Rusové obviňují z díry v Sojuzu americké astronauty

Detekovaná díra v orbitálním modulu Sojuzu

Situace kolem otvoru v orbitálním úseku lodi Sojuz MS-09 je sice z technického hlediska vyřešená – díru se podařilo zalepit a vzduch neuniká. Ovšem spekulace o původu otvoru nabírají stále bizarnějších podob. Pomyslnou korunu nasadil celé situaci ruský list Kommersant, podle kterého je hlavní vyšetřovací verzí sabotáž ze strany americké posádky. Důvodem, který k tomu měl Američany vést, měla být snaha o dřívější návrat kvůli neupřesněným zdravotním problémům nespecifikovaného astronauta. K situaci se vyjádřil i velitel aktuální expedice na ISS Andrew Feustel: „Mohu jednoznačně říct, že posádka na oběžné dráze s tím nemá nic společného, bez jakýchkoliv pochybností. A myslím si, že je to ostuda a také je to trošku ponižující, že někdo mrhá čas mluvením o tom, že by do toho mohla být posádka nějak zapojená.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmosu je znám svými kontroverzními prohlášeními.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmosu je znám svými kontroverzními prohlášeními.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Celé situaci nepomáhají ani prohlášení šéfa Roskosmosu, Dmitrije Rogozina, který řekl, že vyšetřovací komise se zaměřuje i na možnost poškození lodi ve vesmíru. Média se pak těchto náznaků chytají a rozvíjí své vlastní spekulace. Jenže celá tato teorie má hned několik závažných logických trhlin. Pokud by byl některý z astronautů nemocný tak vážně, že by vyžadoval urychlený návrat na Zemi, nemohl by se podílet na chodu stanice. Závažné zdravotní problémy by se po více než dvou týdnech zřejmě nesrovnaly – po celou dobu nepřišla ze strany NASA žádná informace o tom, že by někoho z posádky trápily zdravotní obtíže. Naopak – v pravidelných reportech z ISS jsou zmínky o tom, že se všichni členové západního segmentu nějak podílí na výzkumných projektech, nebo na údržbě stanice. A upřímně řečeno i logická souvislost ve stylu „Někdo z Američanů je nemocný a tak navrtá díru do Sojuzu, aby se mohl vrátit dříve“ podle mého názoru postrádá logiku.

Andrew Feustel - velitel 56. dlouhodobé expedice na ISS.

Andrew Feustel – velitel 56. dlouhodobé expedice na ISS.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Stejně tak samotná myšlenka vrtání do Sojuzu na oběžné dráze je nepravděpodobná. Ano, na stanici je konstantní hluk od klimatizace, ale že by si nikdo nevšiml hluku od vrtačky? Navíc při vrtání do kovové konstrukce by se pláštěm ISS šířily vibrace, které by neušly pozornosti pozemních týmů ani ostatních astronautů. Web České televize s odvoláním na list Kommersant uvádí, že ruská strana si již od NASA vyžádala zdravotní dokumentaci astronautů a Američané prý nemají povolený přístup do ruské sekce.

Připomeňme, že nejprve se spekulovalo o zásahu mikrometeoritem či kosmickým smetím. Jakmile byla tato možnost vyloučena, tak Rusové sami přiznali, že díru omylem vyvrtal pracovník firmy Eněrgija, který se ji pak snažil zalepit. Dokonce jsme se tehdy dozvěděli, že firma zná jeho jméno a že dojde k jeho kázeňskému potrestání. Současné tanečky s alternativními teoriemi tak bohužel připomínají spíše snahu o odvrácení pozornosti od původního problému a házení viny na někoho jiného. Počkejme proto na výsledek oficiálního vyšetřování, které by mělo přinést definitivní odpovědi. Jisté je jedno – díra v Sojuzu byla vážným selháním, ale situace postupně odhalila mnohem větší problémy, které se týkají samotné důvěry mezi partnerskými agenturami. A to je ještě větší problém než dvoumilimetrový otvor v plášti lodi.

EDIT 16:45 12.9.2018
Portál Kommersant vydal během dne další článek, ve kterém uvádí prohlášení Dmitrije Rogozina. Podle jeho názoru nepotvrzené informace škodí vzájemným vztahům v kolektivu ISS. „Šíření dohadů a fám ohledně událostí na ISS nepomáhá práci expertů Roskosmosu a jeho cílem je poškodit přátelské vztahy v kolektivu na ISS. Do ukončení práce speciální komise Roskosmosu jsou jakákoli tvrzení s odkazem na ‚nejmenované zdroje‘ nepřípustné,“ prohlásil Rogozin.

Zdroje informací:
https://ct24.ceskatelevize.cz/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Dl73zFPWwAA8rR1.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/09/Dmf-EgdW4AE6E82.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/43615083701_edeb9b94bd_k-678×452.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

180 komentářů ke článku “Rusové obviňují z díry v Sojuzu americké astronauty”

 1. android napsal:

  A takhle milé děti začal soumrak mezinárodní spolupráce USARusko.

 2. Romanescu napsal:

  Zneistenych astronautov sleduje HAL 9000

 3. KarelTv napsal:

  To vyvrtání astronauty je naprosto absurdní. Vypadá to že někteří novináři v Rusku asi chtějí mermomocí vyvolávat slovní potyčky, tak vymýšlejí takovéto spekulace. Otázka je jak Rogozin formuloval tu větu o poškození v kosmu.

 4. zargos napsal:

  Možná by to chtělo zveřejnit spíše až konečnou zprávu. Takhle to opravdu vypadá jako snaha odvrátit pozornost,nepodložená důkazy. V případě zdravotních problémů by pro cestu zpět žádné díry vrtat nepotřebovali,každý by to chápal.

 5. android napsal:

  Teď jsem si vzpomněl na toho chudáka co to na něj prve hodili. Ten teď asi musí mít hrozný strach přecházet ulici.

 6. boban napsal:

  No já bych to tipoval, že bulvár je nejen u nás ale i v Rusku. Opravdu se musí počkat na konečné závěry.

 7. Pavel Kralicek napsal:

  Nevěřím, že by kdokoliv z posádky ISS takhle riskoval, ale chtěl bych se zeptat jestli se dá tohle podezření vyvrátit např. pomocí kamerových záznamů, které by sledovaly interiér ISS, resp. vstup do inkriminovaného Sojuzu? Má ISS permanetní sledování interiéru (typu CCTV)? Nachází se na ISS vrtačka a vrták, který by tohle zvládl? Díky předem za odpověď!

 8. Spytihněv napsal:

  A NASA dá pokyn svému chorému, ať vrtá, jinak se na Zem nedostane a nebo si to bude muset sám zaplatit 🙂 No skvěle. Kolikrát už jsme za poslední roky slyšeli tohle ruské „nět“ v různých oborech jejich činnosti. A i přes nakladené důkazy a argumenty si stále stáli a stojí za svým a jen šířej další a další vrstvy dezinformací. Jak to dlouho vydrží v tomto případě?

 9. bill napsal:

  Takto je to jen o tom, kdo vymyslí nějaký kreativnější důvod.
  Pořád si říkám: „Komu by toto mohlo posloužit?“

  Čím by prospěla ta „hole“ Americe?
  Čím by prospělo to „отверстие“ Rusku?

