sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Výstup do volného prostoru na výměnu baterií

Dnes, tedy 22. března nás čeká první ze série tří výstupů do volného prostoru z ISS. Další přijde přesně za týden a třetí je plánován na 8. dubna. Přímé přenosy všech tří výstupů mají společný začátek – NASA TV začne vysílat v 11:30 příslušného dne. První výstup, který je plánován už na dnešek by měl oficiálně začít ve 13:05 SEČ, kdy Nick Hague a Anne McClain přepnou své skafandry na vnitřní baterie. Následně se vydají ven z přechodové komory modulu Quest a bude na ně čekat jediný úkol. Mají nahradit nikl-vodíkové baterie, které se na oběžnou dráhu dostaly v době, kdy se stanice budovala, za nové a silnější lithium-iontové baterie, které obslouží energetický kanál jednoho páru staničních fotovoltaických panelů.

Nové baterie dopravila na stanici v loňském roce japonská loď HTV, ale kvůli neplánovaně sníženému počtu astronautů na stanici nebylo možné přistoupit k jejich instalaci, ke které tedy dojde až nyní. Aktuální výměna baterií je součástí většího programu, který si klade za cíl kompletně vyměnit všechny baterie staničních zdrojů elektrické energie. První kolo téhle výměny proběhlo v lednu 2017 a další výstupy budou následovat. Už 29. března se do volného prostoru vydají Anne McClain a Christina Koch. Půjde o historicky první případ, kdy vesmírnou vycházku obslouží čistě ženská dvojice. Při svém výstupu se budou pohybovat ve stejné oblasti jako při dnešním výstupu, ale budu pracovat s jiným energetickým kanálem.

Sérii výstupů zakončí 8. dubna Nick Hague a David Saint-Jacques, kteří nainstalují propojovací kabely mezi modulem Unity a sekcí S0 na příhradové konstrukci. Tato činnost vytvoří záložní elektrické propojení, které bude schopné napájet staniční paži Canadarm2. Astronauti kromě toho připojí kabely, které umožní lepší bezdrátové komunikační pokrytí vnější části orbitálního komplexu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://farm8.staticflickr.com/7826/47053380702_2e43496b39_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
6 let před

Nevite nekdo co jsou nikl-vodikove baterie? To slysim poprve… myslel jsem ze tam byly Ni-Mh baterie… ale to nejsou vodikove baterie ne? Nebo maji nejake specialni?

Diky pokud nekdo zna odpoved 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Stepan Krnansky

Když jsem o výměně baterií psal poprvé, tak mne to také překvapilo a pátral jsem. Našel jsem tuhle stránku na anglické wiki, kde je i popsáno, jak se liší od Ni-Mh baterií.

Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
6 let před

Diky 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Stepan Krnansky

Není zač, taky to pro mne bylo překvapení. 😉

David Suchomel
David Suchomel
6 let před

Zdá se mi to nebo v centrále na COMu je Thomas Pesquet?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  David Suchomel

Ano, dnes dělá spojku pozemního střediska s astronauty právě on.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.