Kosmotýdeník 332 (21.1. – 27.1.)

Kosmotýdeník již tradičně shrnuje uplynulých sedm dní v kosmonautice. I tento týden se toho stalo poměrně hodně a ne vše se vešlo do našich standardních článků. Podíváme se tak podrobně na vědecké experimenty, které nesl New Shepard při svém posledním testovacím skoku, zamíříme do Indie, kde otestovali vědecky využitelný čtvrtý stupeň rakety PSLV XL. Nevynecháme ani pohled na připravovanou misi DM-1 i dočasné ukončení amerického Shutdownu. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.

Desátý let New Shepardu nesl vědu

Ačkoli suborbitální lety nepatří mezi hlavní témata Kosmonautixu, dnes uděláme výjimku. Společnost Blue Origin získává místo v článku i proto, že na palubě jejich testovacího raketového stroje New Shepard byly vědecké experimenty, které se skutečnou (orbitální) kosmonautikou již plně souvisí. New Shepard navíc podstoupil již desátý testovací krátký skok na hranici kosmického prostoru a zdá se, že se pomalu blíží chvíle, kdy do kabiny usednou první turisté, kteří se podívají na krátký výlet a užijí si několik okamžiků ve stavu beztíže.

New Shepard čekající na start

New Shepard čekající na start
Zdroj: https://img.purch.com/

Raketový stroj New Shepard je jednostupňová malá raketa, která je poháněna jedním motorem BE-3 pracujícím s tekutým vodíkem a tekutým kyslíkem. Osmnáct metrů vysoký stroj, uskutečnil svůj poslední testovací let 23. ledna. Byl to již desátý testovací let, přičemž první proběhl v roce 2015. Tento konkrétní raketový stupeň po několika dlouhých odkladech úspěšně dokončil svůj již čtvrtý vzlet, při kterém dosáhl výšky necelých 107 kilometrů, načež bezpečně přistál na přistávací ploše. Stupeň měl na svém vrcholku návratovou kabinu, která nesla osm vědeckých experimentů, které si při tomto letu objednala NASA a další univerzity a instituce. Celá mise, od startu po dosednutí návratové kabiny trvala 10 minut a 15 sekund.

Ve vzduchu stále visí otázka, kdy do New Shepardu poprvé nastoupí turisté. K tomu se vyjádřila Ariane Cornell z Blue Origin: „Snažíme se o konec letošního roku – ale jak jsme řekli dříve, nechceme spěchat,“ řekla v rozhlasovém vysílání ve středu, které se věnovalo desátému letu New Shepardu. „Chceme mít čas, abychom vše udělali správně. Jak víte, v Blue Origin máme konzervativní přístup, máme trpělivost, chceme pro vás vybudovat nejbezpečnější a nejspolehlivější letový raketový systém určený pro lidi,“ dodala.

V radiovém vysílání jsme se dále dozvěděli, že další let by měl být proveden v takzvaném nominálním letovém profilu, což znamená, že by New Shepard měl provést let, který bude kopírovat letový profil později užívaný pro komerční aktivity, tedy lety s lidmi. Na palubě by prý krom turistů mohly najít místo i vědecké experimenty a vědci. Stačí si let koupit.

Právě vědecký náklad aktuálního letu byl poměrně zajímavý. Pojďme se na něj podívat. Jedná se o osm experimentů, přičemž o některých z nich jsme psali již dříve, jelikož se jedná o dlouhodobější projekty, které se snaží nasbírat co nejvíce dat. Mnoho z nich tak letělo třeba na Electronu či na VSS Unity.

Let a přistání New Shepardu

Let a přistání New Shepardu
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Hned první experiment jsme mohli vidět již na palubě VSS Unity společnosti Virgin Galactic, o kterém jsme psali v jednom z minulých Kosmotýdeníků. Jedná se o experiment COLLIDE (Collisions Into Dust Experiment), který dodala University of Central Florida. Při tomto experimentu se zkoumá, jak se budou chovat různé druhy prašného povrchu na jiných kosmických tělesech, počínaje Měsícem, až po malé planetky. Pokud dokážeme poznat dynamiku prachu v prostředí se sníženou gravitací, pomůže nám to lépe navrhovat stroje určené k přistání a práci v tomto prostředí.

COLLIDE experiment

COLLIDE experiment
Zdroj: https://flightopportunities.nasa.gov/

Druhý experiment nesl název The Modal Propellant Gauging a připravila jej NASA, respektive Kennedy Space Center Cryogenics Laboratory. Cílem bylo testování inovovaného způsobu měření kapaliny, ve většině případů půjde o palivo, ve stavu mikrogravitace. Schopnost umět správně měřit stav paliva v prostředí kosmického prostoru je samozřejmě velmi žádaná. Měření probíhalo pomocí zvukových vln.

