Hayabusa 2 mapuje Ryugu

Japonská sonda Hayabusa 2 dorazila k asteroidu Ryugu před několika týdny a od té doby pracuje na plné obrátky. Vědecké týmy postupně uvolňují první poznatky, které se dozvěděli o tomto objektu s průměrem zhruba 900 metrů. Dnes se podíváme, jak vypadá topografie Ryugu, nebo jak se od sebe liší severní a jižní polokoule tohoto asteroidu. Jako náhledovou fotku tohoto článku jsme použili výsledky získané laserovým dálkoměrem. Díky pozici, kterou sonda vůči asteroidu zaujímá, je nejvíce dat z okolí rovníku, naopak některá místa u pólů jsou zatím neprozkoumaná.

Teplotní mapa ukazuje, že jižní polokoule Ryugu je teplejší. Svou roli zřejmě hraje sklon rotační osy asteroidu o 8° vůči rovině oběhu.

Teplotní mapa ukazuje, že jižní polokoule Ryugu je teplejší. Svou roli zřejmě hraje sklon rotační osy asteroidu o 8° vůči rovině oběhu.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Mapa zobrazující rozložení balvanů na povrchu Ryugu. Každý křížek odpovídá balvanu s minimální velikostí 8 metrů.

Mapa zobrazující rozložení balvanů na povrchu Ryugu. Každý křížek odpovídá balvanu s minimální velikostí 8 metrů.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Rozložení balvanů větších než 8 metrů z jiného úhlu.

Rozložení balvanů větších než 8 metrů z jiného úhlu.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp

Sonda v těchto dnech pracovala v oblasti BOX-B ve výšce 20 km od asteroidu s bočními odchylkami 9 kilometrů. Už za pár dní, 11. září (příští úterý) bychom se měli dočkat prvního nácviku sestupu k povrchu. Půjde o test systémů a postupů, které se uplatní při samotném odběru vzorků. Zatím se ještě materiál odebírat nebude, ale sonda klesne až do výšky pouhých 30 metrů (možná i méně) a pořídí zde mimořádně detailní snímky místa, které by připadalo v úvahu pro odběr materiálu. Stejně tak by měla v této fázi vůbec poprvé aktivovat laserový snímač LRF s krátkým dosahem. Právě s jeho pomocí by měla vytvořit velmi přesný výškový profil.

Zdroje informací:
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/topics/20180831d/img/fig1.png
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/topics/20180831c/img/tir_thermography_20180630.gif
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/topics/20180831b/img/fig1.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/topics/20180831b/img/fig2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Hayabusa 2 mapuje Ryugu”

 1. Spytihněv napsal:

  Před třinácti lety měla Hayabusa jen jeden modul na povrch (MINERVA)a ten minul a teď krouží kolem Slunce. Taky měla už tehdy plaketu se jmény fanoušků a měla ji odložit na planetce. U druhé Hayabusy by měla být tato jména součástí MASCOTu. Nevíte někdo, kde to bylo umístěno u první Hayabusy a zda se zájemci na povrch Itokawy opravdu dostali?

 2. Honza M napsal:

  Jen drobná poznámka: Teplotní škála na druhém obrázku je -předpokládám- v nějakých instrumentálních jednotkách. Jestli jo, pak by možná bylo dobré to zmínit v popisu obrázku, aby někdo z čtenářů nenabyl dojmu že je Ryugu velmi žhavá.

  • MrstaVita napsal:

   Jo, souhlasím, taky mi vrtá hlavou která teplotní stupnice má dolní mez -2000.

  • Jirka Hadač napsal:

   Ikdyby to byly Kelviny, tak to hodnoty srazí jen o 273°, tj to nic nevyřeší, takže to musí být něco jiného. Já zase dumal, jestli severní pól není dole, protože z obrázku mám přesně opačný dojem, že je teplejší severní část asteroidu. Asi půjdu na originální stránku. Tak tam jsem taky nepochodil, nemůžu najít onen obrázek, a abych to prolézal komplet, na to není v práci čas.
   Určitě bude jasno po tom, co zjistíme, co ta teplotní škála znamená a v jakých je jednotkách.

