sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Alexander Gerst míří za nové horizonty

thumbnail

Již pozítří se z kazašského kosmodromu Bajkonur vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici německý astronaut Alexander Gerst. Z nejnovějšího výběru evropských astronautů z roku 2009 se tak stane prvním, který se dočká své druhé mise. Do vesmíru se vrátí po pouhých 3 letech a 209 dnech. V roce 2014 byl na ISS členem Expedic 40 a 41 a podnikl jeden výstup do volného prostoru. Nyní nadešel čas pro jeho návrat. A nebude to návrat ledajaký! Alexander Gerst totiž bude velet Expedici 57. Po belgickém astronautovi Frankovi de Winne se tak stane teprve druhým evropským velitelem ISS. Člen Evropské kosmické agentury tak na stanici bude velet po devíti letech. Podívejme se, co to pro Alexandra Gersta znamená a čím je pro něj překračování horizontů.

Evropští astronauti tradičně pojmenovávají své mise na ISS. Název vždy nějakým způsobem odráží filozofii celé mise nebo její náplň. V roce 2014 bylo jméno Gerstovy mise Blue Dot, což symbolizovalo výzkum zaměřený na naší planetu, která je jen nepatrnou modrou tečkou v nekonečných dálavách temného vesmíru. Současná mise Alexandra Gersta ovšem hledí mnohem dál a jmenuje se Horizons.

„U Blue Dot jsem chtěl sdílet pocit, který vám dá změna perspektivy při pohledu na naši planetu z vesmíru. Nyní bych chtěl klást důraz na průzkum,“ říká Alexander Gerst. „Horizont je symbolem neznámého. Když pohlédnu k horizontu, nemohu si pomoci a musím přemýšlet, co leží za ním. Z tohoto důvodu provádíme na vesmírné stanici vědecké experimenty. Chceme totiž rozšířit horizonty poznání lidstva.“

Logo mise Horizons, na jehož tvorbě se Alexander Gerst podílel, bylo navrženo jako nadčasové. Zobrazuje tvář hledící k horizontu nad modrým pruhem symbolizujícím atmosféru, ale také misi Blue Dot. Současná mise se vydává dále než Blue Dot a sahá do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. Napravo od názvu mise se nachází stylizované logo Mezinárodní vesmírné stanice.

Ve druhém videu, které Vám dnes nabídneme, nahlédneme do přípravy Alexandera Gersta na aktuální misi, ale ohlédneme se také za jeho předchozím výcvikem a pobytem na oběžné dráze.

Zdroj informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Astronauts/New_Horizons_for_Alexander_Gerst

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Juj, no, pane Gerst, držím vám palce. Moc jsem zároveň zvědav na vaše fotky. V seriálu fotek Thomase Pesqueta, které se mi moc líbily, zmiňoval jeho autor, že to není nic proti vašim fotkám. Tak do toho. Budu se moc těšit.

Kamil
Kamil
6 let před

Alexandra zbožňuju od série dokumentů o jeho první misi, co šla v tv.
Jaká je pravděpodobnost, že poletí i potřetí?

Kamil
Kamil
6 let před
Odpověď  Michael Voplatka

To bych mu přál. A pak by ho mohl přetáhnout Space X pro let k Marsu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.