  Představa, že to vyslovil někdo anglicky nebo rusky je děsivá!
  Tohle by nikdo zapálený pro vědu (asi) s pusy nevypustil.

  Ten šlendrián ve výrobě by nakonec byl asi úplně nejlepším vysvětlením.

  Historické ideologické závodění v kosmonautice přineslo kosmonautice i obecnému pokroku hodně dobrého. Na druhou stranu byla právě ISS pro mě symbolem toho, že to můžeme dělat pomaleji, ale jako přátelé. Ta spolupráce na orbitě je pro mě něco úžasného! Je to pro mě symbol přátelství a humanismu.

  Pár bláznů tohle vždy pokazí.

   • mediator napsal:

    preco publikujete „fake news“?

    • Dušan Majer napsal:

     Doporučuji, abyste si nejprve zjistil, co ten výraz znamená. Evidentně používáte slovo, kterému nerozumíte. Nic takového na našem webu nevychází.

    • mediator napsal:

     Tvrdenie 1: „Rusové obviňují z díry v Sojuzu americké astronauty“-to je nazov clanku, ktory ste pod svojim menom uverejnil.
     Tvrdenie 2: Chris Berin pise „Utter nonsense of course“ – samozrejme, absolutny nezmysel.
     cize CB napise, ze spravy, ze rusi americanov obvinuju je nezmysel, cize niekto si to vymyslel, aka. fake news => vas clanok je tak isto fake news.

     • Dušan Majer napsal:

      Pozor na překlad, Chris napsal, že taková obvinění jsou nesmyslná, nikoliv, že ta obvinění neexistují.

    • mediator napsal:

     CB spojil dve tvrdenia do jednej vety a osobne si myslim, ze jednou vetou poprel obe tvrdenia.

     okrem toho, ze udajne obvinenia vysli v jednom bulvarnom, nedoveryhodnom platku a CT to prevzala, jednoducho nemoze byt, pri serioznej spravodajskej praci, relevantne.

     z oficialnych miest nevyslo ziadne obvinenie americanov, cize nazov clanku je chybny.

     • Dušan Majer napsal:

      Prosím, neztrapňujte se. To, že si Chris tou větou popřel obě tvrzení si myslíte skutečně jen vy sám.
      Zbytek nemá smysl komentovat. Evidentně se snažíte za každou cenu zachránit čest Ruska, ale děláte to neuvěřitelně toporně.

    • Miloš napsal:

     Ozval sa sympatizant LSNS. Ludoopej Strany Neandertálcov Slovenska. Typicky ochranca rusov. Nedalo mi nereagovať, keď si už predtým počastoval nadávkou súdruh, jedného z prispievateľov.

     • Dušan Majer napsal:

      Prosím, bez urážek. Tím se snižujete na úroveň toho, koho kritizujete. Nenechme si od podobných individuí zničit diskusní atmosféru našeho webu. Nesouhlas se dá vyjádřit i slušně, neberte můj komentář zle, jde mi o náš společný prostor, děkuji.

    • mediator napsal:

     DM: moja interpretacia CB slov moze by chybna. a aj v druhej casti sa necham poucit, ked mi date linku na oficialne vyjadrenie ruskych predstavitelov roskosmosu alebo akejkolvek inej zodpovednej osoby, ktora presne oznacuje americanov za vinnikov. zdroje typu topky.sk, idnes.cz poprosim vylucit.

     rad by som vedel aky je vas kluc na to, aky slovnik je alebo nie je vhodny na tomto portali. reagoval som na prispevok, ktory nema s kozmo* nic spolocne, len kope a kope. kedze vacsina jonathanovych prispevkov je ladena v podobnom duchu, oznacil som ho za sudruha. dakujem.

     nie som ziadny fil, ani fob. nepotrebujem obhajovat ziadnu stranu. som fanusik kozmonautiky a vadi mi, ked ludia okolo seba kopu a do veci pletu politiku.

     • Dušan Majer napsal:

      Vaše prezentace Chrisova tweetu je zcela jistě chybná, zeptejte se kohokoliv, kdo umí anglicky.
      Nikdo z ruských oficiálních představitelů to neřekl, byť první Rogozinova prohlášení to nepopřela, čímž vznikl prostor pro novináře, kteří začali rozvíjet své alternativní teorie z nichž největší vyplodil portál Kommersant – viz článek. Nikdy jsme netvrdili, že zástupci Roskosmosu to řekli takhle natvrdo. Nechtějte po nás, abychom dohledávali něco, co jsme neřekli.
      Klíčem, který používáme, je běžné slušné vychování. Nálepkování ostatních diskutujících do slušného chování nepatří. A pokud to sám necítíte, tak je mi vás líto. Dobré vychování a slušné diskutování nejsou vlastní každému. Tím, že jste napsal, že nevíte, jaký je klíč, dáváte najevo, že necítíte hranici mezi slušným a neslušným vystupováním. Dovolím si říct, že v takovém případě jste asi na špatném adrese, protože na našem webu si zakládáme na slušné diskusi, kde se diskutující navzájem nenálepkují jako v hospodě čtvrté cenové kategorie. Pán může mít jakékoliv názory, pokud je prezentuje slušně. Vy naopak nemáte právo jej urážet.

    • Miloš napsal:

     Ok pán Majer, súhlasím s Vami a plne respektujem Vás názor.
     Takže odteraz už žiadne podobné príspevky z mojej strany.

  • jregent napsal:

   Diky za clanek,
   Orientuje se nekdo v ruskem tisku?
   Vi nekdo jak moc blizko ma Kommersant k bulvaru,
   pripadne zda neslouzi k sireni testovaci balonku?

 10. Jirka napsal:

  Zda se, ze ani Anatoly Zak nemohl zustat uplne neutralni a jeho podani se zda byt trochu proruske.

  • maro napsal:

   Ale prdlajs. Jenom sepisuje postup vyšetřovatelů a možnosti, které berou v úvahu. Sám na to nemá žádný vyhraněný názor. Známe spousty kiksů z výroby v ruském kosmickém programu, ale taky spousty situací, kdy měli kosmonauti, včetně amerických, dost psychických problémů a nezastavitelné nutkání dostat se zpátky na zem a vyřešitje tam.

 11. bill napsal:

  Policie všech státu jdou svorně po lidech, kteří třeba prodávají a užívají drogy. Proč nejdou zrovna tak stejně důsledně po těch co šíří takové zprávy, které posílají lidi proti sobě. Léta se budují vztahy a potom to někdo takto poničí. Pevně věřím, že vědci, kteří se o toto všechno starají mají svůj rozum a zdravý úsudek. Kéž by se politici od nich chtěli něčemu rozumnému naučit.

 12. Tommy napsal:

  Nechtěl bych být nyní v kůži žádného obyvatele ISS.
  tam musí teď být pěkně dusná atmoška. Snad tam všichni chápou, že jde o politiku a neprojeví se to na aktuální spolupráci. Jsem zvědav, jaké bude další střídání posádky. Zajisté už cvičí v Rusku, taky zřejmě příjemné zážitky někde na trenažéru ve hvězdném městečku. Myslím, že všechny plánované testy u boeingu i spacex proběhnou hladce a bez odkladů:)

 13. bill napsal:

  Možná by teď bylo hodně dobré společné prohlášení „všech účastníků“.
  Jak těch na orbitě, tak těch, kdo tomu velí na Zemi.

