sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Češi otestují pevnost klíčového prvku Ariane 6

Vizualizace startu rakety Ariane 64 (čtyřka značí čtyři urychlovací motory na tuhá paliva).

Nová evropská raketa Ariane 6 by měla na svou premiérovou misi vyrazit v červenci roku 2020, ale předtím musí proběhnout celá řada zkoušek. Ty ověří, že raketa je schopná bezpečného provozu. Pro Českou republiku je mimořádně zajímavé, že jedna ze zkoušek ponese velmi výrazný český rukopis. A navíc půjde o zkoušku opravdu důležitého dílu. Ariane 6 bude startovat buďto s dvojicí, nebo čtveřicí urychlovacích motorů P120C na tuhá paliva. Právě na jejich spodní části bude sedět na startovním stole, takže je jasné, že tento díl musí být odolný a spolehlivý.

Manipulace s motorem P120C
Manipulace s motorem P120C
Zdroj: http://www.aircosmosinternational.com

Výzkumný a zkušební letecký ústav již podepsal se společností MT Aerospace Augsburg (MTA) dohodu ohledně vývoje a testování částí pro novou raketu Ariane 6. Vrcholem této dohody by měla být pevnostní zkouška krytu trysky urychlovacího motoru P120C. Odborníci z VZLÚ v současné době dokončují návrh testovacího zařízení. „Zapojení do programu Ariane 6 je pro VZLÚ významnou příležitostí, jak využít dosavadní znalosti z projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a zároveň posunout naše zkušenosti výrazně vpřed,“ dodává k projektu jeho vedoucí Radek Lapáček.

Zkoušky, které budou simulovat zatížení tohoto dílu v době, kdy raketa stojí na startovním stole, ale i během startu, by měly začít v létě příštího roku a budou trvat minimálně šest měsíců. Testovat se navíc bude i tuhost okolních konstrukcí – jak odpalovací rampy, tak samotného kompozitního těla urychlovacího motoru P120C.

Koncept zkušebního zařízení
Koncept zkušebního zařízení
Zdroj: https://www.vzlu.cz

Zdroje informací:
https://www.vzlu.cz/

Zdroje obrázků:
https://spacewatchme.com/…/Artist_s_view_of_the_Ariane_6_four_boosters_configuration_A64.jpg
http://www.aircosmosinternational.com/upload/28/pics/2017/06/web/5952337be627a.jpg
https://www.vzlu.cz/images/thumbs2/schranka01-20181107102109.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
6 let před

Popravdě cítím hrdost , vždyť po loňských zkouškách pro raketu Vega je to další úspěch české “ školy“ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  frank

Cítím stejnou radost!

Alois
Alois
6 let před

Zajímalo by mne, zda byla na některém krytu užitečného zatížení ESA mezi vlajkami účastníků též vlajka ČR. Stejný dotaz mám pokud se týče nosiče. Zatím jsem zřejmě měl smůlu a naši vlajku jsem nikde neviděl.

Urbis
Urbis
6 let před
Odpověď  Alois

Na obou nosičích, tedy Ariane 6 a Vega-C, česká vlajka bude.

Urbis
Urbis
6 let před
Odpověď  Alois
Petr Poruban
Petr Poruban
6 let před
Odpověď  Urbis

Dokonce máme čestné třetí místo odzhora. Je to totiž podle abecedy :).
A na předchozích jsme se tuším nepodíleli.

Samo2
Samo2
6 let před
Odpověď  Petr Poruban

Pre Ariane 5 sa tiež niečo vyrába u vás v Čechách, síce nie v takej miere ale predsa 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Samo2

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.