OSIRIS-REx poprvé vyfotil svůj cíl

Sonda OSIRIS-REx urazila vesmírem od svého startu 8. září 2016 již 1,8 miliardy kilometrů a teprve 17. srpna letošního roku se dostala k cíli dostatečně blízko na to, aby jej mohla poprvé vyfotit. V dalších měsících se bude přibližovat a sledovat, jak se asteroid Bennu zvětšuje a jak mu přibývají detaily. Vědce zajímá tvar asteroidu, jeho velikost a povrchové útvary. Sondu v době snímkování dělila od asteroidu vzdálenost 2,2 milionu kilometrů, což je pro lepší představu skoro šestinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. NASA nyní zveřejnila sérii prvních snímků.

O focení se postarala kamera PolyCam, která je vhodná právě na snímkování vzdáleného cíle. Pět fotografií, ze kterých je složena níže přiložená časosběrná smyčka, vzniklo v rozmezí zhruba jedné hodiny za účelem kalibrace přístroje. Fotky ale budou mít i praktický přínos – pomohou pozemním operátorům s navigací, protože budou mít optické vodítko. Na níže přiloženém gifu je asteroid Bennu ještě dodatečně zvýrazněn zeleným kruhem – jde o objekt, který se pohybuje vůči statickým hvězdám ze souhvězdí Hada.

Asteroid Bennu vyfocený 17. srpna 2018 ze vzdálensoti 2,2 milionu kilometrů.

Asteroid Bennu vyfocený 17. srpna 2018 ze vzdálensoti 2,2 milionu kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/osiris_bennu_gallery-1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/bennu-08-17-2018-3tight.gif

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “OSIRIS-REx poprvé vyfotil svůj cíl”

 1. Alois napsal:

  Počítal jsem pro MINERVU chybně, má to být 180×105.

 2. Alois napsal:

  Japonci zveřejnili mapu asteroidu s vyznačenými oblastmi přistání. Souřadnicový systém začíná vlevo – délky 0- 360 a šířka + nebo – do 90.
  a/ MINERVA, přistání 21.9., elipsa 330x110m, střed +33°/ 95°.
  b/ MASCOT , přistání 3.10., elipsa 130x80m, střed -29°/ 310°.
  c/ odběry , oblast L08 ,čtverec 33x33m, střed +2°/200°.
  , oblast L07 ,čtverec 33x33m, střed +7°/ 185°.
  , oblast M04 ,čtverec 33x33m, střed -23°/ 205°.
  Uvedené hodnoty jsem odvodil z obrázku a určitě nebudou úplně přesné, ale postačí pro orientaci v problému.

 3. Alois napsal:

  Na stránkách JAXA je několik zajímavých reportů o přibližování sondy k cíli a též, jak se zdá výběr míst pro shoz Mascotu, ale tento report se mi nedaří získat v anglické verzi, tak si nejsem jist.
  Dávám to sem, protože obě mise jsou sesterské.

 4. Alois napsal:

  Za týden od 20.8. do dnešního dne klesla rychlost přibližování na 530 m/s a vzdálenost k cíli na l,698 mil.km. Za 7 dní tedy o 330 tis.km a o 40 m/s.

 5. Alois napsal:

  Tak rychle to nepůjde. Sonda se přibližuje pouze 0,5 km/s. To je za den 40 tis km a za měsíc 1,2 mil. km a navíc sice málo, ale zpomaluje. Na zajímavé snímky se bude čekat několik týdnů.

 6. pbpitko napsal:

  Zatiaľ to nie ešte nic moc, ale bude sa to každým dňom zlešovať a môžme sa tešiť na podobné show ako pri Hayabusi 2. Máme tak v krátkom čase dve veľmi podobné misie, takže budeme môcť porovnávať a hlavne ak obe sondy dopravia na Zem vzorky budeme ich môcť porovnávať takmer súčasne a za použitia najvyspelejších analytických metód. Darmo, vzorky in situ, priamo na mieste sú síce veľmi zaujímavé a dôležité, ale s možnosťami aké máme na Zemi sa to absolútne nedá zrovnávať. Čo si priať viac. Je to úžasná doba, ešte o hodne zaujímavejšia a prínosnejšia ako časy Appola.
  pb :
  )

 7. zdeňek napsal:

  Paul Wooster ze Spacex by měl dnes mluvit na konferenci Mars Society, tak se snad dozvíme nějaké novinky o plánech Spacex nebo možná BFR.https://www.reddit.com/r/spacex/comments/9a21wh/paul_woosters_spacexs_plans_for_mars_talk_mars/

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.