Kosmotýdeník 367 (23.9. – 29.9.)

Kosmotýdeník vás již pravidelně nechá ohlédnout za uplynulým týdnem a tím, co se v něm dělo na poli kosmonautiky. Téma tohoto týdne je jasné, je to Starship, prezentace Elona Muska a vše kolem tohoto projektu. I na něj v Kosmotýdeníku dojde, ale v hlavním článku vás necháme nahlédnout do projektů, které finančně podpořila NASA a souvisí s budoucími plány na osídlení Měsíce a Marsu. Podpořené projekty jsou opravdu velmi zajímavé. Dále se podíváme na stavbu rampy pro Ariane 6 anebo na aktuální posádku ISS. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.

NASA podpořila řadu unikátních technologií

NASA se dlouhodobě snaží podporovat kosmické aktivity soukromých firem a vývoj technologií vhodných ke kosmickému průmyslu. Aktuálně se rozhodla udělit finance čtrnácti firmám v rámci programu, který si klade za úkol podporovat technologie, které by NASA mohla využít při plánovaných cestách na Měsíc a Mars. Je zajímavé, že ačkoli nejsou částky závratně vysoké, jsou pro vybrané projekty velmi důležité. Mnohé z nich se nachází v bodě zvratu, kdy finance od NASA zajistí jejich dokončení a reálné nasazení. Výběr NASA byl tak velmi dlouhý a podrobný a do finále k penězům se dostaly skutečně jen ty opravdu nadějné a podstatné věci. Cenná je také šířka záběru vybraných technologií, které pokrývají řadu zajímavých oborů, vylepšení a novátorských přístupů. Poté, co mnohé NASA v sobotu rozpálila prohlášením směřujícím ke SpaceX (píšeme níže), je tohle naopak velmi pozitivní souhrn.

Přistávací lander od Blue Origin

Přistávací lander od Blue Origin
Zdroj: https://i.ytimg.com/

Peníze byly v rámci programu NASA Tipping Point uděleny již počtvrté a tentokrát se rozdělovalo celkem 43,2 milionu dolarů. „Tyto slibné technologie jsou ve zlomovém bodě jejich vývoje, což znamená, že investice NASA je pravděpodobně dalším krokem, který daná soukromá společnost potřebuje, aby svůj projekt dokončila,“ řekl Jim Reuter, přidružený administrátor ředitelství NASA pro vesmírné technologie (STMD). „Jsou to důležité technologie nezbytné pro trvalé zkoumání Měsíce a Marsu.“

Finální výběr společností se týká technologických oblastí a zaměření, jako je výroba a skladování kryogenních pohonných hmot, udržitelná výroba energie, skladování a distribuce paliva, efektivní a cenově dostupné pohonné systémy, autonomní operace, vývoj roverů a pokročilá avionika. Vybrané návrhy jsou níže uspořádány podle zaměření:

Výroba a skladování kryogenních pohonných hmot:

Blue Origin (10 milionů dolarů): Ukázka zkapalnění a skladování vodíku a kyslíku v rámci demonstrátoru představujícího raketový stupeň na Měsíci. Ukázka má získat zkušenosti a poznatky pro budoucí výrobu paliva přímo na Měsíci a také nabrat zkušenosti s jeho dlouhodobým skladováním na tomto tělese.

OxEon Energy (1,8 milionu dolarů): Tato společnost bude spolupracovat s Colorado School of Mines na integraci zařízení určeného k oddělování vodíku a kyslíku pomocí elektrolýzy rovnou z ledu. Získané molekuly obou plynů by měly být následně v rámci procesu ochlazeny a mohly by tak být rovnou získány pohonné látky (vodík a kyslík). Cílem je schopnost naučit se využívat zdroje vody k výrobě paliva nacházející se na Měsíci.

Skyre Inc. (2,6 milionu dolarů): Tato společnost se také zaměří na vyvinutí technologie, která bude využívat vodní led umístěný na měsíčních pólech k výrobě vodíku a kyslíku. Vodík by pak v rámci jejich procesu měl být použit jako chladicí médium na zkapalnění kyslíku.

