke, len si ich zobrať. Ale sonda k Enceladu má teraz na dlhú dobu červenú a ešte dlho bude mať len červenú vlnu. Škoda.
pb 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  pbpitko

Europa má také gejzíry. 😉

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Velká škoda, že Cassini nebyla lépe vybavena speciálně na analýzu těchto výtrysků při blízkých průletech. Ale je vidět, že i tak dokázala dodat zajímavá data. Bohužel oceán je zatím neodstupný, i když na různých projektech na protavení se skrz led se pracuje. Ovšem dostat takové zařízení k Saturnu je běh na dlouhou trať. A to nejen technicky, ale i úředně. Časem to určitě přijde a doufám, že ještě budu u toho.

Random
Random
5 let před

Smutné je že mediální mrdky hnedka produjují články typu „Život na Enceladu dokázán“.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Random

Prosím, zdržte se na našem webu podobných výrazů. Máme tady určitou úroveň, na které si zakládáme. Vámi použitý výraz je velmi nežádoucí a dá se snadno nahradit slušnějším výrazem, díky za pochopení.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Random

Proč smutné? Vědci seriózně zkoumají a bulvár o tom píše bláboly. Tedy všichni dělají víceméně to, co se od nich čeká. Smutné by bylo, kdyby to dělali opačně. I to se občas stane. 🙂

Petr Groh
Petr Groh
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

ad Jiný Honza:

Velmi výstižně řečeno.
🙂

Risa123
Risa123
5 let před

Tyto nepříliš inteligent jedince nezbývá, než ignorovat.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před
Odpověď  Risa123

Spíš mazat. Takový výraz sice především vypovídá o autorovi, ale tady je to jak pěst na oko. Tohle tu podle mě nemá co dělat.

Tommy
Tommy
5 let před

Taky jsem pro mazání takových příspěvků

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tommy

Mazání bereme vždy jako poslední možnost, když všechno selže. Zastávám názor, že je vhodnější uživatele na jeho prohřešek upozornit, aby jej již neopakoval.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.