sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Malý infrateleskop stále pomáhá vědcům

Teleskop WISE

Americký teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) byl do vesmíru vypuštěn v prosinci roku 2009 a měl za úkol zkoumat vesmír v infračervené části spektra. Měl zmapovat celou oblohu a sledovat asteroidy, hnědé trpaslíky i vzdálené galaxie. Jeho primární mise skončila podle očekávání v únoru 2011, kdy mu začalo docházet chlazení citlivých detektorů. NASA však teleskop, který při startu vážil jen 660 kg, neodepsala. Místo toho přešel do hibernace, ze které byl oživen v září 2013 – v rámci nové mise NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) měl studovat především blízkozemní planetky. Tento úkol se mu daří plnit skvěle a 11. dubna byla zveřejněna již pátá roční várka objevů.

Princip, jak teleskop WISE měřil jádra komet.
Princip, jak teleskop WISE měřil jádra komet.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V rámci mise NEOWISE se podařilo významně rozšířit naše znalosti planetek a komet ve Sluneční soustavě, ale zlepšila se i naše úroveň porozumění vzdáleným hvězdám a galaxiím. Pokud byste měli zájem, pak jsou data ze všech pěti ročních publikací k nahlédnutí na této adrese. „NEOWISE nedávno překonala hranici 95 miliard zaznamenaných měření asteroidů, komet, hvězd a galaxií. Jde o pozoruhodný úspěch, když uvážíme, že je to vlastně recyklovaná družice,“ říká Lindley Johnson, šéf Úřadu pro koordinaci planetární obrany v rámci NASA a dodává: „Tento lovec planetek již změřil velikost více než tisícovky blízkozemních planetek a stále posílá skvělá data. To z něj dělá mimořádný prostředek v našem portfoliu teleskopů, které studují planetky. Je také vzorným prototypem pro budoucí kosmické mise, které budou mít za úkol průzkum blízkozemních objektů.

Kometa C/2018 Y1 Iwamoto na několika snímcích teleskopu NEOWISE. Fotky vznikly 25. února 2019, kdy se kometa nacházela 90 milionů kilometrů od Země. Jedná se o dlouhoperiodickou kometu pocházející z Oortova oblaku a ke Slunci se dostala poprvé za více než tisíc let.
Kometa C/2018 Y1 Iwamoto na několika snímcích teleskopu NEOWISE. Fotky vznikly 25. února 2019, kdy se kometa nacházela 90 milionů kilometrů od Země. Jedná se o dlouhoperiodickou kometu pocházející z Oortova oblaku a ke Slunci se dostala poprvé za více než tisíc let.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Kromě toho, že malý teleskop poskytuje cenná vědecká data o naší Sluneční soustavě, jeho údaje se dají využít i jinde. Mezinárodní vědecká komunita s jejich pomocí mohla sledovat vybuchující hvězdy, charakterizovat vzdálené kvasary s z prvních miliard let existence vesmíru, kromě toho měli možnost provést sčítání milionů slučujících se galaxií, nebo provádět měření stovek milionů hvězd a galaxií v různých částech spektra. „Data z NEOWISE nám ukazují, jak se vesmír mění v průběhu času. Data z tohoto teleskopu posloužila jako základ pro více než tisíc různých astronomických publikací,“ říká Amy Mainzer, hlavní vědecká pracovnice projektu NEOWISE z Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://wise2.ipac.caltech.edu/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/WISE_artist_concept_%28PIA17254%2C_crop%29.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cometcallout-nasa.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23165-16.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavelll
Pavelll
5 let před

Hezke, jak americke vesmirne sondy skoro vzdy vyrazne prekonaji puvodne planovanou zivotnost.

Pavelll
Pavelll
5 let před

… v tomto pripade tedy trochu nechapu jak se to prodlouzeni provozu povedlo – kdyz sonde WISE v r. 2011 „zacalo dochazet chlazeni detektoru“ a byla prevedena do hibernace (?).

ventYl
ventYl
5 let před
Odpověď  Pavelll

Ako uz z noveho nazvu misie vyplyva, nepodarilo sa obnovit 100% povodnej funkcionality sondy. Chladivo sonde doslo a tym padom prisla o schopnost snimat velmi vzdialene a velmi chladne objekty.

Sondu sa podarilo zrecyklovat proste tym, ze jej nasli novu vedecku napln zodpovedajucu jej schopnostiam bez dostupneho chladiva. Infracerveny teleskop bez chladiva uplne neoslepne, iba sa stane citlivy len na podstatne teplejsie a/alebo blizsie objekty, nez je teplota teleskopu samotneho.

Kedze teleskop je typicky pomerne dobre odtieneny, tak jeho snimac bude mat radovo niekolko desiatok stupnov nad absolutnou nulou. To mu dava moznost sledovat prave objekty, ako blizkozemne planetky, komety, alebo hviezdy, ktore su podstatne teplejsie.

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  ventYl

No, podobný dotaz bude mít asi každý. Vaše vysvětlení vypadá hodně pravděpodobně. V podstatě stejný problém bude asi mít Webb, (pokud se tedy toho dožiji)… Jak to vypadá, projektanti tohoto typu teleskopů mají o čem přemýšlet.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Racek

Webb bude mít vlastní ledničku, takže bude s chladivem hospodařit mnohem úsporněji. Viz náš starší článek.

František
František
5 let před
Odpověď  Pavelll

Co je na tom nejasného, prostě našli „náplň práce“ pro teleskop v tom stavu, ve kterém se nacházel, prostě něco vidí i bez toho chlazení a evidentně mu to jde dobře 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před

K tématu blízkozemních planetek můžu rozhodně doporučit přednášku Miloše Tichého z observatoře na Kleti.
https://www.youtube.com/watch?v=F1OGK5-8QFc
Dokonce v této přednášce tuto družici velice pozitivně zmiňuje.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

„NEOWISE nedávno překonala hranici 95 miliard zaznamenaných měření asteroidů, komet, hvězd a galaxií.“ A to od září 2013. Zajímalo by mě, jaké všechny úkony se považují za měření, když se dosáhlo tak obludného čísla. Pokud by jel nonstop, tak to máme 500 měření každou vteřinu.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Osobně se domnívám, že za měření považují snímek nějakého tělesa. Jelikož na každé fotce mohou být objektů desítky, může každý snímek přinést několik desítek měření. Ale jde jen o můj odhad.

MilAN
MilAN
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Každý pixel ze snímku je potřeba vyhodnotit, takže je ho možno považovat za proměřený .Poloha, jas – to jsou ostatně jediné údaje, které se ze snímků získávají . Vše ostatní je už zpracování.

MilAN
MilAN
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Lze samozřejmě s pomocí vhodných algoritmů vyhodnocovat dále jen pixely, které nepředstavují pozadí ( mají nějak definovanou úroveň) nebo při porovnání snímků měřit objekty se změnou jasu nebo polohy …. To by bylo potřeba k toumu údaji o počtu měření vědět.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.