SpaceX (3 miliony dolarů): SpaceX bude společně s Marshall Space Flight Center v Huntsville pracovat na vývoji a testování prototypů ventilů o velkých průměrech určených k přečerpávání velkých objemů kryogenních pohonných látek přímo v kosmickém prostoru. Zařízení bude moct využívat například Starship. Je to důležitá technologie pro pozdější výpravy k Marsu, kdy bude přečerpávání velkých objemů paliva nutností. Ostatně právě to byla jedna z věcí, která zazněla v dnešní prezentaci Elona Muska.

Udržitelná výroby energie, její skladování a distribuce

Palivový článek od Infinity

Palivový článek od Infinity
Zdroj: https://3oeb98395zab2aqpyg33gdfk-wpengine.netdna-ssl.com/

Infinity Fuel Cell and Hydrogen Inc. (4 miliony dolarů): Společnost bude spolupracovat s Marshall Space Flight Center v Huntsville na vývoji škálovatelného, ​​modulárního a flexibilního vodíkového palivového článku, který využívá nové metody konstrukce určené ke snížení nákladů na výrobu a přitom zvýšení spolehlivosti. S technologií se počítá pro využití na měsíčních roverech a na povrchových vědeckých vybaveních.

Paragon Space Development Corporation (2 miliony dolarů):  Tato společnost bude pro změnu spolupracovat s Glenn Research Center v Clevelandu  na vývoji systému podpory života a životních podmínek a to zejména na udržování vhodné teploty během měsíčních dní a nocí. Zařízení má později sloužit na základnách na Měsíci a po úpravě má být vhodné i pro použití na Marsu.

TallannQuest LLC (2 miliony dolarů): Tentokrát ve spolupráci s JPL bude tato společnost vyvíjet spínaný výkonnostní řadič, který lze nastavit dle aktuálních potřeb dané mise. Tato technologie je určená nejen pro použití na Měsíci a Marsu, ale také pro misi k měsíci Europa.

Efektivní a cenově dostupné pohonné systémy

Accion Systems Inc. (3,9 milionu dolarů): Zde výzkum naváže na zkušenosti z prvních meziplanetárních cubesatů MarCO A a B, které letěly v rámci mise InSight a používaly jako systém orientace trysky na stlačený plyn. Společnosti Accion a JPL budou partnersky připravovat pohonný systém, který prokáže stejné schopnosti, jaké byly vyžadovány pro misi MarCO, ale s menším a lehčím systémem, který využívá méně energie. Pohonný systém by mohl díky těmto malým flexibilním platformám umožnit více místa a energie pro vědecké experimenty.

Cubesat navazující na MarCO

Cubesat navazující na MarCO
Zdroj: https://cdn.geekwire.com/

CU Aerospace LLC (1,7 milionu dolarů): Tato společnost s další společností NearSpace Launch a univerzitou v Illinois postaví a otestují 6U cubesat vybavený dvěma rozdílnými pohonnými systémy. Tyto systémy byly vyvinuty s financováním NASIR Small Business Innovation Research (SBIR) a nabízejí vysoký výkon, nízkou cenu a bezpečné zpracování při stavbě a plnění nádrží. Letový exemplář bude připraven k vypuštění v NanoRacks.

Exoterra

Exoterra
Zdroj: https://exoterracorp.com/

ExoTerra Resource LLC (2 miliony dolarů): ExoTerra postaví, otestuje a uvede do provozu 12U Cubesat s kompaktním a velmi výkonným solárně-elektrickým pohonným modulem. Jakmile bude systém dokončen, bude přistoupeno k otestování na oběžné dráze, kdy bude cubsat pomocí vlastního pohonu postupně zvyšovat svoji dráhu, až bude prolétat radiačními pásy Země. Tento malý elektrický pohonný systém by mohl otevřít vnitřní sluneční soustavu pro malé vědecké mise za nízkou cenu.

Autonomní operace

Blue Canyon Technologies Inc (4,9 milionu dolarů): S rostoucím zájmem o využívání kosmického prostoru logicky roste i potřeba použití sledovacích stanic pro komunikaci družice se Zemí. Aby se ulevilo komunikačním kanálům, připravuje tato společnost autonomní navigační software pro malé cubesaty, které by tak mohly razantně omezit potřebu komunikace s pozemními stanicemi.

