Vesmírné výzvy – březen 2019

Březnové vesmírné výzvy přetekly na téměř 37 minut! Připomeneme si první nepilotovanou testovací misi lodi Crew Dragon, necháme odstartovat Sojuz MS-12, který na ISS dovezl tři nové členy posádky, dostane se i na dva výstupy do volného prostoru ze stanice kvůli výměně akumulátorů, podíváme se na plány NASA do dalších let a celý díl zakončíme novinkami kolem testovacího zařízení Starship Hopper. Rubrika Kosmonautika v kostce uprostřed videa nabídne velké množství krátkých zpráv o nejrůznějších drobných událostech a startech, které nevydají na velkou reportáž.

115. díl Vesmírných výzev si pro vás připravil opět pořádnou porci událostí z kosmonautiky. Pořad bude mít premiéru dnes ve 20:00. Srdečně Vás zveme ke společnému sledování premiéry – jako obvykle bude na YouTube připravený chat.

Z technických důvodů (chyba na straně YouTube) se premiéra dílu odkládá o 24 hodin na 2. dubna 20:00. Video bylo nahrané na YouTube a systém hodinu před premiérou hlásil, že probíhá zpracování. Stav konverze však stále zůstával na hodnotě 0%. Video jsem tedy nahrál znovu a staré smazal. Děkuji za pochopení. A ne, tohle neměl být aprílový žertík.

Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.

Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každé pondělí zde vycházejí pořad s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.

Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://wipy.tv/wp-content/uploads/2019/03/SpaceX-lanz%C3%B3-el-Crew-Dragon-2.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – březen 2019”

 1. Adhara napsal:

  Posledné štyri Vesmírne výzvy mi fungujú normálne, ale keď som chcela dohnať predošlé, nedali sa mi spustiť ani priamo z tejto stránky, ani cez stream.cz. Musela som si ich vyhľadať na youtube, možno by bolo dobré vkladať odkazy na ne priamo sem ako ďalšiu alternatívu. Inak pekné výklady, zrozumiteľné aj laikom. Len ten starší hudobný podmaz sa mi páčil viac. 🙂

 2. Manín napsal:

  Přestože už Kosmonautix nějaký čas sleduju a články mi zpříjmňují zejména ranní cestu do práce, byla to má první shlédnutá výzva. Skvěle zpracováno. Navíc, YT video lze narozdíl od MallTV snadno přesměrovat z malého displeje mobilu na velkou TV, takže jsem si to opravdu užil. Dušane, DÍKY!

 3. Pití napsal:

  A odkaz na video? Nebo to byl fakt apríl?

  Odkaz na YouTube vede na stránku, kde video nelze načíst. Proklik do rubriky Vesmírné výzvy vede na smazané video :/

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   V tučně vyznačeném textu jsem to celé napsal.

   Z technických důvodů (chyba na straně YouTube) se premiéra dílu odkládá o 24 hodin na 2. dubna 20:00. Video bylo nahrané na YouTube a systém hodinu před premiérou hlásil, že probíhá zpracování. Stav konverze však stále zůstával na hodnotě 0%. Video tedy nahraju znovu a staré smažu. Děkuji za pochopení. A ne, tohle neměl být aprílový žertík.

   Video, u kterého se zasekla konverze, jsem smazal a místo něj jsem nahrál video nové. Stačí jen číst, co je v článku (a ještě tučně) a viděl byste, že to opravdu apríl nebyl.

 4. Lada napsal:

  Česká tisková kancelář (ČTK) prý bude požadovat vysvětlení od TASS (Tisková Agentura Sovětského Svazu) z důvodu kopírování vědecké aparatury. Podívejte se sami na YT heslo Robot Emil a jeho detail hrudního ovládacího panelu. Srovnejte s fotografií vybavení rakety Jurije Gagarina Vostok 1 (jeho ovládací panel) a zjistíte mnoho stejných prvků. Nás odborníky nemůže ošálit žádné skryté napodobování, nám je to jasné …
  Někdo zde kopíroval. A Robot Emil byl natočen v roce 1957 … Jak to tedy bylo?

  A co vy, je to jasné i Vám?

  Pokud jste se dobře dívali a srovnávali, zjistili jste stejně jako my třeba masívní použití elektronek (např. dvojitá dioda v čichovém analyzátoru u Emila), anténky na vyčnívajících místech, nebo použití speciálního glóbu u Vostoku, kde prý byla vynechána celá střední část Severní Ameriky. Robot Emil zde měl skromně umístěn klakson místo glóbu (pravda, ve vzduchoprázdnu trochu nadbytečný) Jistě i Vy objevíte další nesrovnalosti nebo podobnosti.
  Přeji Vám veselé pátrání a neberte se zas až tak vážně na začátku dubna.

 5. Martin napsal:

  Mám takový dotaz ohledně snahy NASA znovu za 5 let přistát na Měsíci. Přijde mi to jako strašně krátká doba. USA sice staví Orion, ale to přece není Lander. Dá se za 5 let z ničeho něco takového navrhnout a postavit? Vím, že NASA chce spolupracovat se soukromými firmami, ale jedná se spíše o malé firmy, které tuším pracujou pouze na robotickém landeru. Nic co by bylo schopné dostat na povrch a zpět člověka.

  Jediná firma, která se o přistání s lidskou posádkou na povrchu Měsíce aktivně snaží je SpaceX. Znamená to tedy, že můžeme očekávat aktivnější spolupráci NASA se SpaceX ohledně tohoto projektu, nebo mi unikla nějaká informace?

  Děkuji

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.