ŽIVĚ: Výstup do volného prostoru na výměnu baterií

Dnes, tedy 22. března nás čeká první ze série tří výstupů do volného prostoru z ISS. Další přijde přesně za týden a třetí je plánován na 8. dubna. Přímé přenosy všech tří výstupů mají společný začátek – NASA TV začne vysílat v 11:30 příslušného dne. První výstup, který je plánován už na dnešek by měl oficiálně začít ve 13:05 SEČ, kdy Nick Hague a Anne McClain přepnou své skafandry na vnitřní baterie. Následně se vydají ven z přechodové komory modulu Quest a bude na ně čekat jediný úkol. Mají nahradit nikl-vodíkové baterie, které se na oběžnou dráhu dostaly v době, kdy se stanice budovala, za nové a silnější lithium-iontové baterie, které obslouží energetický kanál jednoho páru staničních fotovoltaických panelů.

Nové baterie dopravila na stanici v loňském roce japonská loď HTV, ale kvůli neplánovaně sníženému počtu astronautů na stanici nebylo možné přistoupit k jejich instalaci, ke které tedy dojde až nyní. Aktuální výměna baterií je součástí většího programu, který si klade za cíl kompletně vyměnit všechny baterie staničních zdrojů elektrické energie. První kolo téhle výměny proběhlo v lednu 2017 a další výstupy budou následovat. Už 29. března se do volného prostoru vydají Anne McClain a Christina Koch. Půjde o historicky první případ, kdy vesmírnou vycházku obslouží čistě ženská dvojice. Při svém výstupu se budou pohybovat ve stejné oblasti jako při dnešním výstupu, ale budu pracovat s jiným energetickým kanálem.

Sérii výstupů zakončí 8. dubna Nick Hague a David Saint-Jacques, kteří nainstalují propojovací kabely mezi modulem Unity a sekcí S0 na příhradové konstrukci. Tato činnost vytvoří záložní elektrické propojení, které bude schopné napájet staniční paži Canadarm2. Astronauti kromě toho připojí kabely, které umožní lepší bezdrátové komunikační pokrytí vnější části orbitálního komplexu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://farm8.staticflickr.com/7826/47053380702_2e43496b39_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Výstup do volného prostoru na výměnu baterií”

  1. David Suchomel napsal:

    Zdá se mi to nebo v centrále na COMu je Thomas Pesquet?

  2. Stepan Krnansky napsal:

    Nevite nekdo co jsou nikl-vodikove baterie? To slysim poprve… myslel jsem ze tam byly Ni-Mh baterie… ale to nejsou vodikove baterie ne? Nebo maji nejake specialni?

    Diky pokud nekdo zna odpoved 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.