  Něco jako: „Nečtěte žádné jiné názory o díře, k tomuto datu vydáme společné prohlášení.“ „Přátelství zdar!“

 14. sam napsal:

  Kosmonautky se tam chodi prevlikat, tak si chtel nekdo pri kosmoprochazce zasmirovat, nehledal bych v tom vedu.

 15. Alois napsal:

  Američané všechno platí, Rusové se jen vezou a ještě jim nasazují psí hlavu – dobrý příklad mezinárodní spolupráce.

 16. Roman89 napsal:

  Teorie, že by to tam někdo na oběžné dráze úmyslně navrtal je podle mě hloupost. Byl by to velký hazard. Jedná věc mi na tom celem ale nesedí, pokud by ta díra byla způsobena ještě na zemi, jakto že si úniku nikdo dříve nevšiml.. Loď startovala už 6. června!

  • Dušan Majer napsal:

   Dělník si měl chybu uvědomit a místo toho, aby ji nahlásil, ji zalepil nějakým lepidlem. Proto loď prošla přes vakuové testy – díra byla zalepená. Jenže po dvou měsících ve vesmíru lepidlo zkřehlo, popraskalo a začalo se drolit. Vliv na to mohlo mít kosmické záření, vakuum a střídání teplot. V tu chvíli začal vzduch unikat.

  • bill napsal:

   Mě zase vrtá hlavou, že kdyby to někdo maskoval už na Zemi, tak proč tam jsou ty odřeniny okolo? Přece ty by ten dotyčný také zamaskoval ne? Protože kdyby je tam nechal, tak by vlastně asi ani nemusel maskovat tu díru, toho by si přece kontrola všimla.

   Zároveň si ale kladu otázku, jak a proč taková díra vznikla záměrně nebo omylem. Dovedu si představit díru o pár centimetrů jinde, ale tam ani zjevně nic jiného nic být nemělo.

   Mířím k tomu, jestli to byla prostorová chyba nebo to bylo ideální místo pro nenalezení?

   Myslím si také, že se všechny ty operace nějak fotograficky dokumentují.
   Začal bych úvahou o tom 2 mm vrtáku. Byla taková díra daného průměru v dokumentaci? Někde nablízku této díry? Kdo s takovým nástrojem pracoval? Byla někde někdy zaznamenána podobná chyba? Jak k ní došlo?

   Přece není možné, aby tu lodˇ vyráběli lidé, kteří by si naivně mysleli, že tu zaslepenou díru s odřeninami nikdo nenajde?! Pokud by ji takoví lidé vyráběli, tak by přece nemohla nikdy žádná loď lítat na orbitě.

   Ale potom tu máme z historie neuvěřitelné příklady lidských přehmatů… takže se asi může stát lecos.

   Já už o tom dál nebudu psát. Počkám si na oficiální (snad pravdivé) vysvětlení.

   • Dušan Majer napsal:

    Ona ta díra nebyla normálně vidět – schovávala se za jakousi látkovou plentou. Takže dělníkovi mohly být odřeniny jedno, on jen potřeboval zalepit díru. Ale opravdu bude nejlepší počkat na výsledek vyšetřování.

   • Radim napsal:

    Je to Rusko, tam panují jiné poměry. Akcelerometry Protonu, úpravy palivového systému Nauky… A to jsou jen nejprofláknutější případy.

    Chyby se samozřejmě dělají všude, ale v Rusku jsou často „specifické“.

    • mediator napsal:

     huraaaaaa… podme vsetci obvinovat rusov za vsetko…. to je take inteligentne a objektivne. politicku propagandu si strc za klobuk. ako je rusky proton, nauka, alebo cokolvek ine specificke a ine ako strkanie hlavy do piesku specialne pri challengeri? skus to porovnat… rusi protonom nikoho nezabili, v STS-51L zomrelo 7 ludi.

     neobhajujem rusov, to co sa stalo je hanba, hanba a este raz hanba. bulvar tentokrat urobil svoju pracu dobre a labilnejsi jedinci si ocividne opat prisli na svoje 😉

    • 3,14ranha napsal:

     1. Proton nemohl zabít posádku, protože létá na hydrazin a NO2, prudce jedovaté a škodlivé sloučeniny. Takže není certifikovaný pro pilotované lety. Na druhou stranu je to po energiji nejsilnější ruský nosič – výkladní skříň techniky.

     2. Co do smrtelných nehod posádek si západ a východ nemá co vyčítat. Rusové měli doslova „testovací morče“ Komarova a tři udušené borce v „teplákovkách“ (na skafandry nebylo místo)

     Mnohem zajímavější by bylo najít ekvivalent sovětské nedělinovy katastrofy. Kdy na startu uhořelo na sto členů personálu (včetně vedoucích pracovníků a důstojníků) a to jen proto, že honili plán a proti všem pravidlům bezpečnosti se rejpali v napumpované raketě.

  • Radim napsal:

   V tomhle vidím příčinu těch nechutných ruských obviňování – Rusové do kosmu vypustili vadný Sojuz a přímo tím ohrozili mezinárodní posádku.

   To je kolosální půšvih s dalokosáhlými dopady. Cokoliv, jak je vidno opravdu cokoliv, je přijatelnější než potvrzení takové chyby.

 17. Vladimír Todt napsal:

  Vzhledem k tomu co Rogozyn vyhlašoval dříve a nedávno i jeho rozvláčné vyjádření tomuto a nyní náhle tahle poslední rezolutní stopka k jiným alternativám to snad zasáhnul a utnul to sám V. Putin.

 18. maiden napsal:

  Tahle zprava je prece urcena pro domaci publikum – za vsechno muzou americani! neni prece mozny, aby to rusaci takhle zmrskali…

  Ivan si tohle precte a protoze takhle je masirovanej od detstvi, tak mu to prijde jako jediny (logicky) vysvetleni. dalsi zpravy uz ho nezajimaji.

  • bill napsal:

   Proč soudíte lidi, které ani neznáte? V Rusku jsem sice nebyl, ale jsem si jist, že procentuální zastoupení manipulovatelných a těch s krytickým myšlením tam bude podobně jako u nás. Tímto toto téma opouštím.

   • 3,14ranha napsal:

    Dobrý den, nechci vyvolávat flame a odbíhat od tématu víc než je nutné.

    Ale uvažte jak se na naší české povaze projevilo 6 let hnědé a 40 let rudé totality. Při té druhé (aniž bych to chtěl zlehčovat) už se ani moc nevraždilo.

    A teď si vezměte rusko kde 80 let probíhala doslova genocida samostatně myslících lidí (desítky milionů obětí) a koneckonců po carovi té občanské společnosti taky moc nepodědili.

    Svůj vliv na kulturu celého národa má i ortodoxní odnož křesťanství která se častěji než západní formy může zvrhnout v toleranci dvojí morálky, nebo jakéhosi doublethinku – někdo hřeší jak pohan, lže a krade, ale o svátku se dá na pokání a třeba se i zmrská důtkami… ale pokání nevydrží ani pár dní.

