Průzkumník exoplanet míří na předstartovní zkoušky

Před pár týdny se do vesmíru dostal teleskop TESS, který má hledat velké množství exoplanet, ale na Zemi se již připravuje další teleskop, který bude zaměřený na exoplanety. Rozdíl je ale v tom, že evropský CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite) není určen k hledání nových světů. Místo toho se má dívat na jasné hvězdy, u kterých již víme, že kolem nich obíhají planety. Zde využije ultrapřesnou fotometrickou metodu, aby tyto světy prozkoumal. Stavba tohoto teleskopu již byla dokončena a již brzy opustí závod firmy Airbus v madridské čtvrti Barajas a nyní se připravuje na cestu pro Evropě na předstartovní zkoušky.

Sojuz ST-B na kosmodromu v Kourou.

Sojuz ST-B na kosmodromu v Kourou.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Téměř před osmi lety byl CHEOPS vybrán jako první mise malého rozsahu (S-class) v programu Cosmic Vision 2015-2025. K oficiálnímu přijetí pak došlo v únoru 2014 s plánovaným termínem startu na začátku roku 2019. K vypuštění se využije raketa Sojuz ST-B s horním stupněm Fregat-MT, která bude startovat z jihoamerického kosmodromu v Kourou. Ta dopraví teleskop na heliosynchronní dráhu ve výšce 650 – 800 kilometrů, kde bude probíhat tři a půl roku dlouhý sběr vědeckých informací. Společnost na raketě mu bude dělat družice CSG-1 (COSMO-SkyMed Second Generation-1), která patří Italské kosmické agentuře ASI a je určena k průzkumu Země.

Stavba teleskopu CHEOPS.

Stavba teleskopu CHEOPS.
Zdroj: http://sci.esa.int

Ale zpět k CHEOPSu – jeho hlavními vědeckými úkoly jsou určení hustot tzv. super-Zemí a planet podobných Neptunu, které obíhají kolem jasných hvězd a také vytipování zajímavých cílů pro budoucí hloubkové charakterizační studie exoplanet z hlediska jejich hmotnostních a velikostních rozmezí. CHEOPS má být schopen určit, zda je planeta kamenná, nebo zda její povrch pokrývá voda, případně, zda jde o plynný svět. Tento teleskop má být schopen určit průměr s přesností na 10% – pokud se bavíme o rozmezí mezi super-Zěmi a ekvivalenty Neptunu, u kterých již byly pozemním spektroskopickým průzkumem určeny jejich hmotnosti. Kromě toho má přesně změřit i průměry planet, které budou nově objeveny pomocí pozemních nebo vesmírných měření (opět v rozmezí od super-Zemí po ekvivalenty Neptunu).

Průřez teleskopem CHEOPS.

Průřez teleskopem CHEOPS.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Ke splnění těchto úkolů je CHEOPS vybaven teleskopem typu Ritchey-Chrétien, který dodala univerzita ze švýcarského Bernu. Součástí družice je jediný vědecký přístroj – fotometr s jedním CCD čipem. Ten pracuje převážně ve viditelné části spektra a nachází se v ohnisku teleskopu s čistým průměrem 30 centimetrů. Celá družice bude stabilizována ve třech osách, aby byla zajištěna stabilita přístroje během jeho měření.

CHEOPS

CHEOPS
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Minulý měsíc došlo k posledním instalacím a CHEOPS tak byl prakticky dokončen. Tyto finální úpravy bylo možné provést po instalaci vědeckého přístroje z Bernu. Inženýři tak mohli srovnat krytku objektivu i válcovitou clonu s optikou teleskopu. Clona je pasivní zařízení, které brání tomu, aby do teleskopu vniklo světlo ze strany, tedy z jiných zdrojů, než jsou ty pozorované.

Po dokončení integrace bude možné v těchto dnech odeslat CHEOPS do Francie, pak do Švýcarska a následně do Nizozemí na důkladné zkoušky. Ty budou obnášet kompletní sadu funkčních a environmentálních testů, které ověří, zda je teleskop připraven ke startu. CHEOPS se pak vrátí do Madridu na závěrečné funkční zkoušky a finální inspekci před odesláním do Jižní Ameriky. Celé zařízení se startovní hmotností mezi 250 a 300 kilogramy je společným dílem Švýcarska a vědeckého programu ESA, na kterém se podílí Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite)

CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite)
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-03-124408.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-03-132010.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/content/images/2017/CHEOPS_IMG_2441_600w.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-03-130213.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/Cheops_satellite_node_full_image_2.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-03-130502.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Průzkumník exoplanet míří na předstartovní zkoušky”

 1. frank napsal:

  předpokládám, že už je udělaná i ta destička s 3000 dětskými kresbami, které mají být na sondě

  http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Send_your_drawing_into_space_with_Cheops

  Nevíte kolik je tam českých ? Myslel jsem, že to najdu na stránkách esa nebo CSO, ale nějak jsem to nikde nevyšťoural 🙂

 2. Sikky napsal:

  Ahoj, nevíte náhodou proč startují z Kourou a ne z Ruska, když letí na Sojuzu a váha je nízká? Díky

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den, jednoduše proto, že Evropa disponuje odpalovacím komplexem těchto raket a chce jej pro tento start využít.

  • frank napsal:

   Myslím si, že je i kvůli modifikacím nosné rakety pro evropský kosmodrom v tropech 🙂
   Předpokládám, že prostě existuje určitá série objednávek na tyto úpravy pro Kourou a pak je třeba takové nosiče využít.

   Jsou tam úpravy destrukce prvního stupně(ú) které mají zaručit potopení po dopadu do oceánu, nějaký tropický upgrade, telemetrie, atd ….

   Asi by bylo, po včerejším expres letu na ISS zajímavé sledovat fyzický rozdíl předstartovních příprav, věřím že by jsme asi neviděli běhat tolik lidí kolem rakety během tankování, protokol na Kourou bude nepochybně méně toleratní 🙂

 3. Racek napsal:

  No, splnit daný program s takhle malým teleskopem mě připadá jako … ne malý ale velký zázrak. Fakt úžasné.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.