   • Dušan Majer napsal:

    Ohledně toho severního a jižního pólu to na konci srpna krásně popsal slappy z našeho fóra:
    Doposud byly zveřejňované obrázky orientovány tak, že nahoře byl směr, kde má Země severní pól (od ekliptiky nahoru). Jelikož Ryugu ale rotuje kolem vlastní osy v opačném směru (retrográdně), tak to co má nahoře, je kartograficky jeho jižní pól. Proto mnou výše uvedené mapy i ten gif, co přidal Evžen, jsou otočené tak, aby severní pól Ryugu byl nahoře. (Jako orientační bod poslouží ten velký světlý polární balvan, který je najednou dole.) V budoucnu zveřejňované obrázky by už měly být orientovány tímto způsobem – sever Ryugu nahoře, tedy naopak než je tomu ve skutečnosti.

   • Spytihněv napsal:

    Pod rotujícím teplotním obrázkem se píše, že jižní polokoule je teplejší. A teplejší je evidentně ta horní. Jde o retrográdní rotaci, takže asi proto se póly zobrazují opačně. Ale nejsem si jist, jestli dvě dolní fotografie jsou orientovány také tak. Ta bílá polární skála je v případě dodržení kartografické logiky na severu nebo na jihu? Řekl bych, že na severu a proto na těch dvou spodních fotografiích by měl být sever také dole.

  • Dan napsal:

   Google mi v té zprávě JAXA přeložil mimo jiné:
   „(9/6 postscript) Kromě toho samotná číselná hodnota popsaná ve sloupci barevné stupnice nemá žádný význam. Červená barva označuje vyšší teplotu a modrá barva znamená nižší teplotu. “

   Ty čísla tam jsou vlastně jen pro okrasu 🙂

 3. slappy napsal:

  Ten laserový snímač LRF (Laser Range Finder) je určen spíše ke změření orientace sondy vzhledem k lokálním povrchovým nerovnostem tak, aby odběrová hlavice mohla vždy směřovat „dolů“ kolmo k povrchu. Manévrování v tak slabém gravitačním poli je velká výzva. Sonda může sice začít sestupovat dolů ve směru gravitačního pole, ale skutečný povrch v místě doteku může (a pravděpodobně bude) neočekávaně skloněn vůči ideálnímu svislému směru.
  Jak se v tom zorientovat?
  Čtyři lasery snímače LRF změří vzdálenosti od povrchových nerovností v různých směrech a sonda se podle toho zorientuje a manévrovacími tryskami srovná svojí pozici s lokálním vertikálním směrem.
  Snažím se dozjistit, jestli se LRF kvalifikuje i jako vědecký přístroj k získávání onoho výškového profilu nebo jestli je to „jen“ inženýrská záležitost pro orientaci sondy v prostoru (součást attitude-control).
  Každopádně součástí LRF je ještě pátý laser, který zaznamená pohyb odběrové hlavy při doteku s povrchem a na základě toho vydá pokyn k vystřelení projektilu, který zvíří prach/kamínky/regolit/granule/nebo-jak-si-to-představit, jež následně (doufejme) ulpí v odběrovém zařízení.

 4. Spytihněv napsal:

  Jsem zvědav, jak moc se liší a co to vlastně je za materiál, z něhož je ona „bílá“ skála na pólu, kterou jsme měli možnost pozorovat při příletu. Je to otázka času, kdy přijdou detailní fotky i toho místa. Pokud se nepletu, měla by se nacházet na severním pólu a tudíž netradičně dole.

 5. Racek napsal:

  Úžasní Japonci … tomu se říké originální a důkladný vědecký přístup. A já ještě zažil doby, kdy se říkalo že umí jen kopírovat a auta Japonec nakonec. Co dnes dokáže automat, že.

 6. Alois napsal:

  Jen bych doplnil, že byla vybrána oblast pro vysazení prvého ze tří modulů Minerva, výsadek by měl být 21.9 a dále byla vybrána oblast pro vysazení evropského modulu Mascot, výsadek by měl být 3.10.. Výsadkové elipsy jsou poměrně veliké, v rozměrech řádu 100 km.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.