Co vyřadilo Intelsat 29e z provozu?

Podle vyšetřovatelů mohl za dubnové náhlé selhání družice Intesat 29e elektrostatický výboj způsobený závadou na elektrických rozvodech v souvislosti se sluneční aktivitou, případně zásah mikrometeoritu. Ať byla příčina jakákoliv, vedla ke škodě za 382 milionů dolarů. Vyšetřovací komisi tvořili odborníci z firmy Boeing (která družici postavila), Intelsat (která ji provozovala), ale také nezávislí experti. Připomeňme, že telekomunikační družici Intelsat 29e vynesla 27. ledna 2016 raketa Ariane 5, přičemž její životnost se odhadovala na 15 let.

Ukládání aerodynamického krytu na satelit Intelsat 29e

Ukládání aerodynamického krytu na satelit Intelsat 29e
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Intelsat 29e byl postaven na platformě Boeing 702MP a jeho pracovištěm byl 50. stupeň západní délky na geostacionární dráze. Družice poskytovala v pásmu C přenášené video a datové služby pro zákazníky v Jižní Americe a zaměřené služby v pásmu Ku pro obě Ameriky i letecké linky mířící přes Atlantik. Cestující v letadlech tak měli možnost sledovat živé televizní vysílání nebo satelitní internet.

Tato družice byla prvním zástupcem nové generace série Epic, kterou Intelsat připravil, aby zákazníkům nabídl vyšší přenosové kapacity.  Intelsat provozuje dalších šest družic postavených na stejné platformě a proto musela přijít analýza rizika opakování této nehody. Výsledky jsou však potěšující – riziko opakování je podle odborníků velmi nízké. Stejně tak se nečeká žádný významný dopad na družice vyrobené firmou Boeing – ostatně příští start nás čeká už o víkendu. Amos-17, který má letět na Falconu 9 také vyrobil Boeing.

Intelsat 29e je již oficiálně prohlášen za ztracený. S družicí není možné navázat kontakt poté, co pozemní teleskopy ukázaly, že z družice unikají pohonné látky a uvolňují se úlomky. Firma zatím zvažuje, zda přistoupí ke stavbě nové družice, která by nahradila zničený exemplář. Celkově se však dá říct, že série Epic zatím nemá mnoho štěstí. Stačí si vzpomenout na jinou družici z této série – Intelsat 33e, který po úspěšném startu na raketě Ariane 5 v srpnu 2016 čelil závadě na pohonném systému a k dosažení finální dráhy musel použít záložní trysky. Podle vyšetřovatelů spolu však oba případy nijak nesouvisí.

Dalším členem letky firmy Intelsat bude družice Intelsat 39, která má startovat 6. srpna na Ariane 5. Jejím úkolem bude zajistit širokopásmový internet, video služby, ale i služby pro vlády v Africe, Asii, Evropě, na Blízkém Východě a v oblasti Indického oceánu. Společnost jí bude dělat evropská přenosová družice EDRS-C.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2016/01/is29e.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/01/Pose-coiffe-sur-lanceur_035-2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

17 komentářů ke článku “Co vyřadilo Intelsat 29e z provozu?”

 1. David R. napsal:

  V případě zasažení mikrometeoritem lze téměř s jistotou očekávat rotaci satelitu. V případě úniku paliva také.
  Pouhá závada HW bez mechanického poškození nemůže udělat takovou paseku.

 2. David napsal:

  Nevím, na kritických prvcích IT systémů máme boční vrátka skrze nezávislá ILO, nebo IDRACy, tak aby se mohla dělat dignostika a případné napravné akce i při totálním výpadku hlavního HW. Mívá to svojí kartu, baterku, procesor i síťové připojení.

  Je mi divné, že na tak drahých satelitech nemají možnost takového bočního spojení..

