sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Den otevřených dveří technologického srdce ESA

V posledních letech se stalo již velmi příjemnou tradicí, že se v první říjnovou neděli koná den otevřených dveří ve středisku ESTEC. Tento komplex budov u nizozemského města Leiden patří Evropské kosmické agentuře a slouží jako její technologické středisko. Jednou za rok tak má veřejnost možnost nahlédnout do tohoto areálu, kde se třeba kromě jiného testují evropské družice, než se vydají na kosmodrom. Členové naší redakce si ani letos nenechají tuto příležitost ujít a pokud chcete také nasát místní atmosféru, pak je tento článek určen právě Vám.

ESTEC Open Day 2019
ESTEC Open Day 2019
Zdroj: https://az659834.vo.msecnd.net

Letošní ročník by měl být unikátní svým zaměřením, které je jasné a stručné – Měsíc. Tohle zacílení samozřejmě souvisí s aktuálními změnami plánů ve světové kosmonautice vyvolanými u NASA. Evropská kosmická agentura slibuje, že se pochlubí svými pokroky na servisním modulu lodí Orion, nebo plány na stanici Gateway. Jako obvykle budou v budovách připraveny stánky věnované jednotlivým misím či výzkumným projektům. U každého z nich najdete kromě zdarma rozdávaných propagačních předmětů (nejčastěji plakáty, či samolepky, někdy propisky, či odznaky) i odborníky, kteří na daném projektu pracují a kteří Vám vždy rádi zodpoví Váš dotaz.

Nelze neupozornit na možnost prohlídky čistých místností a testovacího vybavení pro družice a sondy. Třetím významným lákadlem jsou astronauti. Místní André Kuipers je již tradičním účastníkem této akce a na několika minulých ročnících byl i Paolo Nespoli. Letos by měl z aktivních kosmonautů dorazit Alexander Gerst. Ještě větší osobnosti přiletí ze Spojených států – na akci se totiž objeví Walter Cunningham (člen mise Apollo 7 první pilotované expedice programu Apollo) a Russell Louis „Rusty“ Schweickart (při misi Apollo 9 jako první otestoval lunární modul a vyzkoušel při výstupu lunární skafandr). Na akci si tedy symbolicky podá ruce lunární program Apollo s budoucími plány na průzkum Měsíce.

Russell L. Schweickart při výstupu do volného prostoru v lunárním skafandru.
Russell L. Schweickart při výstupu do volného prostoru v lunárním skafandru.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Pokud o účasti uvažujete, sluší se ještě připomenout, že akce je velmi populární, což s sebou ale nese i určitá negativa v podobě velkého zájmu lidí. hlavně na některých místech úzkých chodeb tak bývá často docela přetlak. Organizátorům se v posledních letech podařilo vychytat i dřívější problémy se značením záchytných parkovišť a svozových autobusů, takže není důvod váhat.

Chodba se stánky v době maximálního náporu návštěvníků a ukázka zábavy pro děti u stánku družice EDRS, kde děti fotily povrch Země a stahovaly snímky
Chodba se stánky v době maximálního náporu návštěvníků a ukázka zábavy pro děti u stánku družice EDRS, kde děti fotily povrch Země a stahovaly snímky
Foto: Martin Gembec

Pokud do Nizozemí vyrazíte, vyhraďte si na pobyt na místě celou neděli – vedle ESTECu je perfektní výstava Space Expo, jejíž prohlídka Vám zabere pár hodin. Pokud zvolíte cestu autem, můžete na cestě tam a pět navštívit technická muzea v německém Speyeru a Sinsheimu. Pro vstup na den otevřených dveří v ESTECu Vám stačí bezplatná registrace, kterou můžete vyplnit zde. Po odeslání vyplněných údajů Vám na mail přijde potvrzení, které si vytisknete a které slouží jako vstupenka. Věříme, že Vás tato nabídka zaujala a že 6. října v ESTECu uslyšíme češtinu a slovenštinu na co nejvíce místech. A věřte mi, že to nebude jen od návštěvníků – naší krajané jsou často i u výše uvedených stánků jakožto odborníci.

Duha nad ESTECem 2016
Duha nad ESTECem 2016
Foto: Martin Gembec

Zdroje informací:
https://atpi.eventsair.com/
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/12868814-1-eng-GB/ESTEC_aerial_shot_node_full_image_2.jpg
https://az659834.vo.msecnd.net/…/eaee8c3c2d95410ea6d0256e80676b27
https://upload.wikimedia.org/…/Schweickart_Apollo_9_EVA_%28AS09-19-2982%29.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
5 let před

dokonalý článek-návod 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  frank

Díky za pochvalu!

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před
Odpovědět  frank

V článku jsou vloženy snímky z reportážního článku z roku 2016. Myslím, že tato reportáž je také dobrým lákadlem. https://kosmonautix.cz/2016/10/estec-2016-nazivo-2/ Galerie snímků jsem dal sem: https://www.zonerama.com/magalerie/127216

Tomáš
Tomáš
5 let před

Hmmmmm nechystáte se někdo? Docela bych jel

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Tomáš

Jak jsem psal v článku, někteří členové naší redakce se tam vydají. 😉

Tomáš
Tomáš
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

spíš bylo myšleno tak, jestli by někdo měl volno orpoti příspěvku na benzín

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Tomáš

Aha, tak to jsem nepochopil. U nás to vypadá, že je plno. Pokud by se uvolnilo místo, dal bych vědět.

Tomas
Tomas
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Mockrát děkuji 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Tomas

Není zač. 😉

https://kosmonautix.cz/2019/09/08/den-otevrenych-dveri-technologickeho-srdce-esa/