sociální sítě

Přímé přenosy

Vulcan (SNC Demo-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Češi otestují pevnost klíčového prvku Ariane 6

Vizualizace startu rakety Ariane 64 (čtyřka značí čtyři urychlovací motory na tuhá paliva).

Nová evropská raketa Ariane 6 by měla na svou premiérovou misi vyrazit v červenci roku 2020, ale předtím musí proběhnout celá řada zkoušek. Ty ověří, že raketa je schopná bezpečného provozu. Pro Českou republiku je mimořádně zajímavé, že jedna ze zkoušek ponese velmi výrazný český rukopis. A navíc půjde o zkoušku opravdu důležitého dílu. Ariane 6 bude startovat buďto s dvojicí, nebo čtveřicí urychlovacích motorů P120C na tuhá paliva. Právě na jejich spodní části bude sedět na startovním stole, takže je jasné, že tento díl musí být odolný a spolehlivý.

Manipulace s motorem P120C
Manipulace s motorem P120C
Zdroj: http://www.aircosmosinternational.com

Výzkumný a zkušební letecký ústav již podepsal se společností MT Aerospace Augsburg (MTA) dohodu ohledně vývoje a testování částí pro novou raketu Ariane 6. Vrcholem této dohody by měla být pevnostní zkouška krytu trysky urychlovacího motoru P120C. Odborníci z VZLÚ v současné době dokončují návrh testovacího zařízení. „Zapojení do programu Ariane 6 je pro VZLÚ významnou příležitostí, jak využít dosavadní znalosti z projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a zároveň posunout naše zkušenosti výrazně vpřed,“ dodává k projektu jeho vedoucí Radek Lapáček.

Zkoušky, které budou simulovat zatížení tohoto dílu v době, kdy raketa stojí na startovním stole, ale i během startu, by měly začít v létě příštího roku a budou trvat minimálně šest měsíců. Testovat se navíc bude i tuhost okolních konstrukcí – jak odpalovací rampy, tak samotného kompozitního těla urychlovacího motoru P120C.

Koncept zkušebního zařízení
Koncept zkušebního zařízení
Zdroj: https://www.vzlu.cz

Zdroje informací:
https://www.vzlu.cz/

Zdroje obrázků:
https://spacewatchme.com/…/Artist_s_view_of_the_Ariane_6_four_boosters_configuration_A64.jpg
http://www.aircosmosinternational.com/upload/28/pics/2017/06/web/5952337be627a.jpg
https://www.vzlu.cz/images/thumbs2/schranka01-20181107102109.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
6 let před

Popravdě cítím hrdost , vždyť po loňských zkouškách pro raketu Vega je to další úspěch české “ školy“ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  frank

Cítím stejnou radost!

Alois
Alois
6 let před

Zajímalo by mne, zda byla na některém krytu užitečného zatížení ESA mezi vlajkami účastníků též vlajka ČR. Stejný dotaz mám pokud se týče nosiče. Zatím jsem zřejmě měl smůlu a naši vlajku jsem nikde neviděl.

Urbis
Urbis
6 let před
Odpověď  Alois

Na obou nosičích, tedy Ariane 6 a Vega-C, česká vlajka bude.

Urbis
Urbis
6 let před
Odpověď  Alois
Petr Poruban
Petr Poruban
6 let před
Odpověď  Urbis

Dokonce máme čestné třetí místo odzhora. Je to totiž podle abecedy :).
A na předchozích jsme se tuším nepodíleli.

Samo2
Samo2
6 let před
Odpověď  Petr Poruban

Pre Ariane 5 sa tiež niečo vyrába u vás v Čechách, síce nie v takej miere ale predsa 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Samo2

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.