Vítejte u Bennu

Sonda OSIRIS-REx včera provedla poslední motorický manévr nezbytný ke srovnání rychlosti s planetkou Bennu. Po více než dvouleté cestě vesmírem a dvou miliardách kilometrů se sonda s celým názvem Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer dostala ke svému cíli.  Sonda teď bude téměř rok svými pěti palubními přístroji prozkoumávat povrch Bennu. Z těchto sledování vzejdou nejen vědecké objevy, ale pomohou i s vytipováním vhodné přistávací lokality pro odběr vzorků. Následovat bude samotné několikasekundové přistání a návrat na Zemi je plánován na září roku 2023.

Animovaný gif vytvořený ze snímků pořízených kamerou PolyCam ze vzdálenosti 80 kilometrů. Animaci tvoří 36 fotek s expoziční dobou 2,2 milisekundy, které byly pořízeny v rozmezí čtyř hodin a osmnácti minut.

Animovaný gif vytvořený ze snímků pořízených kamerou PolyCam ze vzdálenosti 80 kilometrů. Animaci tvoří 36 fotek s expoziční dobou 2,2 milisekundy, které byly pořízeny v rozmezí čtyř hodin a osmnácti minut.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Přibližování sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu zachycuje tento animovaný gif. Snímky vznikaly od 17. srpna do 27. listopadu kamerou PolyCam. Sonda zatím urazila 2,2 milionu kilometrů. Nejbližší snímek pochází ze vzdálenosti 65 kilometrů. Sonda během této doby zpomalila rychlost přibližování z 491 m/s na 4 cm/s. Proto se v závěru gifu snížila rychlost přibližování.

Přibližování sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu zachycuje tento animovaný gif. Snímky vznikaly od 17. srpna do 27. listopadu kamerou PolyCam. Sonda zatím urazila 2,2 milionu kilometrů. Nejbližší snímek pochází ze vzdálenosti 65 kilometrů. Sonda během této doby zpomalila rychlost přibližování z 491 m/s na 4 cm/s. Proto se v závěru gifu snížila rychlost přibližování.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…a64b362279922b7548237890eda93918&oe=5CA84FD2
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/arrival-bennu-full-rotation.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/approach_full.gif

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Vítejte u Bennu”

 1. zvejkal napsal:

  wow.
  tak toto do nas o 150 rokov narazi? 🙂

 2. otaznick napsal:

  Ahoj Bennu, lidé dorazili! Snad se nebudete zlobit za tip na hudební podkres – zrovna mi hrála skladba Javorová hora: https://www.youtube.com/watch?v=gbigns3JDOI

  Trápení
  zrození
  hlína a kamení
  smíření
  smíření…

 3. Spytihněv napsal:

  Tak to vypadá, že zatím poletí ve formaci, přiblíží se max. na 7 km a na Silvestra se konečně dostane na oběžnou dráhu ve výšce pouhých 1,6 km, kde se bude pohybovat rychlostí 10 cm/s. Operátoři se tedy rozhodně nudit nebudou.

 4. Racek napsal:

  Podoba asteroidů s japonské a teď americké expedice je fascinující…tedy pokud mluvím za sebe. A ještě navíc za 3 dni snad odstartují číňánci k Měsíci …A pak se podíváme hluboko za Plutem. Prostě nádherný výhled na Vánoce! A těším se na Vaše vždy kvalitní „reportáže“ 🙂

 5. Petr napsal:

  Nádhera, už teď tak detailní. Je neuvěřitelné kam až je člověk schopný dostat fungující techniku a co vše s ní dokáže, klobouk dolů. Vám díky za tyhle stránky.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.