Rovery a mobilita v kosmickém prostoru

Malý rover Scout

Malý rover Scout
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Astrobotic Technology (2 miliony dolarů): Společně s JPL a Kennedyho kosmickým střediskem bude tato společnost spolupracovat na vývoji malých průzkumných (Scout) roverů, které budou schopny cestovat ve větších počtech na větších přistávacích zařízeních. Tento projekt již dříve získal financování v rámci SBIR, nově budou peníze využity na vývoj lepší konektivity s případným vědeckým vybavením.

Pokročilá avionika

Intuitive Machines LLC (1,3 milionu dolarů): Společnost dostala finance na rozvoj vize efektivní a ekonomické technologie laserové a optické komunikace pro vládní a vojenské družice. Peníze také pokrývají vývoj softwaru nutného k testování této technologie.

Luna Innovations (2 miliony dolarů): Tato společnost bude spolupracovat se společnostmi Sierra Nevada Corporation, ILC Dover a Johnson na vývoji pokročilých senzorů pro kontrolu strukturální integrity budoucích nafukovacích modulů a konstrukcí používaných v kosmickém prostoru, popřípadě na povrchu jiných kosmických těles.

Kosmický přehled týdne:

Administrátor NASA Jim Bridenstine během noci z pátku na sobotu zveřejnil Tweet, který vyvolal obrovskou vlnu reakcí a diskuzí. Bridenstine v něm reaguje na aktuální aktivitu na Boca Chica, kde SpaceX sestavila svůj první exemplář prototypu Starship. Podivuje se nad nadšením nad projektem Starship a poukazuje na zpoždění v prvním pilotovaném letu Crew Dragonu. Tweet se očekávávaně stal terčem mnoha narážek na podobná zpoždění u Boeingu, cenu za kterou je loď od Boeingu – Starliner vyvíjena a mnoho reakcí směřovalo i k raketě SLS a lodi Orion. Během dne se někteří jiní zaměstnanci NASA snažili zprávu zmírnit tím, že administrátor mířil na všechny dodavatele a obecná zpoždění ve všech programech, ale internet si tuto zprávu již převzal do svých rukou.

Prohlášení administrátora NASA

Prohlášení administrátora NASA
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Celý týden probíhala kompletace prvního dokončeného prototypu lodi Starship Mk.1 na kosmodromu Boca Chica a fotografie a informace ze stavby doslova zaplavily internet. Níže necháváme jen výběr několika skvělých snímků, které v rámci stavby vznikly. Včetně záběru na tři zavěšené motory Raptor, z čehož dva budou ještě později odvezeny na statické zážehy zpět do McGregoru.

Sestavování Starship

Sestavování Starship
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Sestavování Starship

Sestavování Starship
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Tři motory Raptor

Tři motory Raptor
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

V neděli od 03.20 SELČ proběhla tisková konference Elona Muska, na které prezentoval aktuální pokroky a novinky v programu Starship. Zazněla řada velmi zajímavých informací, od toho, že i z Boca Chica budou startovat lidé, anebo, že již velmi brzo se dočkáme nejen skoku do 20 km, ale i na oběžnou dráhu (anebo k oběžné dráze). Video přikládáme níže, na rozbor všeho, co zaznělo, si počkejte, až vyjde podrobnější článek, anebo navštivte web Elonx.cz. Přečíst si můžete také náš online psaný přenos.

Ve středu k Mezinárodní kosmické stanici úspěšně odstartovala poslední raketa Sojuz FG s pilotovanou lodí Sojuz MS-15. Během startu byl z Mezinárodní kosmické stanice zachycen úchvatný snímek, který zachycuje práci posledního stupně Sojuzu, jak vynáší Sojuz MS-15 na oběžnou dráhu. Autorem fotografie je astronautka Christina Koch. Sojuz se ten samý den připojil ke stanici a po dlouhé době jsou u stanice zakotveny hned tři pilotované lodě Sojuz. Posádka je tak na devět dní devítičlenná. Po devíti dnech se odpojí Sojuz MS-12 a posádka se vrátí zpět ke standardnímu počtu.