Experiment The Vibration Isolation Platform (VIP) připravila instituce Controlled Dynamics Inc a zkoumá, jak pracovat s nákladem a zajistit jeho oddělení od adaptéru rakety během vibrací, které vyvolává chod raketového motoru.

Laboratoř aplikované fyziky při Johns Hopkins University poskytla experiment, který se zaměřil na měření elektromagnetického pole během vzletu, letu i přistání New Shepardu. Experiment má za cíl vyvinout ideální způsob měření pro globální mapování stavu elektromagnetického pole kolem Země. Pro tento experiment to byl již druhý let s New Shepardem.

NASA Goddard Space Flight Center poskytlo experiment Flow Boiling in Microgap Coolers, který zkoumá, jak ideálně chladit elektroniku určenou pro kosmické lety. Chlazení není problém jen pozemských strojů a počítačů, ale náročnost jeho řešení roste s tím, když ho začneme řešit ve vesmíru.

S dalším experimentem jsme se již několikrát setkali. Jedná se o další součást výzkumu takzvaného zeleného paliva určeného pro motory kosmických sond a lodí. Cílem je vyvinout palivo šetrnější k životnímu prostředí. Během aktuálního letu proběhl pokus Zero-Gravity Green Propellant Management Technology, který má za cíl zkoumat chování tohoto nového paliva v prostředí se sníženou gravitací a v prostředí mikrogravitace.

University of Central Florida dodala ještě jeden experiment, jenž nese dobře zapamatovatelný název  Validating Telemetric Imaging Hardware for Crew-Assisted and Crew-Autonomous Biological Imaging in Suborbital Applications, který zároveň popisuje přesně, oč jde. Jedná se o adaptovaný soubor výzkumných prvků, které byly původně určeny pro výzkum na ISS, ale nově jsou přizpůsobeny pro výzkum v rámci suborbitálních letů.

Kosmický přehled týdne:

Ve čtvrtek se uskutečnil první indický start v letošním roce, když indická raketa PSLV-XL úspěšně vynesla armádní družici Microsat-R. 740 kilogramů vážící vojenská družice byla úspěšně vynesena na oběžnou dráhu s parametry 264 x 279 km. Hlavním cílem letu však vynesení družice nebylo. Během tohoto letu byl poprvé otestován nový čtvrtý stupeň, který bude nově nabízet svoji konstrukci pro umístěný vědeckých zařízení. Při tomto prvním letu byl pevně se čtvrtým stupněm spojena malá družice Kalamsat, která byla vyvinuta indickými studenty. Družice fungovala přibližně 15 hodin, než došla energie v palubních akumulátorech. Do budoucna by však měl tento stupeň disponovat v případě potřeby i solárními panely a sám sloužit jako platforma pro různé vědecké experimenty.

Americký prezident Donald Trump podepsal třítýdenní výjimku z vládního Shutdown a tím umožnil návrat zaměstnanců NASA do práce. Shutdown trval rekordních 35 dní, což je nejdéle v historii. NASA a její dodavatelé se tak prozatím mohou pustit do práce.

Společnost Sierra Nevada Corporation ukázala několik fotografií, které ukazují, jak v pozemní testovací maketě budou nakládat náklad do přípojného modulu pro miniraketoplán Dream Chaser. Tato loď by se na začátku dvacátých let měla podílet na zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Dream Chaser měl být původně pilotovaný, ale nyní je upraven jen pro vynášení nákladu. Ke zvětšení jeho nákladové kapacity bude startovat se zmíněným nákladovým modulem.

Zničená špička Starship Hopperu

Zničená špička Starship Hopperu
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Testovací exemplář lodi Starship (Hopper) společnosti SpaceX, která se staví v jižním Texasu, postihla nepříjemná nehoda. Loď ještě není dokončena a aktuálně probíhá vkládání nádrží pro palivo. Exemplář byl proto rozdělen na dvě poloviny a na volné ploše před hangárem prožil jednu z větrných bouří. Bohužel nápor větru nevydržela horní polovina stroje, která se skácela k zemi. SpaceX mezitím pokračuje v přípravě dolní poloviny, která obsahuje hlavní komponenty a Elon Musk ohlásil zpoždění v prvních skocích zhruba čtyři týdny.

