sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Chandra v nouzovém režimu

10. října zhruba v 15:55 SELČ přešla americká kosmická observatoř Chandra do krizového režimu. Teleskop, který sleduje vesmír v rentgenovém spektru se dostal do stavu, kdy veškeré kritické systémy přešly na udržovací úroveň a aktivovaly se záložní systémy. Řídící počítač zorientoval teleskop tak, aby solární panely mířily přímo ke Slunci pro maximalizaci generované elektrické energie a přitom aby optika teleskopu hleděla pryč od naší mateřské hvězdy. Dosavadní analýza naznačuje, že přechod do krizového režimu proběhl podle plánu, které jsou pro podobné situace vytvářeny.

Vědecké přístroje jsou v bezpečí a všechny palubní systémy fungují podle očekávání. Otázkou zůstává samotná příčina přechodu do bezpečného režimu. V tomto směru nejsou k dispozici zatím žádné informace. NASA v krátké zprávě na svém webu uvádí, že jakmile se objeví konkrétní podrobnosti, bude o nich informovat.

Teleskop Chandra měl původně sloužit pět let, ovšem NASA jeho misi prodloužila, takže momentálně už tento vytrvalý dříč pracuje ve vesmíru už dlouhých 19 let! Ačkoliv se o téhle sondě moc často nepíše, pro výzkum vesmíru má mimořádný význam.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/chandra_.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vj
vj
6 let před

Když už je řeč o Chandra, jak je na tom vlastně její evropský vrstevník XMM-Newton, který se také zabývá rentgenovou astronomií.

Michael Voplatka
6 let před
Odpověď  vj

Newton se má dobře, funguje a přináší hromady poznatků.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Opravdu smolný týden pro kosmonautiku. Držím palce jemu i HST, ať se co nejdřív zotaví a pokračují ve svých skvělých objevech.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Shodou okolností se dostaly do problémů současně dvě družice, co patří do kvarteta Great Observatories NASA. Zbývající Compton předčasně shořel v atmosféře a SIRTF už taky není žádný mladík v kondici a místo IR si užívá „teplou misi“. Tak hlavně aby se oba zmátořili a pokračovali v plnění úkolů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.