sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Úprk severního magnetického pólu

Pokud víme, severní magnetický pól Země byl vždy v pohybu, na rozdíl od fixní polohy geografického severního pólu. Tento poznatek byl ověřován měřeními od prvního v roce 1831 – a byl sledován jeho pomalý přesun z kanadské Arktidy k Sibiři. V současnosti se ale tento pohyb změnil. Mezi lety 1990 a 2005 došlo ke zrychlení pohybu magnetického severu z běžných 0 – 15 km za rok na 50 – 60 km za rok. Ke konci října 2017 překročil magnetický pól datovou hranici ve vzdálenosti 390 km od geografického pólu a nyní míří k jihu (kam jinam, že, pane učiteli?). Vědci se domnívají, že tento úprk je způsoben „přetahovanou“ magnetických bublin hluboko pod námi. Jedou z praktických konsekvencí této změny je to, že musí být (podle aktuální polohy severního magnetického pólu), častěji než jednou za pět let, přepočítáván „World Magnetic Model“, který je zásadně důležitý pro řadu navigačních systémů využívaných např. na lodích, v letadlech, pro Google maps a smartfony. Pro zajímavost – pozice Denverského mezinárodního letiště se za 22 let od jeho zprovoznění změnila o více než 2,5 stupně.

Magnetický severní pól v pohybu
Zdroj: http://m.esa.int/

Magnetické pole Země existuje, vzhledem k vířivému pohybu oceánu přehřátého tekutého železa, které tvoří vnější část zemského jádra. Jako otáčející se vodič v dynamu, toto pohybující se železo vybuzuje elektrický proud, který generuje naše neustále se měnící magnetické pole. Sledování změn v magnetickém poli proto může napovědět výzkumníkům jak se železo v jádře pohybuje. S využitím dat získávaných trojicí satelitů Swarm (ESA) během dvaceti let se ukazuje, že pozice severního magnetického pólu je z velké části určována rovnováhou mezi dvěma rozsáhlými laloky negativního magnetického proudu na rozhraní mezi zemským jádrem a pláštěm pod Kanadou a Sibiří. Mise satelitů Swarm agentury ESA sleduje nejen magnetický sever, ale jejich data jsou užívána k měření a sledování různých magnetických polí ze zemského jádra, pláště, kůry, oceánů, ionosféry a magnetosféry – blíže viz článek Hejno zlepšuje naše znalosti magnetického pole. Současný výzkum ukazuje, že změny vzoru v tocích uvnitř jádra mezi lety 1970 a 1999 vedly k zužování Kanadského laloku a ke znatelnému zeslabení jeho projekce na povrchu. Jednoduché modely vycházející z tohoto předpokladu popisují budoucí změny magnetizmu Země v příštích deseti letech tak, že severní magnetický pól bude pokračovat v současné trajektorii a přiblíží se k Severní Zemi a k poloostrovu Tajmyr o dalších 390–660 km.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
5 let před

A co jižní pól? Taky se pohybuje?

frank
frank
5 let před
Odpověď  Kamil

ano, ale podstatně pomaleji( cca 2,5-3x) , důležitější je, že magnetické pole s vysokou pravděpodobností v době 100-1000 let před přepólováním ( naposled před cca 780 000 roky) zeslábne.
Krom vlivu na povrch země to může být velmi nemilé pro všechno co je nízkých oběžných drahách, včetně ISS…

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpověď  frank

existují i krátkodobé eventy přepolování, poslední Blake proběhl před 120 000 lety

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před
Odpověď  frank

A jak může přepólování ovlivnit objekty na nízké oběžné dráze? Zeslábnutí pole povede k rozepnutí atmosféry?

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpověď  Martin Gembec

Přibudou oblasti s vyšším zářením, už dnes jihoatlanticka anomálie způsobuje problémy

Demosthenes
Demosthenes
5 let před

Nemohou na magnetické pole mít nepatrný vliv všechny ty mobily, vysílače elektromotory…
Za těch x desetiletí působení – nemohou působit jako nepatrná brzda ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Demosthenes

Hned na začátek svého komentáře chci napsat, že fyzikální zákonitosti elektromagnetismu rozhodně nejsou mojí silnou stránkou. Leč prostým úsudkem se domnívám, že i kdyby tyto popisované zdroje měly Vámi popisovaný nepatrný vliv, tak jelikož jsou rovnoměrně rozprostřeny po celém světě, tak by se jejich vlivy navzájem vyrušily.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
5 let před
Odpověď  Demosthenes

Všechna zmíněná rušivá magnetická pole jsou střídavá, zatímco geomagnetické pole je stejnosměrné. Magnetická pole, která jsou vytvořena člověkem, mají sice mnohonásobnou intenzitu, ale pokud srovnáme magnetické toky, tak bezkonkurenčně dominuje geomagnetické pole.

maro
maro
5 let před

Ten článek by měl ale vyjít pozitivně. Vždyť dnes je tedy prakticky nejblíž od severního geografického pólu za těch posledních 90 let. Prostě tu svou polohu konečně trochu „spravil“.

Jana
Jana
5 let před

Slovy českého polárníka Karla Němce: „Jdu na sever, jdu na sever .. a jdu stále na sever!“

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.