Přehled z Kosmonautixu:

Utekl další týden a my jsme vám již tradičně přinesli minimálně dvakrát denně článek o kosmonautice. Pojďme se podívat na jejich souhrn. Začali jsme hodně zlehka. Rekapitulací staré ankety a vyhlášením ankety nové. Kdo ještě nehlasoval, podívejte se doprava. Následně jsme vás vzali za tajemstvím, které dráždí ty, kdo sledují tajné družice. Nová tajná družice je totiž na nezvyklé oběžné dráze. Nemilé zprávy přišly z Floridy. Bezpečnost, komplikovanost provozu u stanice ISS, ale zejména americký vládní Shutdown posouvají start prvního Crew Dragonu. V úterý jste se dočkali dalšího dílu oblíbeného retrospektivního seriálu o stanici Mir. V minulosti jsme ještě chvíli setrvali, když jsme vás pozvali za takzvanými měsíčními stromy. Do současnosti nás převezla společnost Relativy Space, která nově využije nevyužívanou rampu na Floridě ke svým smělým plánům. Firma RocketLab chystá tento rok řadu startů jejich rakety Electron, první je zajímavý tím, že raketu osedlá agentura DARPA. Pohybovali jsme se v minulosti a současnosti, takže jsme si mohli dovolit malý pohled do budoucnosti. Kde bude asi NASA za 20 let? Tento týden přišel také toužebně očekávaný první statický zážeh sestavy rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon od SpaceX, zážeh jsme vám zprostředkovali živě. Po tomto zážehu byl samozřejmě čas na podrobný souhrn toho, co čeká první exemplář lodě Crew Dragon v nejbližším čase. Po pomalém stahování dat z neuvěřitelné vzdálenosti, jsme se konečně dočkali nové fotografie Ultima Thule. V pátek jsme vám také představili zcela nový pořad, který jsme nazvali Pokec s Kosmonautixem. Před koncem týdne jsme se podívali na ISS a na evropský vědecký modul Columbus, který mapoval stopy po dopadech malých tělesech na svém povrchu. A na úplný závěr jsme ještě u Mezinárodní vesmírné stanice zůstali a podívali se, jak má posádka pořád plné ruce práce.

Snímek týdne:

Další důležitý krok k prvnímu letu nové soukromé lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. Na floridské rampě 39A proběhl statický zážeh Falconu 9 s lodí Crew Dragon, která by v polovině února měla vyrazit na první nepilotovanou výpravu a pokud vše půjde dobře, zadokovat u ISS. Krátký zážeh motorů prvního stupně měl prověřit, že vše, včetně tankování a kompatibility lodi, rakety a rampy je v pořádku. Součástí této rakety jsou již i inovované nádrže COPV na helium a úspěšné natankování a vypuštění paliva byl důležitý krok k přípravě mise DM-2, která již poveze i astronauty.

Statický zážeh Falconu 9 s Crew Dragonem

Statický zážeh Falconu 9 s Crew Dragonem
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Video týdne vás zavede na rampu 39A, odkud SpaceX poskytla video, ve kterém vidíme, jak se přístupové rameno pro posádku přiklápí k prvnímu exempláři lodi Crew Dragon.

Zdroje informací:
https://www.space.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.blueorigin.com/
 https://space.skyrocket.de/
https://spaceflightnow.com/
https://www.spaceflightinsider.com/

Zdroje obrázků:
https://twitter.com/SierraNevCorp/status/1089221491756027904
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/01/ns10_landing1.jpg
https://img.purch.com/…nMxMC1yb2NrZXQuanBnPzE1NDgyNTYwOTk=
https://cnet2.cbsistatic.com/…/blueorigin-newshepard-m9-boosterlanding.jpg
https://flightopportunities.nasa.gov/media/technology/36/36-main-image_2.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Dxttg3TWkAAxSRP.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Dxt0B4NU8AEGzKy.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 332 (21.1. – 27.1.)”

 1. Drto napsal:

  Má Shepard nějaké řešení pro případ havárie nosiće v malé výšce, případně v plném výkonu při letu s posádkou.
  Možná o tom někde píšete a jen jsem to „zasklil“?

 2. Tomas mik napsal:

  Dekuji za pekne shrnuti tohoto tydne

 3. pbpitko napsal:

  Veľká pochvala pre New Shepard a Blue Origin že pri teste na palubu zobrali aj celý rad malých užitočných vedeckých experimentov.

  Predpokladám že zadarmo alebo iba za symbolický poplatok. Aký to rozumný nápad v porovnaní s FH s Teslou na palube. Bol to skôr trapas ako úspech.
  pb 🙁

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.