sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Jeden Cygnus opouští ISS a další se chystá

Tři měsíce poté, co na ISS dovezla několik tun nákladu, se kosmická loď Cygnus od firmy Northrop Grumman dnes oddělí od stanice. NASA TV bude celý manévr vysílat živě od 16:45 našeho času, přičemž samotné oddělení je plánováno na 17:10. V tomto článku najdete jako obvykle okno s přehrávačem. Celý proces vyžaduje, aby Anne McClain a David Saint-Jacques z 58. dlouhodobé expedice loď zachytili staniční robotickou paží. Pozemní operátoři pak vydají pokyn k povolení šroubů, které loď fyzicky poutají ke spodnímu portu modulu Unity. Po uvolnění paže domanévruje s lodí do místa vhodného k vypuštění.

Cygnus je naplněn dvěma a půl tunami nepotřebných věcí, odpadků a tak dále. Kdo by si ale myslel, že po oddělení od stanice loď zapálí svůj motor, aby shořela v atmosféře, ten by se mýlil. Na loď totiž čeká ještě dvoutýdenní fáze volného letu. Cygnus dokonce vystoupá na vyšší oběžnou dráhu, aby mohl uvolnit dva cubesaty od firmy NanoRacks. Loď následně sestoupí na nižší dráhu, kde vypustí třetí cubesat.

Jeden z femtosatelitů v cubesatu KickSat-2.
Jeden z femtosatelitů v cubesatu KickSat-2.
Zdroj: https://space.skyrocket.de/

Ten se jmenuje KickSat-2 a v jeho útrobách bychom našli celou stovku takzvaných femtosatelitů. Tito drobečkové se skládají z tištěného spoje, na kterém je energetický zdroj, senzor a komunikační prvek. Každý femtosatelit má skutečně miniaturní rozměry – 3,5 × 3,5 centimetru při tloušťce pouze pár milimetrů a váží méně než 100 gramů. Cygnus by měl zaniknout 25. února nad Tichým oceánem.

Zatímco jeden Cygnus (NG-10) se blíží ke konci své mise, další (NG-11) se dostává do finální fáze příprav. Chystaná mise navíc bude unikátní. Servisní modul, který včera opustil montážní halu v Dulles, stát Virginia, totiž bude součástí lodi, která má na ISS strávit až rok! Jde o součást dlouhodobých zkoušek možností, které mohou soukromé lodě nabídnout provozu ISS. Start na raketě Antares je zatím plánován na 17. dubna ve 22:46 SELČ.

Servisní modul lodi Cygnus pro misi NG-11.
Servisní modul lodi Cygnus pro misi NG-11.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/31038067857_6418b78c16_k.jpg
https://space.skyrocket.de/img_sat/sprite__1.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…7b6b1303525c8eb0f40aebe641d98bdc&oe=5CEB3D5E

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Risa123
Risa123
6 let před

Ještě jsme se „nevzpamatovali“ s cubesatů a už je tu něco menšího ?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Risa123

Ano, miniaturizace jde mílovými kroky vpřed. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.