sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Alexander Gerst míří za nové horizonty

thumbnail

Již pozítří se z kazašského kosmodromu Bajkonur vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici německý astronaut Alexander Gerst. Z nejnovějšího výběru evropských astronautů z roku 2009 se tak stane prvním, který se dočká své druhé mise. Do vesmíru se vrátí po pouhých 3 letech a 209 dnech. V roce 2014 byl na ISS členem Expedic 40 a 41 a podnikl jeden výstup do volného prostoru. Nyní nadešel čas pro jeho návrat. A nebude to návrat ledajaký! Alexander Gerst totiž bude velet Expedici 57. Po belgickém astronautovi Frankovi de Winne se tak stane teprve druhým evropským velitelem ISS. Člen Evropské kosmické agentury tak na stanici bude velet po devíti letech. Podívejme se, co to pro Alexandra Gersta znamená a čím je pro něj překračování horizontů.

Evropští astronauti tradičně pojmenovávají své mise na ISS. Název vždy nějakým způsobem odráží filozofii celé mise nebo její náplň. V roce 2014 bylo jméno Gerstovy mise Blue Dot, což symbolizovalo výzkum zaměřený na naší planetu, která je jen nepatrnou modrou tečkou v nekonečných dálavách temného vesmíru. Současná mise Alexandra Gersta ovšem hledí mnohem dál a jmenuje se Horizons.

„U Blue Dot jsem chtěl sdílet pocit, který vám dá změna perspektivy při pohledu na naši planetu z vesmíru. Nyní bych chtěl klást důraz na průzkum,“ říká Alexander Gerst. „Horizont je symbolem neznámého. Když pohlédnu k horizontu, nemohu si pomoci a musím přemýšlet, co leží za ním. Z tohoto důvodu provádíme na vesmírné stanici vědecké experimenty. Chceme totiž rozšířit horizonty poznání lidstva.“

Logo mise Horizons, na jehož tvorbě se Alexander Gerst podílel, bylo navrženo jako nadčasové. Zobrazuje tvář hledící k horizontu nad modrým pruhem symbolizujícím atmosféru, ale také misi Blue Dot. Současná mise se vydává dále než Blue Dot a sahá do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. Napravo od názvu mise se nachází stylizované logo Mezinárodní vesmírné stanice.

Ve druhém videu, které Vám dnes nabídneme, nahlédneme do přípravy Alexandera Gersta na aktuální misi, ale ohlédneme se také za jeho předchozím výcvikem a pobytem na oběžné dráze.

Zdroj informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Astronauts/New_Horizons_for_Alexander_Gerst

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Juj, no, pane Gerst, držím vám palce. Moc jsem zároveň zvědav na vaše fotky. V seriálu fotek Thomase Pesqueta, které se mi moc líbily, zmiňoval jeho autor, že to není nic proti vašim fotkám. Tak do toho. Budu se moc těšit.

Kamil
Kamil
7 let před

Alexandra zbožňuju od série dokumentů o jeho první misi, co šla v tv.
Jaká je pravděpodobnost, že poletí i potřetí?

Kamil
Kamil
7 let před
Odpověď  Michael Voplatka

To bych mu přál. A pak by ho mohl přetáhnout Space X pro let k Marsu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.