sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX začíná tvořit megasíť Starlink

Jsou to čísla, ze kterých se tají dech – družicová síť Starlink, která má pokrýt celý svět vysokorychlostním internetem, má být ve finále tvořena více než jedenácti tisícovkami družic. Pro běžného člověka je to jen stěží představitelné množství, ale jelikož je kolem Země hodně místa, družice se tam v pohodě vejdou. Už zítra ve 4:30 našeho času se otevře 90 minut dlouhé startovní okno, v rámci kterého se Falcon 9 pokusí vynést várku prvních šedesáti zkušebních družic. I přes krajně nepříznivý termín se máme rozhodně na co těšit.

Náš přenos spustíme jako obvykle 15 minut před startem, tedy okolo 4:15 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

EDIT:
Start se posouvá o půl hodiny na 5:00 SELČ. Náš přenos tedy začne ve 4:45.

EDIT 2:
Start byl zrušen kvůli nadlimitním rychlostem výškového větru. Ke zrušení došlo těsně po spuštění našeho přenosu. Proto se z tohoto vysílání ani nebude dělat záznam a bude kompletně smazán – ve videu by nebyly žádné zajímavé informace. Další možnost se otevírá za 24 hodin a na našem webu najdete nový článek s odkazem na nový přenos.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D2TWWPAVYAArAwu.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matej Klimo
Matej Klimo
5 let před

proč se v poslední době používa věčinou jen OSCILY ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Matej Klimo

Třeba proto, že je na východním pobřeží a poslední dobou se startuje jen z Floridy?

Entes
Entes
5 let před

Myslim, ze spousta lidi si to bude chtit pustit s kratkou prodlevou, od 7 nebo 8 hodin rano. Bylo by pekne kdyby si tentokrat na mall.tv pospisili a zpristupnili prenos po 7 rano, jestli se to da zaridit… Dekuji

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Entes

Nedá, zpracování záznamu probíhá vždy nezměnitelnou rychlostí.

Majkl
Majkl
5 let před
Odpověď  Entes

Se podívej na originální záznam a nemusíš na nic čekat. 🙂

Mojmir
Mojmir
5 let před
Odpověď  Majkl

No ona ani jiná možnost není. Ale rozumět jim je, tak není co řešit 🙂

Jirka
Jirka
5 let před

To, co by mě zajímalo nejvíc je, zaprvé celková kapacita síťě (tj rychlost a počet uživatelů) a proč přesně je výhodnější vypustit mnoho malých družic než méně větších družic. Nemluvě o otázkách jako kde, za jakých podmínek, pomocí jakého zařízení a za kolik peněz se bude možné připojit.

David R.
David R.
5 let před
Odpověď  Jirka

K počtu družic:
Pro přenos dat oběma směry je klíčová vzdálenost. Družic musí být spousta, aby ta nejbližší byla vzdálená jen stovky, a ne tisíce km. Povrch Země je bratru půl miliardy kilometrů čtverečních.
Obecně platí, že když je vzdálenost družice a uživatele dvojnásobná, máte 4x slabší signál, což lze řešit těmito způsoby:
1) použitím 4x větší plochy antén – pro uživatele nepraktické
2) použitím 4x většího vysílacího výkonu, v obou směrech
3) snížením šíře pásma a tím i přenosové rychlosti na 1/4.
Další problém je rychlost odezvy, při hrách dost zásadní věc. Je třeba také vždy počítat s vypadáváním paketů, chybný paket se za základě výzvy musí zopakovat, tj. reálný čas jeho přenesení je pak trojnásobek.
Další důvod je efektivita využití přiděleného frekvenčního pásma: je to v podstatě to samé jako u mobilů – taky máte tisíce malých buněk, a ne jednu obří na Ještědu nebo Cukráku. To by mohlo současně telefonovat nejvýš pár set lidí v celých Čechách. Malé buňky ale pokrývají malá území, takže stejná frekvence může být na území Čech použitá mnohokrát, aniž by se buňky rušily.
Třešinkou na dortíku (a rozdílem proti mobilu) je samotná anténa. Aby se nemusela mechanicky otáčet za prolétající družicí (a zběsile mrskat při mžikovém přepnutí na další satelit), skládá se z mnoha políček, jejichž signály se musí sečíst s přesně spočítaným zpožděním pro každé políčko. Tím se anténa jakoby směruje. Pokud je satelit dál, je třeba víc směrová anténa, má tedy víc těch políček, a pro „směrování“ je pak nutný výkonnější hardware.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před