    Něco jako když alkoholik slibuje že přestane pít. On to v tu chvíli třeba vážně myslí upřímně… ale není to pravda, nepřemění se to ve skutečný čin.

   • maiden napsal:

    Rusove jsou nestastny narod, ktery mnoho vytrpel.
    Na druhou stranu, kdyz jsou lidi po krk ve „sračkách“, tak neřeší Váš bily oblek – kdyz ho nemaji oni, tak vy ho taky nepotrebujete.
    Laska, rovnost, bratrstvi.
    V rusku bych zit nechtel – lidi, co jsou zvykli na bič tak nejak predpokladaji, ze si zvyknete taky.

    Tu diru tam udelal nejakej Ivan omylem a pak uz se to jen tutlalo.
    A buhvi, jestli o tom nevedelo vic lidi…

    Ten konektor na Protonu, co to pak zapichnul do zeme tam nejakej Ivan taky k sobe opacne natloukl kladivem. Omylem.

  • Aurelius napsal:

   mne to pripomína „americký brouk“

  • Jirka Hadac napsal:

   Opet muzu jen doporucit prednasky Michaela Romancova na tema volby v Rusku ci rust ruskeho imperia, je to urcity nastin do zpusobu mysleni, a toho, co se tam deje, musim rict, ze mam po tech prednaskach trosku vic jasno, sice hodne kroutim hlavou, ale mam i pochopeni.

 19. Aurelius napsal:

  tak, zazvonil zvonec a krásnej rozprávky je koniec, myslím že spolupráca medzi USA/EU a Ruskom vo vesmíre má vážnu trhlinu… toto nie je normálne, v Rusku im už tá propaganda prerástla cez hlavu…

 20. David R. napsal:

  Rusko je světová špička ve věcech informační války, dezinformací, trolů, propagandy… Dokázali takové husarské kousky, jako třeba založit a provozovat stovku „lokálních amerických internetových novin“ a získat si důvěru čtenářů. Toto je spíše takový amatérský počin, ukecnutí se, prostě mantáctvo jednotlivce. Stejně jako ta díra. Nehledal bych za tím nic většího.

  • Radim napsal:

   Je za tím prostý fakt, že Rusové vypustili do vesmíru vadný Sojuz a přímo tak ohrozili mezinárodní posádku. To mi přijde velké víc než dost.

   Rozruch kolem „sabotáže“ není amatérský počin, ale prvotřídní ukázka politické strategie zvané „vrtěti psem“.

   Ruská propaganda není špičková, úspěch má u hlupáku, kteří ji věří. V tomhle si budeme zamést před vlastním prahem.

 21. hansnasa napsal:

  To jsou typičtí Rusáci,zakrýt svoji lajdáckost pod snůšku lží a výmyslů.Nechce se mi to ani dál komentovat.

 22. PKoz napsal:

  Úplně upřímně – doufal jsem, že se tady tenhle článek neobjeví. Nechci nikoho soudit, jenom si myslím, že tohle by mělo být pod úroveň nás všech, co čteme kosmonautix.
  Na druhou stranu jsem se na iDnes musel držet zuby nehty, aby jsem tam něco do diskuzí nenapsal …

  • Dušan Majer napsal:

   Náš web informuje o všech důležitých událostech v kosmonautice a tohle velká událost je. Chtě nechtě jsme se za ty roky dostali do stavu, kdy čtenáři informace od nás považují za ověřený spolehlivý zdroj. Jinými slovy nám věří víc než obecným zpravodajským serverům. U této pozice cítíme jistou „povinnost“ se věnovat velkým tématům, protože víme, že se najde mnoho lidí, které tohle téma zajímá a nevědí, zda ve svých článcích velké servery neudělaly nevědomky nějakou chybu. Budou si chtít ujasnit informace a třeba i vysvětlit nějaké otázky, které jim kolují hlavou. Čekají na náš článek, na který se mohou „spolehnout“. Přiznávám, je to zavazující a musíme si proto dávat velký pozor na správnost. Proto se i do budoucna budeme věnovat všem událostem v kosmonautice bez rozdílu – a u těch velkých to pro nás musí být jaksi samozřejmé.

  • Radim napsal:

   Předpokládám, že soudní zájemci se při hledání objektivních informací obrátí právě na tento server, známý svou profesionalitou.

   Bylo by tak chybou, pokud by zde tyto inforamce nenalezli.
   Navíc Rusové ze svých pomluv udělali takové téma, že to prostě ignorovat nejde.

   • Jan Jančura napsal:

    Ono psát obecně „Rusové“ přece zavání kolektivní vinou, což asi není OK. Vždy by se měl se citovat zdroj a uvést pokud možno kontext – zda je to domněnka novináře, nebo ověřený zdroj.
    Takové nedopatření se může stát kdykoliv a kdekoliv, v některých případech to může projít kontrolou.Myslím, že příliš pomlouvat Rusy z nepořádku je přehnané. Vždyť podobné problémy měli Američané s raketoplány s mnohem horšími následky. Věděli o dotržení izolace, nebo možnosti popraskání těsnění, přesto to s různých důvodů přešli.

  • 3,14ranha napsal:

   Upřímně, poznání je první krok k nápravě.

   Je nutné PŘIJMOUT JAKO FAKT, že na východě fungují soukromá a státní média podle trochu jiných standardů.

   Je nutné přijmout jako fakt, že kremlem pěstovaný nacionalismus tam dosáhl takové míry, že je v zájmu tohoto nacionalismu akceptovatelná lež celému světu v přímém přenosu a další zhoršení vztahů se západními partnery.

   My samozřejmě nemůžeme slevit ze svých nároků na mluvení pravdy. Přinejmenším pokud jsou v sázce životy posádek a milionový hardware. Ale můžeme té záplavě lží čelit trváním na faktech. Trpělivým vysvětlováním.

   Zde konkrétně, při veškerém respektu k práci vyšetřovatelů se držet verze o chybě dělníka – ta byla nejpravděpodobnější od začátku, a nyní to ruská propaganda nepřímo potvrdila (tvorbou alternativních sci-fi teorií – hlavně nepřiznat šlendrián při výrobě)

   • vedator napsal:

    „Je nutné PŘIJMOUT JAKO FAKT, že na východě fungují soukromá a státní média podle trochu jiných standardů.“
    Pripomenulo mi to jeden vtip, ktoreho pointa by tu mohla byt v jednej vete zosumarizovana: „v tom Japonsku to musi byt teda strasne“

    • 3,14ranha napsal:

     Humor prodlužuje život. Anekdot o rádiu Jerevan je pěkná řádka a smutné je na tom jedině to, že řada z nich evidentně pořád platí. Mě napadla ta o té výhře v loterii:

     „Ruský list Kommersant prý napsal že američané sabotovali loď Sojuz ?

     Ano, to je pravda, akorát to nebyli američani, ale dělník ivan a nebyla to sabotáž, ale vodka.“

     Paranoia a komplex méněcennosti u řady (vlivných) občanů RF dosáhly takové míry, že obvinit mezinárodní partnery ze SABOTÁŽE ! je považováno za menší zlo, než přiznat že se Ivan (už zase) ožral. (což si stejně dávno cvrlikají vrabci na střeše).

