sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vědecké sondy BepiColombo spojeny

Vizualizace mise BepiColombo.

V letošním roce jsme zažili už tři starty mimo zemské gravitační pole, ale v harmonogramu startů stále svítí ještě jedna mise, která letos vyrazí do meziplanetárního prostoru. Jedná se o společný projekt Evropské a Japonské kosmické agentury pojmenovaný BepiColombo, jehož úkolem je výzkum Merkuru. Každá agentura vytvořila vlastní sondu, které budou u první planety naší soustavy fungovat samostatně – během několik let dlouhé přeletové fáze však budou spojeny do jednoho celku. Na kosmodromu v Kourou došlo před několika dny ke spojení těchto vědeckých sond do jednoho celku.

Japonská sonda MMO byla na kosmodromu v Kourou usazena na evropskou sondu MPO.
Japonská sonda MMO byla na kosmodromu v Kourou usazena na evropskou sondu MPO.
Zdroj: http://www.esa.int/

Mise má za sebou i schvalovací proces Qualification Acceptance Review, který potvrdil, že přípravy odpovídají plánovanému termínu startu 19. října. O vynesení se postará raketa Ariane 5, která by měla vzlétnout ve 3:45 SELČ, přičemž startovní okno bude otevřené do 29. listopadu. Do startu je však potřeba udělat ještě několik důležitých kroků. 30. srpna bylo úspěšně dokončeno hodnocení připravenosti na tankování chemického paliva do nádrží evropské sondy MPO (Mercury Planetary Orbiter) a do přeletového či transporního modulu MTM (Mercury Transfer Module).

Tyto důležité posudky představují významné milníky na naší cestě ke startu – přivádí nás do finálních fází předstartovních příprav a v dlouhodobém měřítku nám umožňují cestu k Merkuru a bezpečný provoz u něj,“ zhodnotil Ulrich Reininghaus, projektový manažer evropské části BepiColombo a dodal: „Tankování máme naplánované na 5. – 12. září a po jeho provedení už nebude z technologického hlediska možná cesta zpět. Po závěrečném mechanickém sestavení proběhnou finální zkoušky elektrických systémů. Pokud vše dopadne dobře, přesune se sestava do poslední přípravné místnosti.

Oběžné dráhy družic při misi BepiColombo - evropská MPO bude na nižší dráze, zatímco japonská MMO obsadí dráhu vyšší.
Oběžné dráhy družic při misi BepiColombo – evropská MPO bude na nižší dráze, zatímco japonská MMO obsadí dráhu vyšší.
Zdroj: http://www.esa.int

Transportní modul obsahuje jak iontový, tak i chemický pohon, které se společně s gravitačními manévry u Země, Venuše a Merkuru postarají o doručení dvou vědeckých sond na dostatečnou vzdálenost k Merkuru, aby mohly vstoupit na jeho oběžnou dráhu. Zde přijde ke slovu evropská sonda MPO, která s pomocí vlastních motorů dopraví japonskou sondu MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) na protáhlou dráhu kolem planety, načež dojde k oddělení a evropská sonda klesne na svou finální dráhu.

Obě vědecké sondy byly naposledy spojené před zhruba rokem, když ještě pobývaly v nizozemském technologickém středisku Evropské kosmické agentury ESTEC. Tady podstoupily důkladné zkoušky, než došlo k jejich odeslání na kosmodrom v Kourou. Přeletový modul MTM bude připojen ke spodní části vědecké sestavy až po dokončení procesu tankování. Základní zkouška sestavení nanečisto však již proběhla před několika dny s ještě nenatankovanými nádržemi.

Cvičné usazení dvou vědeckých sond na přeletový/transportní modul MTM.
Cvičné usazení dvou vědeckých sond na přeletový/transportní modul MTM.
Zdroj: http://www.esa.int

Sluneční štít, který bude během sedmileté přeletové fáze chránit japonskou sondu MMO, bude instalován až později. „Dlouhá cesta k Merkuru ještě nezačala, ale já už teď cítím, že ty dvě vědecké sondy mají mezi sebou silné pouto, které vzniklo během dlouhé přípravy této mise,“ říká v nadsázce hlavní vědecký pracovník japonské části projektu Go Murakami a dodává: „Věřím, že sondy budou mít velmi úspěšnou misi se spoustou společných vědeckých měření.

Hlavním vědeckým cílem sondy MMO je poskytnout detailní analýzu magnetických podmínek Merkuru – například jak probíhá interakce solárního větru s planetou a jaké je chemické složení zdejší exosféry – mimořádně řídké atmosféry Merkuru. Evropská MPO se zaměří spíše na povrchové procesy a chemické složení materiálů na povrchu. Ve spolupráci s japonskou MMO pomůže pochopit procesy interakce planety se slunečním větrem a také budou společně sledovat nejrůznější změny v čase a prostoru. Podobné výsledky je možné získat jen s využitím dvou sond na doplňujících se oběžných drahách.

Když vidím, že vědecké sondy mise BepiColombo jsou již definitivně spojené a vím, že v téhle konfiguraci budou dalších sedm let, je to poměrně silný emocionální zážitek,“ přiznává Johannes Benkhoff, hlavní vědecký pracovník evropské části mise a dodává: „Je to další silný důkaz toho, že již brzy naše mise začne a opravdu se těším na všechny výsledky vědeckých měření, které máme v plánu s vědeckými přístroji na obou sondách.“

Časová osa mise BepiColombo
Časová osa mise BepiColombo
Zdroj: http://www.esa.int
Překlad. Dušan Majer

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/BepiColombo-lead-e1524843067297.jpg
http://www.esa.int/…/17668842-1-eng-GB/MMO_and_MPO_mini-stack.jpg
http://www.esa.int/…/16896772-3-eng-GB/BepiColombo_orbits.jpg
http://www.esa.int/…/BepiColombo_stack_fit_check.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
6 let před

To bude hodně zajímavé. Už jen ten přelet a rozdělení na čtyři části až u cíle, z nichž dvě jsou rovnocenné satelity. Něco takového se ještě nekonalo. A po Parkerovi další urychlovač rotace Venuše. Dobře jí tak. Planeta, kde den trvá déle než rok, nemůže být v pořádku 🙂

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Nevyhodí spíš Venuši na vyšší oběžnou dráhu? I když, ve finále vlastně poměr doby rotace a oběhu také zvýší 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.