ŽIVĚ A ČESKY: InSight míří k Marsu

V loňském roce jsme se nedočkali žádného meziplanetárního startu, zato letos si užijeme plnými doušky. Falcon Heavy při své premiéře vynesl Tesla Roadster na dráhu kolem Slunce, která dosahuje až k oběžné dráze Marsu, nyní nás čeká podobný start, jen s tím rozdílem, že Atlas V vynese lander InSight, který má na Marsu přistát. Sonda je unikátní svým určením – bude zkoumat vnitřní strukturu Rudé planety a aby toho nebylo málo, tak jí budou dělat společnost dva cubesaty. Pojďme si společně vychutnat jeden z nejzajímavějších momentů letošního roku.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v sobotu 5. května. Dvouhodinové startovní okno se otevírá ve 13:05 středoevropského letního času a náš přenos spustíme zhruba 30 minut před startem, tedy krátce po 12:30. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://solarsystem.nasa.gov/system/downloadable_items/1045_PIA22228-full.jpg

ŽIVĚ A ČESKY: InSight míří k Marsu, 5.0 out of 5 based on 18 ratings
Pin It
(Visited 5 668 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (18 votes cast)
(Visited 5 668 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


36 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: InSight míří k Marsu”

 1. Honzax napsal:

  Super, na tohle se moc tesim! Jen drobnost, zitra je sobota, ale 5. kvetna 🙂

 2. bill napsal:

  Paráda! Budu u toho. 🙂

 3. Spytihněv napsal:

  Už aby to bylo. A rovnou tři meziplanetární mise najednou 🙂 Ale to počítadlo hodin do startu moc nesedí….

 4. Spytihněv napsal:

  Raději to sem napíšu, aby to někdo nepočítal a neřekl si, co to melu. Teď už je to v pořádku. Díky 🙂

 5. Alois napsal:

  K oddělení malých sond dojde prakticky ihned po navedení na dráhu k Marsu. Oproti hlavní sondě budou mít méně o cca 1 m/s ve směru letu a navíc cca 1 m/s bokem, pokud se ovšem Centaur nezorientuje tak aby je vyslal ve stopách hlavní sondy, což z animací není patrno. Při zhruba sedmiměsíčním letu naběhne, pokud dobře počítám, rozdíl cca 20.000 km v obou směrech. Sondy k Marsu se obvykle nenavádějí na kotouček planety ale cca 200.000 km mimo, aby se zabránilo dopadu posledního stupně, což se řeší korekcí po několika milionech letu. Z toho co jsem dosud o projektu zjistil není patrno jak budou v kooperaci dráhy tří těles k Marsu řízeny a korigovány, resp. jaká bude mezi nimi vzdálenost až doputují k Marsu. Mě se to jeví jako cca 300.000 km. Podle animací je to o da řády blíže, tak nevím.
  Doufám, že tímto problémem neotravuji, pokud ano, tak to smažte.

  • Petr Scheirich napsal:

   Vzdalování sond od sebe se nadá takto lineárně extrapolovat, ale je třeba vycházet z orbitální mechaniky. Pro typickou heliocentrickou dráhu sondy k Marsu způsobí změna rychlosti ve směru letu o 1 m/s v perihelu dráhy (tedy u Země) změnu její oběžné doby o cca 4000 s. Různé oběžné doby jsou tou hlavní příčinou, která způsobuje vzdalování sond od sebe. Po půl oběhu kolem Slunce (tedy u Marsu) bude rozdíl v času příletu do stejného bodu tedy cca 2000 s, což při rychlosti sondy v apohelu (cca 22 km/s) dělá rozdíl v poloze 44000 km.

 6. Alois napsal:

  Odpočet běží, už je tam pod 6 hodin. Začíná několikaměsíční období kosmonautických lahůdek, příkladně Japonci jsou cca 100 tis km od asteroidu.

 7. Marek Jech napsal:

  Proč se vlastně nestartuje z Floridy?

  • Dušan Majer napsal:

   Náklad je hodně lehký a stačí mu i nejslabší verze Atlasu V. Florida tedy není nutná, aby poskytla pomoc se startem ve směru otáčení.

  • Spytihněv napsal:

   Ono se nabízí, že výjimečný start z Vandenbergu je i proto, že po dvouletém odkladu se nepodařilo InSight v jeho okně na Floridu nikam nacpat, že už se nevešel do harmonogramu, ale s Vandenbergem se počítalo už v roce 2016, takže opravdu půjde o hmotnost nákladu. I když podobně lehké sondy se k Marsu vydaly už i z Floridy. No každopádně jsme svědky historického okamžiku s prvním meziplanetárním letem z Kalifornie.

 8. Honza napsal:

  Bude SEIS už v provozu, až bude HP3 zatloukat? Dají se z odrazů vln z těhle nárazů dostat nějaká data o podloží?

 9. jregent napsal:

  Dekuji za opet uzasny prenos 🙂

 10. bill napsal:

  Kosmonautixi, děkuji za perfektní přenos! 🙂

 11. Spytihněv napsal:

  Velmi pěkný přenos. Takže díky Dušanovi za komentář a zprostředkování a gratulace do NASA k podařenému startu a bezchybné následné sekvenci. Teď už je to na samotném velmi užitečném nákladu 🙂

 12. Jirka Hadac napsal:

  Moc pekny prenos, opravdu, hodne se povedl a nebyt dvou vypadku nazivo (sjizdim zaznam a ten je cisty) tak by nemel vubec zadnou chybu:-)
  Mel jsem jednu otazku – zodpovezena, par odpovedi, jeden povzdech/pochvala 🙂 a sem rad ze zrovinka tohle udelalo radost:-) znova sem se usmival kdyz se to cetlo, ale opravdu, poctive sjizdim clanky a divim se spis, ze to nedelaji ostatni, ja se pres zive prenosy dostal na web i na elonx, takze v mem pripadw propagace prinesla ovoce:-). Jeste jednou povedena mise, budu jmenem na Marsu:-) diky moc.

 13. bill napsal:

  Mohu se zeptat, kolik diváků se dnešního přenosu zúčastnilo?

 14. Chikmo napsal:

  Dušane,…dekuji za to co delas…rozsirujes me vedomosti o vesmiru a hltam veskere tve prednasky stejne jako ty vsech ke ketrym se dostanu diky vasemu webu. muzu vam nejak prispět? kam a kde?

  • Dušan Majer napsal:

   Děkujeme, náš web nestojí na finanční podpoře. Děláme to, protože nás to baví. Pokud nám lidé chtějí pomoci, budeme rádi, když o nás řeknou svým kamarádům a získají tak pro nás čtenáře / diváky. To nám bude bohatě stačit.

Zanechte komentář