     To nevymyslíš, to je život…

 23. frank napsal:

  Rusové to oficiálně utnuli i jen kvůli tomu, že na palubě ISS jsou i rusové 🙂 a ti se , dle prvních zpráv, i během poplachu zabývali plánovaným jídlem, ergo kladívko byli podezřele klidní, protože „věděli“, že díra je dírka malá a času je dost…. atd atd 🙂
  Takové spekulace jsou prostě nebezpečné na obě strany, protože v prostoru ISS je jen omezené množství “ pachatelů“,
  Obecně vzato, dřívě se takové zprávy vypouštěly přes “ západní tisk“, což byly většinou noviny italské, francouzské komunistické strany nebo jeden indický plátek, tyto zprávy pak „přebrala TASS“ s tím, že o tom píše „světový tisk“, celkově se to dělalo na mnohem vyšší úrovni, než dneska 🙂
  Ohledně Kommersnatu, vlastník ( miliardář Alisher Usmnanov) je skrz manželku Alinu, olympioničku a  mistryni sportu, velkým přítelem současné ruské věrchušky ale zpradajství, z pohledu ruského obyvatelstva, nikdy nebylo příliš “ proruské“ , ovšem je možné, že současný článek může odrážet majitelovy zájmy v ruském průmyslu…

  • Vojta napsal:

   Mně přijde, že to nejspíš nebylo myšleno pro celý svět, ale jen pro domácí publikum. Chytili se Rozoginových náznaků a vyplodili článek „pro své věrné“. Nejspíš jim nedošlo, že se toho chytí zahraniční média a rozmáznou to jako názornou ukázku ruské propagandy. Nicméně nejspíš účel splnila, protože i u některých lidí na západě to vyvolalo nedůvěru v to, co je vlastně pravda (což je její primární úkol).

   Trochu mi to připomíná jeden starý vtip:
   Na věčnosti se potkají slavní vojevůdci a baví se o moderních technologiích.
   Alexandr Veliký: Kdybych měl k dispozici pár tanků, to by to moje tažení do Indie dopadlo líp.
   Čingischán: A co by tehdy zvládlo jedno jediné letadlo.
   Napoleon: To není nic, já kdybych měl k dispozici ruskou rozvědku, tak dodnes nikdo nevěří, že jsem prohrál u Waterloo.

 24. Jiný Honza napsal:

  No tak s Ruskem jsme (západ) už pár let de facto ve válce. Sice zatím převážně mediální a ekonomické, ale i tak se ISS a ruské „taxikaření“ asi zajídá aktivistům na obou stranách.

  Mě osobně přijde jako zázrak, že symbol spolupráce jako je ISS už dávno někdo neodstřelil. Ale možná se právě stalo…

  • 3,14ranha napsal:

   To závisí od toho, zda ruský nacionalismus je ještě stále řízen vychytralým Vladimirovičem, nebo už přebujelý nacionalismus začal žít vlastním životem a bude diktovat ruským politikům mantinely při jejich rozhodování.

   Vladimir je pragmatik, on kosmickou spolupráci o vlastní vůli rušit nebude. Ale židli si pod sebou kvůli ISS řezat nebude (kdyby lidé v ulicích požadovali ukončení kontaktů s „prohnilým západem“)

 25. pbpitko napsal:

  Celá ISS je kovová, a kov je vynikajúci materiál na prenos zvuku. Také vŕtanie by sa skvelé prenášalo aj do najodľahlejších kútov ISS. Aj keď je tam neustále hluk z klimatizácie, neverím že by si to nikto nevšimol. Okrem toho sú všade a na všetko nainštalované všakovaké senzory, napr. aj na registráciu nárazov mikrometeoritov. Že by tie nič nezaregistrovali ? – naprosto absurdný nezmysel !!!
  pb 🙁

  • Dušan Majer napsal:

   Přesně tak. Mimochodem večer jsme o tom diskutoval s kolegou Karlem Zvoníkem a ten přidal další zajímavý postřeh – při vrtání do kovu v mikrogravitaci by vznikalo poměrně značné množství kovových pilin. Bylo by jednak nebezpečné je vdechnout, ale hlavně by se usadily na filtrech klimatizace. To znamená, že pokud se provede inspekce těchto filtrů a úlomky tam nebudou, je vše jasné. Na druhou stranu je potřeba říct, že i kdyby tam úlomky byly, tak to není průkazné, protože už mnohokrát se na ISS dostaly prachové částice nebo piliny na palubě kosmických lodí – ty jsou sice vysávány, ale ve stavu beztíže se všechen prach a úlomky vznesou do prostoru, kde volně plují. Proto astronauti vstupují do nových lodí vždy s respirátorem a brýlemi. Ale to už jsme se dostal daleko od původního tématu. Celá věc je hrozně zajímavá a můžeme na ni nahlížet z mnoha úhlů – ze všech však možnost vrtání ve vesmíru vychází jako šílená.

  • Jiný Honza napsal:

   Celé je to nesmysl.

   Ale 2mm díru do tenoučké hliníkové konstrukce vám udělám na počkání tak, že si toho nevšimnete, ani když na tom budete sedět…

   • ldx napsal:

    Tak samozřejmě to můžu přikrýt mokrým hadrem nebo něčím podobným (lepším) a pak opravdu žádné piliny nevzniknou a možná to ztlumí i nějaké ty vibrace.

    Záleží taky na rychlosti a ostrosti vrtáku, když to nechytne rezonanci, tak to moc vibrovat nebude…

    Celkově si myslím, že chytrý diverzant-kosmonaut by to s přípravou dal. Otázka ale je, proč by to dělal, že… stanice je veskrze vědecká a žádní vysloveně vojenští nebo zpravodajští astronauti tam nejsou (i když asi někteří mají pilotní minulost). A hned nám začínají spekulační teorie a množí se dezinformace, přesně to, s čím rusácí v poslední době mají nejvíc co do činění :/

   • Josef Waters napsal:

    To mě taky napadlo, pomalými otáčkami, do duralu …
    Jenže na snímku je vidět i okolní poškození, jak se „pachateli“ nedařilo a vrták se chytil až asi napotřetí – jako by vrtal pod úhlem se špatným přístupem k místu (tedy už do vystrojeného modulu). Plus obroušení ohybu plechu sklíčidlem vrtačky, to už by taky úplně tiché nebylo. Zřejmě by musel velmi dobře znát konstrukci orbitálního modulu Sojuzu, pokud by skutečně chtěl udělat díru až ven.
    I když tomu nemůžu uvěřit, na běžnou chybu při výrobě to nevypadá, spíš na tu „sabotáž“. Ovšem sabotáž přímo na orbitě samotnými obyvateli stanice je ještě nesmyslnější, to byla asi jen vypuštěná (dez)informace pro domácí obyvatelstvo :o(

 26. Pavel Nedbal napsal:

  Jen taková drobnost:
  řekněme, že byla dírka vyvrtána ve výrobě, je jedno, jestli omylem, nebo úmyslně. No ale pak ten, co ji vyvrtal, ji musel nějak zatmelit/zalepit, jinak by ten únik začal hned, jakmile by se dostala stanice do vakua.
  A kam se ten kousek tmelu/pásky poděl? respektive v okolí dírky by měly být po zatmelení nějaké stopy?
  Pavel Nedbal

  • Dušan Majer napsal:

   Vysvětlení této otázky se objevilo už 3. září. Dělník si prý totiž chybu uvědomil a místo aby ji ohlásil nadřízeným, tak ji zadělal lepidlem. Díky tomu loď přečkala vakuové testy bez úniku. Po více než dvou měsících ve vesmíru však lepidlo začalo vlivem střídání teplot, radiace či vibrací (nevíme přesně) křehnout, praskat a drolit se. A v tu chvíli začal vzduch unikat.

