sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mise Hera míří do přípravné fáze

Na konci školního roku jsme vydali článek zaměřený na evropskou misi Hera, která by měla prozkoumat duální asteroid. Nyní se projekt dočkal dalšího kroku vpřed – německá firma OHB System AG byla pověřena vedením tvorby detailní studie celé mise. V rámci kontraktu za několik milionů euro by měla společnost sídlící Brémách optimalizovat návrh původní mise AIM. Na jejím odkazu vznikne mise Hera, o jejíž realizaci bude definitivně rozhodovat příští rok Rada ministrů členských zemí ESA.

Hera by měla využívat zkušeností získaných při stavbě a realizaci veleúspěšné mise Rosetta. Navštíví totiž také malé tělesa. jen už to nebude kometa, ale blízkozemní duální asteroid. Zajímavý je především menší ze dvou asteroidů, přezdívaný Didymoon. Jeho průměr je zhruba 160 metrů, takže svými rozměry připomíná pyramidu v Gize a obíhá kolem hlavního asteroidu s průměrem 780 metrů. V roce 2026, kdy má Hera k systému dorazit, už za sebou bude Didymoon mít unikátní zkušenost – jako první objekt ve vesmíru by u něj mělo dojít k měřitelné změně oběžné dráhy zásahem člověka.

Mise DART má odstartovat mezi roky 2020 a 2021, aby v říjnu 2022 narazila do Didymoonu.
Mise DART má odstartovat mezi roky 2020 a 2021, aby v říjnu 2022 narazila do Didymoonu.
Zdroj: http://www.esa.int

V říjnu roku 2022 by do Didymoonu měla v rychlosti několika kilometrů za sekundu narazit americká sonda DART, která kromě vědeckého úkolu – odkrytí podložních vrstev poslouží i k praktickému nácviku prvních zkušeností pro odklon tělesa, které by se objevilo na kolizní dráze se Zemí. Hera pak zmapuje povrch s důrazem na vzniklý kráter, kromě toho bude provádět měření hmotnosti asteroidu a pokusí se složit obraz toho, jak probíhala kolize a jaké byly její následky.

Hera by ale neměla těžit jen ze starých technologií. ESA ji považuje za misi pro testování technologií – jmenovat můžeme třeba pokročilý autonomní řídící systém pro orientaci v prostoru, nebo dva cubesaty, které by měly pracovat v okolí Didymoonu. Díky nim by měla u asteroidu vzniknout družicová síť, což jsme zatím v hlubokém vesmíru nikdy nezkoušeli. Na palubě samozřejmě budou miniaturizované systémy, které by mohly vyšlapat cestu k budoucí těžbě na asteroidech. Zapomínat nesmíme ani na další sběr zkušeností s prací kosmických průzkumníků v okolí objektů s velmi slabou gravitací.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Hera_networking_with_CubeSats.jpg
http://www.esa.int/…/17534515-1-eng-GB/DART_mission_profile.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
6 let před

Správa je to dobrá, bude sa na čo tešiť !
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.