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Rozhodně nejsem IT specialista a neznám ani detaily této konkrétní nehody, ale jelikož došlo k úniku paliva a odpadávání úlomků, musela být ta příčina hodně intenzivní a tudíž by asi ani zálohování nepomohlo.

   • David napsal:

    Já to zkusím vygooglit, to někde popátrám. Podstata je právě to, že je to absolutně nezávislý boční systém. Musí to mít přístup na rozhraní sběrnice hlavního systému. Takže minimálně by to zjistilo, že tam je totálně datově mrtvo. S ILO a IDRACy jdou dělat různé věci i když vyhnije server na druhé straně republiky, nebo v cizině.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jenže když vám z družice odlétávají kusy, tak s tím moc neuděláte.

   • Vladimír Todt napsal:

    V tomto případě jste v istuaci, kdy vám ze serveru na druhém konci světa vystřeluje grafika a HDD mimo server a padají na zem + se vylejí kondenzátory na základovou desku. Tekový server už nerozchodíte, prootže ani záložní systém nemá nic funkčního co by ovládal. Např. při zkratu došlo k fyzickému poškození s rozpadem palivového systému a utržení částí družice při výbuchu nádrže s natlakovaným palivem apod. Družice bez funkčního palivového systému, včetně manévrování, je odepsaná i kdyby komunikovala. Na GEO se díky gravitačním poruchám bez aktivního, byť slabého, manévrování v daném místě dráhy neudrží a její pohyb se rozsynchronizuje s rotací Země a přestane tak být na GEO dráze a tím se stane nepoužitelnou a může se odepsat. Na obloze je pak vidět, že se začne pohybovat a to je pro GEO družice smrt.

   • komar napsal:

    Tie druzice su postavene velmi chytrymi mozgami a co ma zmysel tak je redundantne ale nie vsetky situacie sa daju renatbilne vyriesit. Ak sa druzica nekontrolovatelne roztoci do nejakych sialenych otacok tak pravdepodobnene s nou nebude mozne nadviazat spojenie kvoli fyzike datoveho prenosu. Samozrejme je tam predpokladat, ze strati integritu atd.

  • Martin Kolman napsal:

   Čekal bych, že tak nějak to bude už teď – že povelový a řídící systém satelitu je dost oddělený od hlavního retranslačního nákladu.

   Matně jsi vzpomínám, že už jednou nastal i případ, kdy právě povelový systém selhal, ale retranslace stále jela. Družice tak začala driftovat, klidně i do blízkého okolí dalších GEO satelitů a stále zesilovala a posílala zpět vše co zachytila podle původního nastavení a nedalo se s tím nic dělat. Jak to nakonec přesně dopadlo už nevím (získání kontroly ? ztráta orientace ke slunci ?)

   Každopádně jak říkají další účastníci diskuze, v případě Intelsatu 29e, je pravděpodobné, že takto velké poškození by buďto vyřadilo i plně izolovaný záložní systém. Případně by záložní systém sice fungoval, ale pouze by potvrdil, že ostatní části satelitu jsou nenávratně zničené.

  • lejstro napsal:

   Staci na ten server s IPMI nalit vodu a nebo nasypat kovivy prach aby ta simulace byla podobna a ted mi ajtacku predved jak jsi sebejisty.. To fakt miluju jak clivek od hw za 20-200kkc usuzuje ze na hw za 8000000kkc neci jako ipmi nenaji..achjo

   • David napsal:

    Musíš urážet? Já se jen zeptal

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Souhlasím, ta reakce byla na měřítka našeho serveru až nemístně příkrá. Zkuste to příště, prosím, trochu jemněji, díky.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Přesně tak, třeba solární panely jsou na podobné věci hodně citlivé.

   • David napsal:

    A zatavil bych to do černý skříňky, jak to mají letadla. Jedna sběrnice..

  • Jirka napsal:

   Taková management vrstva oddělená od produkčních kanálů tu samozřejmě je. Problém v tomto případě je ztráta orientace družice. Není spojení, není velení….

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.