Sojuz MS-15 z paluby ISS

Sojuz MS-15 z paluby ISS
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Každý den vám přinášíme minimálně dva články o kosmonautice a právě na tomto místě v Kosmotýdeníku si je všechny shrneme, abyste nemuseli zdlouhavě dohledávat, co by vás mohlo zajímat. Začali jsme zlehka a to pozvánkou na zářijovou Kosmoschůzku. V dalším článku jsme nahlédli do vzdálenějšího časového horizontu a rovnou na velkolepou misi HabEx, která je určená k výzkumu exoplanet a její realizaci by mohly umožnit nové superrakety. Vypravili jsme se také do Ruska, kde jsme sledovali zajímavé pokusy o stavbu metanové rakety. Nepřišli jste ani o další díl seriálu Svět nad planetou. Podívali jsme se také na odložený start japonské rakety H-2B, která vynášela automatickou zásobovací loď HTV-8. Dále pro vás podrobně sledujeme přípravu evropské mise Solar Orbiter. Tentokrát jsme se podívali na elektrická a magnetická pole. Živě a česky jsme sledovali také start pilotované lodě Sojuz MS-15, která výjimečně přivezla další trojici astronautů k doposud plné šestičlenné expedici. Déle než dva dny jsme pro vás také sledovali sestavování historicky prvního exempláře lodě Starship od SpaceX, který byl korunován sesazením všech částí do plné výše lodi. Podívali jsme se také na úvahy o rozruchu kolem čínských vesmírných start-upů. Tento týden také startovala ještě jedna raketa Sojuz, která tentokrát vynášela družici Tundra. Ohlídli jsme se za největšími momenty kosmonautiky roku 2018. Poslední pátek v měsíci jsme již tradičně věnovali uvolněnému video formátu Pokec s Kosmonautixem. Věnovali jsme se i záměru NASA, která chce teleskop určený výhradně pro hledání planetek. V neděli brzy ráno jste pak s námi mohli sledovat dlouho očekávanou prezentaci Elona Muska o novinkách v programu Starship Superheavy.

Snímek týdne:

Tento týden bylo opravdu jednoduché vybrat snímek týdne a zřejmě vás nepřekvapím. Je jím samozřejmě zkompletovaný prototyp lodi Starship Mk.1 od SpaceX, který byl sestaven v jižním Texasu v pátek večer našeho času.

Kompletní Starship

Kompletní Starship
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Ve videu týdne se podíváme do Francouzské Guyany, kde na evropském kosmodromu v Kourou probíhá stavba nové rampy určené pro novou evropskou raketu Ariane 6. Video vám ukáže celý komplex se spoustou zajímavých detailů.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EFkMAvZXoAIbYcg?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EFj-tB8XUAAawc_?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EFfXHFLX0AAoxFo?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EFfGmJWXYAAlopW.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EFUQVf7W4AAGyMi?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/EFUQVf7W4AAGyMi?format=jpg&name=4096×4096
https://exoterracorp.com/wp-content/uploads/2019/05/product-img-3-1.png
https://cdn.geekwire.com/wp-content/uploads/2018/10/181010-accion-630×527.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cuberover_4wd_moon.jpg
https://i.ytimg.com/vi/zEzTfbIuCyg/maxresdefault.jpg
https://3oeb98395zab2aqpyg33gdfk-wpengine.netdna-ssl.com/…/lunar_construction.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 367 (23.9. – 29.9.)”

  1. Risa123 napsal:

    Vyjádření pana Bridestina je poněkud nejasné. Doufám, že se poučí bude si dávat pozor nejen na to co říká, ale i jak to říká.

  2. Spytihněv napsal:

    Jen pár věcí k Hayabuse 2. V JAXA zachytili 2.srpna (tedy téměř rok po přistání) telemetrická data (asi 10 minut) od MINERVA-II1B (Owl). Asi jak se Ryugu přibližuje ke Slunci, tak se nabila. Včera začala sonda sestupovat k povrchu za účelem vypuštění modulu MINERVA-II2. A mám dotaz – jak to vypadá s targety vypuštěnými 16.září? Měly dopadnout 23. září.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.