   • Yokotashi napsal:

    Pokud by tu diru zalepil zevnitr, tak by tam ty zbytky zustaly – nepopraska to vsechno najednou a neni to vystavene vakuu cele najednou.

    Takze tato teorie je validni pouze v pripade, ze to bylo zalepene zvenku (coz samozrejme nemuzu vyloucit).

    Dalsi moznost, je, ze to odstranil ten, kdo to objevil. At uz automaticky (maskirovka je takovy rusky zvyk), nebo na prikaz ruskeho veleni.

    Vrtani zevnitr, vysokymi otackami (stopy po ujizdejicicm vrtaku nejsou od nizkych otacek) s ohoblovanim steny okolo sklicidlem (to take na nizke otacky neudelate) je podle me mozne jedine v pripade, ze na tom spolupracovala cela posadka, coz mi prijde dost nesmyslne.

    Nejhorsi je, ze se porad rika: „netahejte do toho politiku“ a „tohle je kosmonautika a udalosti na Ukrajine, Krymu, okolo americkych volem, etc. s tim nemaji nic spolecneho“, ale ruska vlada do toho zacina tu politiku tahat sama. Samozrejme nemuzu tusit, jestli to jsou Gliwice 2.0, nebo jen typicky ruske maskovani pruseru, aby se to mohlo hodit na nekoho jineho a pruser se mohl za chvili znovu zopakovat. Dira se stane. Blbej delnik se stane. Delnik, co se to boji nahlasit by se stavat nemel, ale je to Rusko s celou svou historii – treba ta firemni kultura v Energii neni tak strasna, jak to vypada. Ale pokus hodit to na druhou stranu i kdyz to nedava smysl – to nevypada jako jednani duveryhodneho partnera. Z Ruska se nam stava Sovetsky Svaz 2.0 :-(.

    Proc si musi lidi vzdycky vsechno zpizdit?

 27. Map napsal:

  Ruská státní korporace Roskosmos vyzvala domácí i zahraniční sdělovací prostředky, aby nepublikovaly nepotvrzené informace dodávané „zdroji z raketo-kosmického sektoru“. Zejména se jedná o zprávy z vyšetřování mimořádné události na palubě kosmické lodi Sojuz MS-09. Roskosmos uvedl, že vyšetřovací komise předpokládá ukončení šetření v polovině září a hned poté budou výsledky zveřejněny. Do té doby mají veškeré informace anonymních zdrojů hodnotu spekulace.

  Zpráva publikovaná 6.9. 2018 – viz. https://novinkykosmonautiky.blogspot.com (mimochodem perfektní web – srovnatelná náhrada již (moc) nefunkčního kosmonaut.cz )

 28. ldx napsal:

  Tak myslím, že se nám rusácká paranoia ukázala v celé šíři a že protiruské postoje v poslední době, tj. odkdy to Putin vzal fest jako autokrat, nejsou daleko od pravdy. Je jasné, že to Rusko chce využít pro posílení obrazu vnějšího nepřítele tj. Západu a hlavně USA.

  Jinak by se tomu samozřejmě člověk mohl jen smát (ruský šlendrián), kdyby teda z toho nestala roznětka takového rozsahu. Z toho vyplývá otázka, jaký bude další osud ISS a jestli to třeba nepovede k urychlení budování DSG…

  Protože v Rusku to na nějakou změnu postojů vůči Západu v příštích dvou desítkách let nevypadá. Leda že by ten současný pokles rublu vedl k revoluci – ale k té obvykle dochází až když není co jíst a na úroveň Zimbabwe nebo Venezuely, kde se už nedá normálně koupit ani chleba, to může dospět až za pěkných pár let.

 29. Spimfurt napsal:

  John Oliver prinesl k tematu jeden zajimavy fakt. Spojil se primo s NASA a zda se, ze cela vec je o dost desivejsi: https://youtu.be/hn77NvZm6xM
  Nejsme jediny zivocisny druh na orbite a je treba to brat vazne.

 30. Map napsal:

  Ruská státní korporace Roskosmos vyzvala domácí i zahraniční sdělovací prostředky, aby nepublikovaly nepotvrzené informace dodávané „zdroji z raketo-kosmického sektoru“. Zejména se jedná o zprávy z vyšetřování mimořádné události na palubě kosmické lodi Sojuz MS-09. Roskosmos uvedl, že vyšetřovací komise předpokládá ukončení šetření v polovině září a hned poté budou výsledky zveřejněny. Do té doby mají veškeré informace anonymních zdrojů hodnotu spekulace.

  Zpráva publikovaná 6.9. 2018 – viz. novinkykosmonautiky.blogspot.com (mimochodem perfektní web – srovnatelná náhrada již (moc) nefunkčního kosmonaut.cz )

  • Map napsal:

   A teď trochu kritiky:
   -název článku je špatný. Příliš zevšeobeňující a vyvolávající bouře. Podle mě by měl název znít znít třeba Kommersant.ru tvrdí, že …..)
   -teď mluvím obecně: Autor (seriozního) článku, by měl zapojit kritické myšlení a když něco vypadá jako blbost, tak si to ne dvakrát, ale víckrát ověřit a stejně o tom psát velice opatrně a vyjadřovat pochybnosti.
   -pak to dopadne, že se diskutující rozdělí na dvě části. Jedna si o druhé myslí, že to jsou (v lepším případě) ruští trollové a ta druhá si o té první myslí taky něco vééélmi ošklivého.

   A abych něco pochválil, tak doplnění článku bez jeho přepisování (což bohužel není u našich inet deníků zvykem). Kritiku berte jako maličkosti, které by mohli přispět, aby už tak perfektní kosmonautix byl ještě lepší.

   • Dušan Majer napsal:

    Rozhodně díky za zpětnou vazbu. Dovolte, abych se k jednotlivým bodům vyjádřil.

    – Název článku nepovažuji za špatný. Zobecňování na zástupce národů se v médiích používá zcela běžně a nikdo s tím většinou nemá problémy. Lidem to v drtivé většině případů vadí pouze, když jde o Rusko či USA. Ale když se řekne, že např. Němci něco udělali, tak to nechává čtenáře chladnými. Původně jsem měl v nadpisu Ruský portál, ale nadpis byl dlouhý a přetékal na druhý řádek. To je věc, které se vždy snažíme vyhnout – vyjma neodkladných případů. Zde jsem proto danou pasáž zkrátil na Rusové, aby se vešel na jeden řádek. Vámi navrhovaný Kommersant se do nadpisu nehodí, protože drtivá většina čtenářů by ani nevěděla, co, nebo kdo to je.
    – Kritické myšlení jsme se snažil zapojit, jelikož jsem rozebral, proč taková možnost není reálná a vyjádřil jsme pochybnosti.
    – Věřte mi, že diskutující by se u tohoto tématu rozdělili na dva tábory bez ohledu na podobu nadpisu. Je to dáno povahou samotného tématu.

