ŽIVĚ A ČESKY: InSight míří k Marsu

V loňském roce jsme se nedočkali žádného meziplanetárního startu, zato letos si užijeme plnými doušky. Falcon Heavy při své premiéře vynesl Tesla Roadster na dráhu kolem Slunce, která dosahuje až k oběžné dráze Marsu, nyní nás čeká podobný start, jen s tím rozdílem, že Atlas V vynese lander InSight, který má na Marsu přistát. Sonda je unikátní svým určením – bude zkoumat vnitřní strukturu Rudé planety a aby toho nebylo málo, tak jí budou dělat společnost dva cubesaty. Pojďme si společně vychutnat jeden z nejzajímavějších momentů letošního roku.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v sobotu 5. května. Dvouhodinové startovní okno se otevírá ve 13:05 středoevropského letního času a náš přenos spustíme zhruba 30 minut před startem, tedy krátce po 12:30. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://solarsystem.nasa.gov/system/downloadable_items/1045_PIA22228-full.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

36 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: InSight míří k Marsu”

 1. Chikmo napsal:

  Dušane,…dekuji za to co delas…rozsirujes me vedomosti o vesmiru a hltam veskere tve prednasky stejne jako ty vsech ke ketrym se dostanu diky vasemu webu. muzu vam nejak prispět? kam a kde?

 2. bill napsal:

  Mohu se zeptat, kolik diváků se dnešního přenosu zúčastnilo?

 3. Jirka Hadac napsal:

  Moc pekny prenos, opravdu, hodne se povedl a nebyt dvou vypadku nazivo (sjizdim zaznam a ten je cisty) tak by nemel vubec zadnou chybu:-)
  Mel jsem jednu otazku – zodpovezena, par odpovedi, jeden povzdech/pochvala 🙂 a sem rad ze zrovinka tohle udelalo radost:-) znova sem se usmival kdyz se to cetlo, ale opravdu, poctive sjizdim clanky a divim se spis, ze to nedelaji ostatni, ja se pres zive prenosy dostal na web i na elonx, takze v mem pripadw propagace prinesla ovoce:-). Jeste jednou povedena mise, budu jmenem na Marsu:-) diky moc.

 4. Spytihněv napsal:

  Velmi pěkný přenos. Takže díky Dušanovi za komentář a zprostředkování a gratulace do NASA k podařenému startu a bezchybné následné sekvenci. Teď už je to na samotném velmi užitečném nákladu 🙂

 5. bill napsal:

  Kosmonautixi, děkuji za perfektní přenos! 🙂

 6. jregent napsal:

  Dekuji za opet uzasny prenos 🙂

 7. Honza napsal:

  Bude SEIS už v provozu, až bude HP3 zatloukat? Dají se z odrazů vln z těhle nárazů dostat nějaká data o podloží?

 8. Marek Jech napsal:

  Proč se vlastně nestartuje z Floridy?

 9. Alois napsal:

  Odpočet běží, už je tam pod 6 hodin. Začíná několikaměsíční období kosmonautických lahůdek, příkladně Japonci jsou cca 100 tis km od asteroidu.

 10. Alois napsal:

  K oddělení malých sond dojde prakticky ihned po navedení na dráhu k Marsu. Oproti hlavní sondě budou mít méně o cca 1 m/s ve směru letu a navíc cca 1 m/s bokem, pokud se ovšem Centaur nezorientuje tak aby je vyslal ve stopách hlavní sondy, což z animací není patrno. Při zhruba sedmiměsíčním letu naběhne, pokud dobře počítám, rozdíl cca 20.000 km v obou směrech. Sondy k Marsu se obvykle nenavádějí na kotouček planety ale cca 200.000 km mimo, aby se zabránilo dopadu posledního stupně, což se řeší korekcí po několika milionech letu. Z toho co jsem dosud o projektu zjistil není patrno jak budou v kooperaci dráhy tří těles k Marsu řízeny a korigovány, resp. jaká bude mezi nimi vzdálenost až doputují k Marsu. Mě se to jeví jako cca 300.000 km. Podle animací je to o da řády blíže, tak nevím.
  Doufám, že tímto problémem neotravuji, pokud ano, tak to smažte.

  • Petr Scheirich napsal:

   Vzdalování sond od sebe se nadá takto lineárně extrapolovat, ale je třeba vycházet z orbitální mechaniky. Pro typickou heliocentrickou dráhu sondy k Marsu způsobí změna rychlosti ve směru letu o 1 m/s v perihelu dráhy (tedy u Země) změnu její oběžné doby o cca 4000 s. Různé oběžné doby jsou tou hlavní příčinou, která způsobuje vzdalování sond od sebe. Po půl oběhu kolem Slunce (tedy u Marsu) bude rozdíl v času příletu do stejného bodu tedy cca 2000 s, což při rychlosti sondy v apohelu (cca 22 km/s) dělá rozdíl v poloze 44000 km.

 11. Spytihněv napsal:

  Raději to sem napíšu, aby to někdo nepočítal a neřekl si, co to melu. Teď už je to v pořádku. Díky 🙂

 12. Spytihněv napsal:

  Už aby to bylo. A rovnou tři meziplanetární mise najednou 🙂 Ale to počítadlo hodin do startu moc nesedí….

 13. Honzax napsal:

  Super, na tohle se moc tesim! Jen drobnost, zitra je sobota, ale 5. kvetna 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.