sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Servisní modul Orionu připojen k adaptéru

První exemplář evropského servisního modulu a adaptér, na který bude usazena návratová kabina lodi Orion se již nikdy nerozdělí. Po několika týdnech intenzivní práce, kdy pracovníky čekaly i směny prodloužené přes víkendy, se oba díly podařilo spojit. K významnému momentu došlo v montážní hale budovy Neil Armstrong Operations & Checkout building na Kennedyho středisku. Aby byly oba díly pevně spojené, zajišťuje přesně 192 šroubů, které zvládnou i velké namáhání při startu a samotném letu. Na celou sestavu však ještě čeká celá řada kroků na cestě na startovní rampu.

Servisní modul Orionu pro misi EM-1 po připojení adaptéru návratové kabiny.
Servisní modul Orionu pro misi EM-1 po připojení adaptéru návratové kabiny.
Zdroj: http://blogs.esa.int

Spojení obou dílů nebylo rychlé – prim hrála přesnost. Bylo potřeba zajistit, že oba díly budou vůči sobě perfektně zarovnané, což si vyžádalo nějaký čas. S díly se manipulovalo rychlostí v řádu centimetrů za hodinu. „Servisní modul s připojeným adaptérem se včera přesunul do čisté místnosti, kde bude moci začít svařování trubek pro transport kapalin jako je voda nebo pohonné látky,“ popisuje Dominique Siruguet, manažer provozu ESA na Kennedyho středisku. Až modul opustí čistou místnost, dojde i k propojení datových a elektrických kabelů mezi servisním modulem a adaptérem návratové kabiny. Tato propojení by podle plánu měla být hotová ještě před Vánoci.

Ve druhé polovině ledna 2019 by měl být evropský servisní modul napojen na zdroje elektrické energie. Dalším krokem bude připojení samotné návratové kabiny. Kompletně sestavená kosmická loď zamíří na Glenn Research Center v Plum Brook, stát Ohio. Tady na loď čeká šedesátidenní testovací kampaň, při které bude kompletní Orion vystaven podmínkám jako při startu a nějaký čas si pobude i v největší vakuové komoře světa. Pokud zkoušky neodhalí žádný problém, bude možné přikročit k dalším bodům přípravy ke startu nepilotované mise EM-1. Ta je zatím plánována na rok 2020 a Orion se při ní vydá dále, než kam se kdy jakákoliv loď schopná vozit posádku vydala.

Zdroje informací:
http://blogs.esa.int/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://blogs.esa.int/orion/files/2018/11/32051380458_488a383c19_z.jpg
http://blogs.esa.int/orion/files/2018/11/30958850837_9040ee3f8e_o.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Král
Michal Král
6 let před

Čtenář si nemůže nevšimnout, jak zoufale málo je zde příspěvků o vývoji nové generace ruských raket.. proti těm americkým..

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Michal Král

Ono je to dáno tím, že Rusové ve vývoji nových raket zaostávají za Spojenými státy co do počtu nových raket. Ještě větším faktorem, který omezuje počet článků na našem webu na toto téma je velmi špatná propagace ruské strany. Rusové se zatím jen pomalu učí, jak se pochlubit pokroky, novinkami a tak dále. Třetím faktorem (který souvisí s tím prvním) je, že mnoho ruských nových raket je zatím jen ve fázi vizualizací a plánů. Ty se ale bohužel velmi často mění a návrh platný před půl rokem už neplatí. Proto je v tomto případě vhodné spíše počkat na ustálení návrhu.
Takže když to sečteme – vyvíjí jen málo nových raket, vývoji chybí nějaká vyšší koncepce a o uskutečněných pokrocích dávají málo vědět. Ve výsledku je jasně vidět, proč píšeme častěji o pokrocích ve vývoji amerických nosičů – je jich více, mají jasně dané, jak budou vypadat, jejich návrh se nemění každého půl roku, fázi projektů mají často za sebou, vyrábí se hardware a mají propracovaný systém propagace, takže k novinkám o vývoji často přidávají i povedené fotografie.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpověď  Michal Král

I o nových ruských raketách se snažíme informovat. Například na této stránce popisujeme přípravy ke startu druhého exempláře nosné rakety Angara-A5:
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=16&t=217&start=160

Petr Šída
Petr Šída
6 let před
Odpověď  Michal Král

A tím myslíte prosím co? Jako že tady Dugi a ostatní zatajují skvělé ruské úspěchy? Jestli ano, tak Vás s trolením bude nejlépe odkázat někam jinam.

Frekvence informací odpovídá realitě vývoje a ten je na ruské straně zatím na úrovni poverpointových prezentací, které se mění co půl roku.

Kamil
Kamil
6 let před
Odpověď  Petr Šída

Spíš ten příspěvek vnímám jako poukázání, jak víc a víc Rusové zaostávají i přes jejich velkohubou propagandu

Petr Šída
Petr Šída
6 let před
Odpověď  Kamil

Nu a to je právě ono, v kontextu doby to může být cokoli

Informační hodnota nula a autor nikde

B.Boruvka
B.Boruvka
6 let před

Je skoda ze vyvoj v Rusku zaostava-Prijde mi to jak kdyz chteli po Korolevovi zazraky ale rovnou mu dali na jevo ze muze zapomenout na nejakou podporu nebo lepsi financovani spise mu hazeli klacky pod nohy…. Prijde mi to dnes dost podobne jen naroubovane na jinou dobu.A pritom tam maji takove bedny! Na jejichj motorech dodnes Spojene staty litaji…

Zeonoid
Zeonoid
6 let před
Odpověď  B.Boruvka

S tým môžem iba súhlasiť. Kým američania neposunú vývoj svojich metánových agregátov na ďalšiu úroveň vždy sa dajú považovať ich konvenčné motory iba za sovietske deriváty.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Zeonoid

Tohle je sporné. Jen velmi těžko se dá odlišit, kde se ještě jedná o derivát starší technologie a kde už jde o převahu nové technologie. Ta hranice není ostrá a každý ji vnímá jinak. V extrémním měřítku můžeme říct, že vlastně všechny motory svým způsobem vychází z nacistické rakety V-2. Osobně dávám přednost spíše druhé straně spektra, která se snaží více odlišovat motory a jejich vývojové verze. Proto si myslím, že americké metanové motory se od sovětských typů liší více, než se může z Vašeho komentáře zdát.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.