    Děkujeme za pochvalu – vložené edity na konec článku jsou i pro nás jednodušší a rychlejší na vytvoření.

    • quardok napsal:

     ahoj, myslím, že právě zevšeobecňování národností je novinářská zkratka, která bulvarizuje. Mě to většinou vadí a např. sousloví „američtí vědci“ velmi zlidovělo.
     Na druhou stranu je super, že článek vyšel. Přesně sem sem zamířil, abych si uvedl věci na pravou míru po přečtení flash infa v mainstreamu. Díky

     • Dušan Majer napsal:

      Díky, on je problém, že v tomto případě by delší text způsobil přetečení nadpisu na druhý řádek, čemuž se snažíme vyhýbat.

    • kkk napsal:

     Dobrý den, především Vám a Vašim spolupracovníkům děkuji za práci,kterou tady děláte, jste léta můj nejoblíbenější web napříč galaxií, kde si přečtu mnoho zajímavostí a novinek a zejména Vaše seriály jsou perfektní.Byl bych hrozně nerad, kdyby to tady skončilo jako většině webů, mnohdy odborných, kde se postupně bulvarizovaly titulky a obsah, aby měli větší návštěvnost(jsem přesvědčen,že to tady nebyl záměr) a tím se tam objevili „exoti“kteří si tam léčí své duševní poruchy. Závěrem se připojuji k sobcům světa Miru zdar.

     • Dušan Majer napsal:

      Hezký den,
      velice nás těší Váš zájem. Bulvarizovat se rozhodně nechceme. Mám dojem, že k tomu ani nedochází, protože podobná zkrácení používáme prakticky od začátku. Stejně si myslím, že exoti by se u podobných témat projevovali bez ohledu na nadpis.

 31. otaznick napsal:

  Jen jestli si to nevyvrtali sami ruští kosmonauti, když tam nahoře nemají do čeho píchnout. 🙂
  Doufejme, že tento incident neznamená počátek konce ISS. Možná bude nakonec z ISS ten nejdražší hotel na světě.
  Američani jsou teď určitě rádi, že brzo začnou na ISS létat sami. U Sojuzů může se stávajícími přehmaty dřív nebo později dojít k fatální nehodě…

 32. myshpul napsal:

  Od zacatku mi prislo divne, ze by zrovna Kommersant vydal nejakou hloupost. Puvodni clanek jsem teda cetl a Kommersant tam pouze cituje co dela specialni komise Roskosmosu ktera si udajne vyzadala videozaznamy americkych kosmonautu a jejich zdravotniho stavu. Verze ze poskozeni bylo zamerne, je pro komisi realne zvazovana, dokonce prioritni. To neni sireni fake news, ale seriozni reportaz.

 33. Petr napsal:

  .. že se tím tak zabýváte :). Deník patřící jednomu z nejbohatších uzbeckých miliardářů v rámci prodeje plátku něco vypotí…příště doporučuji čerpat informace z Blesku nebo z The Sun, taky hodně technicky zajímavé 🙂

  • Dušan Majer napsal:

   Zabývat se tím musíme, protože ta zpráva přesáhla hranice Ruska a vyvolala velkou mezinárodní odezvu. Jde tedy o vlekou událost, kterou nemůžeme kvůli našim čtenářům ignorovat.

   • maro napsal:

    Dušan Majer: Každá „správně zaměřená“ zpráva z kdejakého plátku z Ruska získává automaticky mezinárodní odezvu, protože tady u nás máme speciální novináře, kteří tyto zprávy v těch plátcích samozřejmě loví, aby je jako „alarmující“ té veřejnosti na západě předhodili. Podobné „zesilovače nesmyslů“ máme samozřejmě i na jiné „nepřátele“, tedy typicky Čínu, Írán.
    Ale na druhé straně je to samozřejmě úplně stejné. Takže když nějaký lokální aljašský plátek v USA napíše nějaký nesmysl, třeba že by se měla vyvlastnit jachta nějaké ruské společnosti, tak se zase novinářští „zesilovači nesmyslů“ v Rusku honem postarají, aby tuto „alarmující“ zprávu dostali ruští čtenáři jako „důkaz“ jak „nespravedliví“ jsou ti „špatní“ Američani proti nim.
    Tohle tu samozřejmě bylo vždycky na všech stranách jako účinná manipulace mínění posluchačstva proti „protivníkově“ straně, aby v hlavách posluchačů ten „protivník“ získal ty nejčernější barvy.

  • Josef Waters napsal:

   To není záležitost jednoho „plátku“. Už minulý týden v Dumě politik, poslanec a dokonce i kosmonaut, Surajev uvedl:
   „díru v zakotveném Sojuzu MS-09 mohl vyvrtat psychicky nestabilní člen posádky ISS“
   a
   „na palubě ISS je vše k tomu, aby se dala vyvrtat taková díra“

   https://ria.ru/science/20180904/1527808708.html

   Rogozin pak uvedl, že jde o jednu z vyšetřovacích verzí a ruská strana si vyžádala psychologické posudky amerických členů posádky. Nevím, jestli i německého?

   No, zítra má komise vydat zprávu. Snad to nepadne na Krtečka :o)

   • maro napsal:

    A můžete tuto variantu stoprocentně vyloučit, že se tak divíte, že ji mají v seznamu všech možných příčin? Vsadím se že ne. Ale je to jen jedna z mnoha variant.

    • Josef Waters napsal:

     Krtečka bych vyloučil 😉

     Samozřejmě se musí prověřit každá možnost. Ale jedna se dá o trochu víc medializovat (nenápadně přes „zdroje“) a domácí publikum má jasno – komentáře typu „proč vůbec pouštíme šílence s pruhy a hvězdami na NAŠÍ stanici!“ a „bylo už dost jelcinovské vstřícnosti“ patří k nejlépe hodnoceným.

     Pokud ještě Rogozin řekne, že Američani odmítli vydat zdravotní dokumentaci, bude vina prokázaná i kdyby se pracovník s vrtačkou z RKK sám přiznal. Tu dokumentaci jim samozřejmě nevydají, nesmějí, ani Rusové by jí nevydali.

     Tenhle styl používá tamní režim běžně, na příkladu MH17 je to velmi zřejmé (jestli můžu odbočit od kosmonautiky k letectví).

    • maro napsal:

     No, možná jste se dočetl i k tomu, že chtějí dolů na zem dostat filtr ze vzduchotechniky, který by ty částečky měl samozřemě v sobě. Že je to z té kabiny by se samozřejmě dalo zjistit podle rozboru materiálu dost přesně. Ale samozřejmě i kdyby tam fakt v tom filtru byly, tak by to neukázalo, kdo vlastně v tom vesmíru vrtal.

