ŽIVĚ A ČESKY: Poslední Sojuz-FG startuje

Začala sloužit v roce 2001 a od té doby letěla zatím 69×. Vynášela nejen pilotované lodě Sojuz, ale i zásobovací lodě Progress. Ve výčtu nákladů bychom našli i evropské sondy Mars Express a Venus Express, nebo několik komunikačních družic. Jubilejní sedmdesátý start bude pro raketu Sojuz-FG derniérou – další lodě Sojuz už budou vynášet modernizované rakety Sojuz-2. Dnes se tedy při startu lodi Sojuz MS-15 s tříčlennou posádkou rozloučíme s raketou, která odvedla hodně práce. A možná se budeme loučit i se startovní rampou, ze které se na svou historickou misi vydal Jurij Gagarin. Její osud totiž není úplně jasný. Co však jasné je, je termín startu – dnes v 15:57 našeho času.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…Soyuz_spacecraft_simulator_%28cropped%29.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Poslední Sojuz-FG startuje”

 1. Karlos napsal:

  Start byl úžasný zážitek a jen s Touran Asia se na Baikonuru potkalo 11 Čechů ve třech skupinách. Rád se podělím o fotky, kdyby byl ze strany kosmonautix zájem 🙂

 2. St. napsal:

  vcera jsem na rybach kolem pul devate videl prelet ISS a za nim byla v zavesu viditelna trochu slabsi jasna tecka.
  Nenapadlo by me, ze bude raketa tak krasne videt 😉

 3. Pavel K napsal:

  včera (02-09-2019 ; 20:37-8)
  jsem sledoval (Praha – Černý Most)přelet ISS i zkrz řídkou oblačnost se byla krásně vidět po růlrtu řídkkým mráčkem jsem bylo vidět, že má pronásledovatele cca o 3prsty za sebou – byl to sojuz nebo htv?

 4. Jirka napsal:

  Dobrý den,
  platí tedy stále, že termín konce expedice 61 je neznámý a stejně jako návrat MS-13 a MS-15?

  Pokud ano, dá se počítat s tím, že pokud do ledna 2020 nepřiletí Starliner, tak zůstane na ISS jen MS-15? A ta tam zůstane než je v dubnu 2020 vystřídá MS-16?

  A pokud by Starliner dokázal přiletět v prosinci, tak by MS-13 odletěla dříve než v lednu? Z minulých diskusí si pamatuji, že místo pro 9 by tam bylo.

  Děkuji
  Jirka

 5. Jan Mládek napsal:

  Vidím správně, v jednu chvíli budou k ISS připojeny tři lodě Sojuz?(MS-12, MS-13 a MS-15)
  Do teď jsem si myslel že se výměna posádek provádí tak že na ISS není nikdy víc jak 6 kosmonautů/astronautů (jeden sojuz se odpojí a přistane a až pak letí nový sojuz s novou tříčlennou posádkou tak aby doplnil novou expedici).

 6. Radim Pretsch Redakce napsal:

  16:15 Po příchodu z práce sedám k PC a pouštím ZÁZNAM. PARÁDA a palec nahoru

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Včera byl aktivován nový systém, který umožňuje zveřejnit záznam cca. 30 sekund po ukončení přenosu. Zatím ještě laborujeme s jeho přesným nastavením – včera to dvě minuty ze začátku ukouslo, dnes je na začátku dvě minuty tma, ale to si časem sedne. Jsem moc rád, že se podařilo aktivovat tuhle službu, o kterou se TOLIK lidí tak vehementně hlásilo jako téměř o životně důležitou. Těší mne, že to funguje.

   • Tovy napsal:

    Ano, hlásilo. A je to pochopitelné. Když lidé vědí, že to jde (a měli to), tak to chtějí zpátky. I já toho využívám. Když člověk přejde z BMW do Fabie, tak chce své featurky zpět 🙂
    YT je YT, ale Mall se zlepšuje a podle mne je daleko lepší než třeba Stream (ve stejné třídě). Až bude mít funkční stejné věci, jako YT, tak lidi přestanou remcat. A vzhledem k tomu, že opravdu snaží, tak se snad časem dočkáme.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Proto jsem rád, že se tato funkce nasadila do provozu. 😉

 7. Tomáš napsal:

  A co sa deje s gagarinkou? Preco sa s nou budeme mozno lucit?

  • Radim Špetík napsal:

   Gagarinka není uzpůsobena pro starty Sojuz-2 na kterých budou startovat nové pilotované mise.
   Jinak tady https://www.kosmonautix.cz/2019/06/gagarinova-rampa-bude-slouzit-dal

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Je to tak, jak píšete. Jen se od vydání toho článku pár věcí změnilo a tak je méně jisté kdy a případně zda vůbec, k této přeměně dojde.

   • Roman Chodura Redakce napsal:

    Ano, Rusko chce pro případný upgrade rampy přizvat zahraniční investory, což docela chápu, protože proč rozhazovat peníze za něco, co už nemá ani velký význam. Zaprvé má Rusko pro rakety Sojuz-2 k dispozici další rampy a za druhé chystá novou kosmickou loď, která bude startovat na úplně jiném nosiči. A co víc, Gagarinska rampa ani není na Ruském území. Může ale nastat problém, pokud dojde k poškození rampy 31/6.

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    „…peníze za něco, co už nemá ani velký význam…“, tak to se jim investoři pohrnou v houfech.
    Nedovedu si představit důvod, pro který by kdokoliv do repase té rampy investoval. Dneska vzniká dost zcela nových, moderních ramp, kde se mohou investoři vyřádit a mít navíc jasnou perspektivu pro takovou investici.

   • Roman Chodura Redakce napsal:

    Souhlasím, podle mě je celý upgrade nesmysl. Jenže co budou dělat, když dojde k nějaké anomálií, která na nějakou dobu vyřadí rampu 31/6 z provozu, nepředpokládám to, ale stát se může všechno. K ISS nebude možné poslat žádnou posádku, dokud nebudou létat americké lodě.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.