ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus pro sluneční sondu

Dnešní pokus o start rakety Delta IV Heavy byl plný změn a překvapení. Nejprve se musel start odložit o dvacet minut, pak o další půlhodinu kvůli přerušení datového přenosu mezi raketou a pozemním střediskem a když už se odpočet přece jen rozběhl, zastavil se minutu a 55 sekund před startem. Podle aktuálních informací byl odklad způsoben senzorem, který hlídá tlak helia. Rakety jsou prostě nevyzpytatelné a mimořádně komplexní stroje tvořené mnoha systémy. Je lepší desetkrát odložit, než jednou riskovat havárii. Zítra si proto můžeme celý přenos zopakovat.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v neděli 12. srpna v 9:31 středoevropského letního času, naše přenosy většinou spouštíme zhruba 15 minut před startem, ale u velkých misí (jako je i tato), začínáme půl hodiny před startem tedy okolo 9:00 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…6467ba69d10a0180678902be11004257&oe=5BF62EF8

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

39 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus pro sluneční sondu”

 1. Vladimír Todt napsal:

  No teda ale, na medializaci přenosu vlastního startu se relativně vykvajzli, resp. už si zvykáme na vyšší standard. To snad Rusové na tom byly posledně lépe. Ani čas jim před malůvkou nestál za to.

  • Dušan Majer napsal:

   Ale ta telemetrie pak byla pěkná včetně výšky apsid.

   • Vladimír Todt napsal:

    Data k vizualizaci jsou jednoduchý počin (ať dle reálu nebo už nemluvím o předpřipravené vizualizaci).
    Synchronizace času k reálnému startu na obrazovku nebo samozřejmě nám zmlsaným kamery na raketě už jsou pro ULA težší nebo jim nedávají smysl. Nebo je to tím, že časem tato raketa končí, tak se nepředřou. Nebo už je ULA už drobet zkostnatělá. Ovšem nevím jak by to bylo s přenosem obrazu ve vztahu k poloze stroje vůči případným přijímacím zařízením obecně buď na Zemi nebo retranslaci přes družice.

    Až bude Bezos mit New Glenna, tak to bude jistě taky prezentováno po startu jako SpaceX – oba jsou soukromníci a potřebují marketingově pozornostní mrak okolo. Přiznávám, že nezačínám, ale už jsem zmlsanej. 🙂

 2. Fx napsal:

  Vdaka za krasnu reportaz! Mozno by pre pripady, ked tam nie je dodany cas od startu, bolo zaujimave primixovat do obrazu nejake stopky pre lepsiu orientaciu.
  Tiez by mohol byt zaujimavy nejaky serial o riadiacich strediskach (aj s aspon orientacnym popisom pracovisk, ktore vidame v zaberoch).

 3. Alois napsal:

  Skoro přesně před šedesáti lety zahájil nosič Thor, který byl první z rodiny do níž patří i Delta Heavy, v kombinace Able program umělé družice Měsíce, což byl první program misí do vzdáleného prostoru, do té doby se létalo jen na LEO. Pokus ze 17.8. tehdy skončil explozí prvého stupně, ale druhý pokus v říjnu nedosáhl sice na Měsíc, ale realizovala se při něm první měření v prostoru vysoko na LEO a GEO. Pokus skončil 128.000 km nad Zemí odkud se sonda vrátila do atmosféry. Paradoxem je že sonda měla na palubě “ brzdící“ motor schopný sondu urychli o cca 1 km/s, nepodařilo se jej však zapálit.
  Připomínám to proto, že Slunce a Měsíc jsou největší a dominantní tělesa na obloze a k prvnímu se počalo létat na samém počátku kosmonautiky k druhému se první sonda vydává po šedesáti letech, pikantní je, že pomocí nosiče k němuž se dospělo vývojem tehdejšího nosiče.
  Rozdíl je ovšem v startovní sekvenci, dnešní nosič exceloval, tehdy explodoval.

 4. Spytihněv napsal:

  Tak se to podařilo. Přeji jen samé blízké perihely bez poškození. Je celkem unikátní (ve světle jiných projektů), že NASA už někdy v září 2010, tedy před skoro osmi lety, oznámila start mise Solar Probe+ na 31.7.2018. A ono to vlastně vyšlo….

 5. rhronza napsal:

  To video (start 22:10) komentující dráhu sondy (rychlost Země vůši Slunci, apod.) bylo vynikající! Děkuji.

 6. jirka napsal:

  V prvním videu se mluvilo o nějakém psaném komentáři. Tentokrát mi video nefunguje a komentář nemůžu najít. Je tu něco takového?

 7. Vojta napsal:

  Děkuji za přenos. Parádní pokrytí celého startu až do oddělení sondy. NASA TV se bohužel moc nepředvedla s telemetrií – imperiální jednotky a vypnutí po dosažení 2. kosmické rychlosti, když přestalo dávat smysl apogeum. Výpadek během práce třetího stupně byl nejspíš nevyhnutelný. V té době byl motor směřován blízko Země a jeho spaliny signál rušily.

 8. Jaroslav Šrámek napsal:

  Krásný a úžasný přenos

 9. enka quanium napsal:

  Děkujeme za komentování přenosu, jste skvělí!

 10. Rudolf Šíma napsal:

  Díky moc za oba poslední parádně připravené přenosy. Skvělý zážitek.

 11. stana85 napsal:

  Na jakých vlnových délkách bude Slunce sledovat? A budou k dispozici surová data ze sondy jako třeba u SDO?

 12. Jirka napsal:

  znamená to tedy, že již první průlet kolem slunce bude blíže než dosavadní nejbližší sondy Helios 2?

 13. Ondřej napsal:

  Jakým způsobem se v sondě udržuje pokojová teplota? Vzhledem k vysoké teplotě okolí, je vnitřní prostor sondy nějak chlazen?

 14. lvy napsal:

  Škoda, že dneska nefunguje blog. 🙁

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.