ŽIVĚ A ČESKY: K ISS zamíří další Progress

2450 kg nákladu – to je hlavní údaj, který je spojený s nejbližším startem. V hlavní roli bude ruská zásobovací loď Progress MS-11, která kromě jídla a potřeb pro posádku doveze na Mezinárodní kosmickou stanici třeba 705 kg paliva, 50 kg vzduchu a kyslíku nebo 420 kg vody. Start je naplánován na zítřek, tedy 4. dubna a pokud se nic nepokazí, měla by se nosná raketa Sojuz 2-1A, vydat ze startovní rampy na kosmodromu Bajkonur ve 13:01 našeho času. A nezapomeňte, že zítřek bude ve znamení komentovaných startů – pokud nedojde k odkladu, čeká nás ještě jeden přenos věnovaný raketě Sojuz, ale příslušný článek Vám přineseme až zítra.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 12:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com/
https://blogs.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://bgr.news-front.info/wp-content/uploads/2019/03/D20sMjoWoAE1C8d.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: K ISS zamíří další Progress”

 1. Alois napsal:

  Izraelci jsou na Měsíční orbitě. Postačilo k tomu Delta/v v hodnotě 323,663 m/s. Přímý přenos na SpaceIL byl ukázkový. Krásně bylo na panelu vidět které orientační trysky kdy pracují s hlavním motorem a jak narůstá Delta.
  Je to obrovský úspěch, kam se hrabe nějaké žabaření na LEO.

 2. MU napsal:

  zdravím čtenáře kosmonautixu, aktuálně to sem jistě nepatří, ale zahlédl jsem toto video…..
  Nevím jestli to tu někdy bylo, tak jen pro zajímavost.

  https://youtu.be/uGELGmk3gk4

 3. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Zeptal bych se, odstartoval či nikoliv? Ikdyž podle NSF to vypadá, že jo.

 4. dfxxxfd napsal:

  Dakujem za komentar a tesim sa na Falcon Heavy 🙂

 5. Alois napsal:

  BR 404.360 od Země a 37.977 od Měsíce , od obou se vzdaluje. Vůči Zemi má 0,223 km/s. Měsíc si to hasí se svou gravitační sférou rychlostí 1 km/s.

 6. Alois napsal:

  Sonda se stane, byť na několik dní družicí Měsíce a to není úplně běžná operace. Kvalitativně úplně jinde než operace na LEO, zatím to dokázalo jen 6 agentur.

  • Spytihněv napsal:

   Šest je docela dost. Vzhledem k tomu, jaká hrstka se pokoušela cosi tvořit dále od Země. Takže nikoliv JEN 6 agentur, ale UŽ 6 agentur 🙂

   • Alois napsal:

    Z toho jedna agentura se jen veze na úspěchu jiné, zaniklé jako její právní nástupce a sama si u Měsíce za třicet let ani neškrtla. Pokud dnes Izrael vstoupí na oběžnou dráhu kolem Měsíce bude to obrovský úspěch, bez ohledu na to zda se následně podaří i přistání.
    Zaujalo mne heslo na plaketě, kterou sonda nese, podobné heslo bychom mohli mít i my, jen poslední slovo by muselo být Bullshit.

   • maro napsal:

    Když to vezmete s tím dědictvím, tak všechny agentury jako společnosti lidí se vezou na výsledcích úplně jiných lidí, kteří už ty instituce dávno opustili, protože prostě odešli do důchodu. A podstatné je hlavně to, co těm novým předali. Nevstoupíte dvakrát do téže řeky.

 7. Alois napsal:

  Zítra kolem 12.00 gravitace Měsíce převládne na Zemskou u Izraelské sondy BS a v 18.00 by měla vstoupit na dráhu kolem Měsíce – bude přenos ? Bude to vysílat NASA ? Dík.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.