Zajímalo by mě zda SpaceX bude vysílat i oddělování satelitů. Při tomto množství by to byla zajímavá podívaná.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Vladimír Todt

To jsem taky zvědavý.

Radim
Radim
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Myslím, že to oddělování bude taková podívaná, že to prostě SpaceX buť vysílat, nebo uveřejnit ze záznamu …… prostě musí 🙂

R.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Radim

Záznam je prakticky jistý. Přímý přenos … už ne tolik. Sám váhám, jak k tomu ráno přistoupit, zda čekat na vypouštění nebo ne. Ostatně má to být až hodinu po startu.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

A co po klasickém odkomentování dočasně nahodit znělku s textem na např. 30 min, že se čeká na přenos unikátního vypouštění jednotlivých satelitů? Tak brzo ráno moc lidí nebude, takže Q&A vložka asi nemaá moc smysl. Kolem 6 už by jich bylo více. A při dělání záznamu by se to čekání prostříhlo.

Zase jak že dlouho bude ono vypoušzění satelitů trvat? Aby to nebyly 3 hodiny. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Vladimír Todt

Záznam bohužel prostřihnout nejde, to bychom přišli o celý záznam chatu. Ta délka vypouštění mne taky trochu děsí. Prostě těch neznámých je ve hře hrozně moc a těžko se plánuje program přenosu. Možná by nejlepší bylo udělat tentokrát klasickou délku přenosu, podívat se, jak to SpaceX pokryje a druhý přenos udělat klidně delší, protože už budeme vědět, s čím počítat.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ale v tom prípade by sme prišli o prekvapeného Dušana Majera, ktorý by bol bez slov z tej krásy. A to by bola škoda 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

🙂 Uvidím, zvažuju výhody a nevýhody všech možností.

Vladimír Podivínský
Vladimír Podivínský
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

A proč nedat video s vypouštění na YouTube 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

Protože na YT už bude v originálu od SpaceX a mnoha dalších kopiích či záznamech jiných přenosů.

Vladimír Podivínský
Vladimír Podivínský
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ale ne živě a česky.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

Ale to oddělování klidně může být na MALL.TV. 😉

Matej Klimo
Matej Klimo
5 let před

družice jsou umístěné na sobě nebo na adaptéru ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Matej Klimo

Podle všeho přímo na sobě, což potvrdil i Musk.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před
Odpověď  Matej Klimo

Matej ja už dlhodobo začínam mať pocit z tých vašich extrémne konkrétnych otázok, že si najskor nájdete informáciu (odpoveď) a potom sa pýtate na vec, ktorú už viete. Len mi stále uniká ten dovod..

DomoKun
DomoKun
5 let před

Tvl, tady už není ani okenice na jůtůb….no pěkně…
Video ani po hledání nefunguje….napotřetí se spustilo…
V čass večeří neustálé loady…aneb peklo od malltv…
Boha jeho, člověk „emigruje“ na offline verzi a už nefunguje ani ta…
A to jsem pro tyto věci dříve ksmx vyloženě žral…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  DomoKun

1) Nevím, proč by tu mělo být okno YouTube, když vysíláme na Mall.TV
2) Nevím, proč jste video hledal, v článku máte odkaz na přenos, případně můžete využít vloženého okna přehrávače.
3) Přehrával jste video z vloženého okna nebo přímo z Mall.TV, druhá možnost je většinou diváky posuzována jako kvalitnější co do načítání.
4) Nevím, co myslíte offilne verzí.
5) Obsah přenosů zůstal i po přesunu stejný, navíc přenosy vždy tvořily jen zhruba 5 % naší tvorby, všechno ostatní zůstalo beze změny.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.