 34. Yamato napsal:

  Bohuzial to len zapada do atmosfery a pavuciny konspiracii a manipulacii, ktoru rusky statny aparat v poslednych rokoch produkuje. Nakoniec ich pravda dobehne, tak ako vzdy, ale dovtedy napachaju este kopec skody a narobia si hanbu na 10 generacii dopredu. A tu hanbu bude dalsia generacia zakryvat dalsimi konspiraciami a fabulaciami, pretoze rusi su skratka taki.

  • maro napsal:

   No, když vidím to vaše krásné japonské jméno, tak mi to nedá napsat, že i Japonci jsou prostě takoví. Jen si počtěte o obrovském skandálu obřího japonského výrobce airbagů Takata. Ty airbagy zabily hromady lidí, ale výrobce do poslední chvíle lhal o jejich bezpečnosti. Nakonec ho to stálo miliardy dolarů. Pak přišel skandál gigantu Kobe Steel, který falšoval data o kvalitě hliníkových polotovarů, bohužel používaných do kritických nosných částí aut, vlakových souprav i letadel. Dalších několik miliard dolarů a spousta ohrožených životů. No a pak gigant Toray a jeho materiály do pneumatik. Jako z kopírky. Jsou fakt Japonci takoví nebezpeční prolhaní pokrytci?

 35. Petr Hájek napsal:

  Dnes čtu druhou diskuzi na tomto webu a jen nechápavě zírám kam se dostala úroveň příspěvků mého oblíbeného kosmonautixu.Jsem přesvědčen že by pan Majer(můj veký obdiv a hluboké smeknutí kloboku)měl podstatně razantněji „vyčistit“ diskuzi od nesmyslných ,urážlivých a zavádějících příspěvků.Neházejte perly……

  • Dušan Majer napsal:

   Někdy je to těžké, některá témata prostě přitahují některé nepatřičně diskutující uživatele. Věřím ale, že se nám stále daří držet diskusi v normě – úlety jsou naštěstí jen občas a snažíme se je korigovat. Na druhou stranu přespříliš zasahovat do diskuse taky není vhodné.

   • Hawk napsal:

    V norme to zatim sice je, pravda je take, ze do diskuse konecne ctenar nemusi. Nadruhou stranu, obcas clovek v diskusi narazi na nove zajimave/aktualizovane informace, napr. od pana Hoska, a aby se k temto hodnotnym vecem clovek musel v diskusi prokousavat skrs hromadu politickych zvastu take neni idealni.
    Mozna by do budoucna prospela povinna registrace a to pisu jako sam zatim neregistrovany.

 36. Jarda napsal:

  Co je pravdy na tom, že se našly další stopy po vrtání?

 37. Josef Waters napsal:

  Ruské i americké řízení letů mají údaje o postupném úniku už několik dní před 30. srpnem. Byl ale menší než 0,5mmHg/h, až na konci srpna hodnotu překročil a dosáhl 0,8mmHg/h. To odpovídá postupnému drolení a vypadávání lepidla/tmelu v díře.

  https://ria.ru/trend/iss-air-leak-31082018/

 38. Jaroslav Šmíd napsal:

  Počkal bych až z končí oficiální vyšetřování :-)) Pokud nejsou díry i v návratovém modulu je to ok. 🙂

 39. Yamato napsal:

  Myslim si ze pokial niekto siri ucelove dezinformacie, tak ludia co sa v danej problematike orientuju (napr. fandovia kozmonautiky) by mali jasne pomenovat ze su to bludy. Nic nepomoze konspiratorovi viac ako mlciaci odbornik. A dnes sa z toho bohuzial politika vynechat neda, ked niektore staty vedu hybridnu vojnu a vybudovali cely dezinformacny aparat.

 40. frank napsal:

  Mimo mediální bouři asi začala slušná panika v Rusku , Sojuz MS-10 a  Progress MS-11 utajeně rozebírá na Bajkonuru skupina expertů Roskosmosu. Sojuz MS 11 v Korolevské oblasti je též důkladně prohlížen. Společnost Energia je ve špatné pozici, protože některé předchozí havárie ruského programu šly prokazatelně na účet nedostatečné kontroly.
  Z ruských zdrojů ( Gazeta.ru citovala důvěryhodný vnitřní zdroj) už uniklo, že v  v montážní místnosti není vůbec žádná stálá kontrola, nejsou zde kamery, které by monitorovaly prostor a čas přítomnosti , vše se dělá na základě určité důvěry, příslušný pracovník se „odfajfkuje, napíše jaké nářadí/nástroje bere sebou potvrdí se v  montážním postupu prací “ u příslušné operace a „jde to udělat“, pak potvrdí, že se operace provedla, že má všechno sebou a „dílo“ jde někdo zkontrolovat, případné škody na jiném místě tak nikdo nemůže vidět.

  Posádka ISS má údajně uloženy mikroskopické části hmoty“ těsnící“ díru, ale rozbor bude možný i na zemi. Ovšem to stejně nic nedokáže, protože obviněná strana bude argumentova “ že to bylo nastraženo“.

  Je to opravdová krize důvěry…

  • RiMr napsal:

   …spíš bych to viděl jako opravdovou krizi (už tak hodně oslabené) důvěryhodnosti ruských orgánů a firem zodpovědných za současnou ruskou kosmonautiku. Ta se drolí, stejně jako ten domnělý tmel a je zřejmé, že už je taky „fuč“. Doufám, že blížící se společná mise ESA a Ruska na Mars dobře dopadne a nezhatí ji nějaký VOloďa s vrtačkou nebo kladivem… snad to má ESA dobře ohlídané.

 41. Miloš napsal:

  Show must ho on!
  Rusi vraj objavili ďalšie vyvrtane diery.
  Hádajte s akou verziou obvinení prídu:
  – urobili to britskí herci
  – urobili to sice ruskí ale turisti
  – urobila to Ukrajinská stihacka

 42. RiMr napsal:

  …osobně nevěřím, že jakákoliv informace ruskou stranou v této kauze je „náhodná“. Vše plní svůj propagandistický cíl, vše v zájmu vytváření spleti vzájemně si protiřečících informací coby ideální živné půdy pro výsledné blahovolné spiklenecké pomrkávání „nu vot, my znájem kak éto býlo“.
  Je smutné, že k tomu zřejmě zneužili i tyto události na ISS.
  Mě třeba napadá, že se teď o tom i mezi totálními laiky diskutuje mnohem víc než o ruských (ne)agentech z případu Skripal. A to se „někomu“ náramně hodí…
  No, nějak to amíci nahoře na ISS s Rusy doklepou, ale na novou stanici u Měsíce ať se dívají akorát tak ve zprávách RT…

 43. Vladimír Todt napsal:

  Blbnou. To už může být i teorie, že chtějí i sami vyvolat ztrátu důvěry, aby mohli interně doma poukázat, že s nimi ti venku sami zrušili spolupráci na stanici u měsíce. Když např. ví, že by jako člen mezinárodní spolupráce měli s tímto problém, viz např. ISS a Nauka. Tak takto by to jako nebylo na nich.

  Mě spíše bude zajímat záverčná zpráva, ale hlavně nyní SpaceX zase focusuje pozornost na inovace ohledně BFR, tak to si počtu radši.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.