sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hayabusa 2 je zpět ze safe módu

Japonská sonda měla 5. září uvolnit do okolí planetky Ryugu sledovací terčíky. Tato akce však musela být odložena, neboť sondu potkaly menší komplikace. Hayabusa 2 je vybavena čtveřicí setrvačníků, z nichž tři slouží k udržení orientace v prostoru. 29. srpna se inženýři pokusili prověřit stav záložního setrvačníku, který byl naposledy použit vloni v říjnu. Data však ukázala nestandardní hodnoty – nadlimitní byla úroveň točivého momentu. Sonda proto automaticky vstoupila do tzv. safe modu (bezpečný režim) a čekala na pokyny ze Země. Během této doby nebyla sonda v žádném nebezpečí, protože pozici udržovaly tři setrvačníky. Problém se podařilo vyřešit a proto sonda mohla nastoupit zpět do provozu.

Plánovaný proces oddělování zaměřovacích terčíků.
Plánovaný proces oddělování zaměřovacích terčíků.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp

Sonda 12. září zahájila pomalý sestup k povrchu planetky a tím začala fáze „Target marker separation operation“, která se dá přeložit jako Oddělování zaměřovacích terčíků. K samotnému oddělení z výšky zhruba 1 kilometru by mělo dojít dnes mezi 17:00 a 19:00 SELČ. Poté hned začne fáze „Target marker orbit observation operation“, tedy Pozorování oběžné dráhy zaměřovacích terčíků, při které sonda vystoupá zpět do výšky 20 kilometrů.

Hayabusa 2 používala zaměřovací terčíky i při sestupu k odběrným místům.
Hayabusa 2 používala zaměřovací terčíky i při sestupu k odběrným místům.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp

Tato pozorovací fáze bude trvat, dokud oba terčíky nedopadnou na Ryugu. Tyto dvě fáze mají svůj důvod – jde o nácvik činností před uvolněním průzkumníka MINERVA-II2 Rover-2, které je zatím plánováno na říjen. Dva dnes uvolněné zaměřovací terčíky budou umístěny na různé oběžné dráhy kolem planetky – první terčík bude obíhat kolem rovníku, druhý na polární dráze. Sonda Hayabusa 2 bude jejich pohyb pozorovat z tzv. domácí pozice vzdálené 20 km od planetky. Japonci mají jako obvykle vše dobře promyšlené a zaujmou nás některé zajímavé detaily. Sonda bude mít při pozorování terčíků Slunce v zádech, takže terčíky jsou pokryté odraznou vrstvou, která odrazí sluneční paprsky k sondě. Díky tomu budou tyto malé objekty dobře viditelné. Aktuální předpoklady hovoří o tom, že by se měly na oběžné dráze planetky udržet do 23. září.

Kráter Urašima široký 390 metrů vyplňuje téměř celé zorné pole teleobjektivu kamery ONC-T. Snímek vznikl 16. září v 8:13 SELČ, když byla Hayabusa 2 zhruba 3,5 km nad Ryugu.
Kráter Urašima široký 390 metrů vyplňuje téměř celé zorné pole teleobjektivu kamery ONC-T. Snímek vznikl 16. září v 8:13 SELČ, když byla Hayabusa 2 zhruba 3,5 km nad Ryugu.
Zdroj: https://twitter.com

Zdroje informací:
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
http://www.jaxa.jp/press/2013/03/img/20130329_hayabusa2.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20190916e_TMORB/img/fig1e.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20190916e_TMORB/img/fig2e.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EEkgSwDWsAAIxua.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Pro mě tedy dost překvapivá akce. Zdálo se, že zbývající targety zůstanou na sondě a vrátí se s ní k Zemi jako v případě první Hayabusy. Ale nakonec nejen že budou vypuštěny, ale dokonce uvedeny na oběžnou dráhu. Tak nejen že tahle komplikovaná mise Japoncům vychází skoro dokonale, ale ještě si přidávají něco neplánovaného. Mají můj obdiv.

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před

Neplánují snímáním terčíků dokonce určovat změny jejich dráhy a tím prozkoumat tíhové pole/vnitřní stavbu planetky?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Martin Gembec

nedohledal jsem to, ale upřímně bych se tomu nedivil, docela by to dávalo smysl. Záleží samozřejmě na kvalitě záznamu, ale něco se z toho asi vyčíst dá.

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  Martin Gembec

Zajímavý nápad, to ano. Ale myslím si, že terčíky jsou asi poměrně lehké a mají relativně velkou plochu, takže chyby v měření pod různými vlivy prostředí vč, slunečního větru a pod. by byly asi příliš velké. Na to by byl asi vhodný předmět tvaru koule s vyšší hmotností. Ale samozřejmě, nějaký jasný záměr tu je. A já navíc jen spekuluji.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.