sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-6)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Mars Sample Return

NASA stále očekává, že do konce roku vydá doporučení ohledně nové architektury pro program Mars Sample Return (MSR), a to navzdory změně ve vedení klíčového revizního výboru.

Viasat

Společnost Viasat pokročila v jednání o koupi širokopásmové kapacity z budoucích družic Telesat na nízké oběžné dráze Země (LEO). Důvodem je konkurence ze strany Starlinku, která pravděpodobně zesílí s administrativou nového amerického prezidenta.

APEX

NASA 3. října oznámila, že vybrala dva návrhy pro další studium pro svou novou řadu misí Astrophysics Probe Explorer. Každý z těchto dvou návrhů obdržel 5 milionů dolarů na jednoroční studie. NASA nyní obhajuje výběr dvou konceptů ke studiu.

U.S. Space Command

U.S. Space Command dne 6. listopadu oznámilo, že rozšiřuje svou iniciativu pro sdílení komerčních zpravodajských informací a přidává pět nových společností do programu, který pomáhá koordinovat reakce na vesmírné hrozby a družicové anomálie.

Virgin Galactic

Virgin Galactic navrhuje získat 300 milionů dolarů dodatečného kapitálu na urychlení výroby suborbitálních kosmických letadel a druhého nosného letounu.

IFT-6 Super Heavy/Starship

Společnost SpaceX dne 6. listopadu oznámila, že na odpoledne 18. listopadu plánuje šestý integrovaný let sestavy Starship/Super Heavy ze své základny v Boca Chica v Texasu. Oznámení se časově shodovalo s oznámenín o omezení vzdušného prostoru.

Latitude

Společnost Latitude oznámila 5. listopadu, že najala Aurélie Bressollette jako novou výkonnou ředitelku. Nahradí Stanislase Maximina, spoluzakladatele společnosti, který přešel do role výkonného předsedy.

Anuvu

Americký specialista na mobilní konektivitu, společnost Anuvu, minulý týden oznámila partnerství se společností D-Orbit USA, nově založenou dceřinou společností italské vesmírné logistické společnosti D-Orbit.

Gilmour Space

Společnost Gilmour Space 5. listopadu oznámila, že obdržela od Australské vesmírné agentury povolení ke startu pro první let své malé nosné rakety Eris z Bowen Orbital Spaceport. První let by se mohl uskutečnit do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

BepiColombo míří na kosmodrom

Po mnoha letech vývoje a testů, po několika komplikacích, odkladech a problémech BepiColombo konečně dorazila na kosmodrom v Kourou v Jižní Americe. Tady jednotlivé součásti této komplexní mise podstoupí závěrečné předstartovní přípravy. Společný projekt Evropy a Japonska nyní dorazil na poslední pozemskou zastávku před cestou do vesmíru, která je zatím plánována na podzim letošního roku. Ke startu rakety Ariane 5 nedojde dříve než 5. října, kdy by se měla celá sestava vydat na sedm let dlouhou cestu k Merkuru.

Vizualizace mise BepiColombo.
Vizualizace mise BepiColombo.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Jak jsme již psali, BepiColombo je komplexní mise a dopravit ji letecky z Evropy do Jižní Ameriky není snadný úkol – celkem jsou k tomu potřeba čtyři přelety. Minulý týden dorazily na kosmodrom v Kourou první dvě zásilky. Letoun Antonov An-124 sem nejprve 24. dubna dovezl spojovací strukturu a sluneční štít, ve kterém se bude ukrývat japonská sonda MMO. Druhý let přišel 27. dubna, kdy se do Jižní Ameriky dostala evropská sonda MPO. Třetí a čtvrtý let by měly proběhnout v tomto týdnu a na kosmodrom dopraví přeletový modul vyrobený v Evropě a japonskou sondu MMO. Spolu s nimi poletí i nezbytný hardware pro manipulaci se sondami před startem.

Nakládání kontejneru s misí BepiColombo do transportního letounu.
Nakládání kontejneru s misí BepiColombo do transportního letounu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

O této misi se poprvé začalo uvažovat v listopadu 2009 v rámci evropského programu Horizon 2000+ a výsledkem je evropsko-japonský projekt, který se stane teprve druhou misí, která bude obíhat kolem první planety sluneční soustavy. Dvě samostatné vědecké družice v mnoha ohledech navážou na objevy, které u Merkuru nasbírala americká sonda MESSENGER. „Do této fáze vedla dlouhá a místy hrbolatá cesta. Do startu ještě zbývá udělat hodně práce,“ přiznává Ulrich Reininghaus, projektový manažer evropské strany a dodává: „Jsme opravdu potěšeni tím, že konečně přišel finální přesun na kosmodrom a upřímně děkuji všem, kteří k tomu přispěli.“

Do Jižní Ameriky letí BepiColombo z Amsterdamu.
Do Jižní Ameriky letí BepiColombo z Amsterdamu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Až do Jižní Ameriky dorazí všechny díly, začne intenzivní fáze, která bude trvat zhruba šest měsíců. Během nich se budou kontrolovat palubní systémy, instalovat izolace, aby sondy dobře odolávaly drsnému kosmickému prostředí a nepříjemným teplotám v okolí Slunce. K sestavě se připojí solární panely, které se cvičně rozloží, natankují se nádrže, jednotlivé díly se spojí dohromady, doplní se sluneční štít. Ve finále bude sestava zapouzdřena do dvoudílného aerodynamického krytu rakety Ariane 5, což je poslední významný krok před integrací se zbytkem rakety.

Startovní okno je velmi přívětivé – otevírá se 5. října a zavře se 29. listopadu letošního roku. Při startu v tomto okně má mise zajištěno, že bude moci využít všech plánovaných gravitačních manévrů u Země, Venuše a Merkuru, které definitivně upraví její oběžnou dráhu. Pokud by se startovalo v říjnu, měla by sestava dorazit k Merkuru 5. prosince roku 2025. A zde je harmonogram plánovaných průletů:

6. dubna 2020 – První a jediný průlet kolem Země
12. listopadu 2020 – První průlet kolem Venuše
11. srpna 2021 – Druhý a poslední průlet kolem Venuše
2. října 2021 – První průlet kolem Merkuru
23. června 2022 – Druhý průlet kolem Merkuru
20. června 2023 – Třetí průlet kolem Merkuru
5. září 2024 – Čtvrtý průlet kolem Merkuru
2. prosince 2024 – Pátý průlet kolem Merkuru
9. ledna 2025 – Šestý průlet kolem Merkuru
5. prosince 2025 – Vstup na oběžnou dráhu Merkuru

Transportní kontejner uvnitř letounu.
Transportní kontejner uvnitř letounu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Úkolem této mise je studovat původ, vznik a vývoj planety, která obíhá tak blízko od své mateřské hvězdy. Vědce bude zajímat, jaká je vnitřní stavba Merkuru, jakou má planeta strukturu, geologii, složení, či krátery. Stranou nezůstane ani výzkum magnetického pole Merkuru, jeho struktury, dynamiky i původ. Vědci by také rádi prostudovali tzv. exosféru Merkuru, tedy jakousi vzdálenou příbuznou atmosféry, jen neskonale řidší. Zajímat je bude její složení, úniky plynů a jejich složení. Těšit se můžeme i na velmi přesné měření jevů spojených s Einsteinovou teorií relativity a Newtonského modelu ve vztahu ke gravitaci.

Celá základní mise by měla trvat jeden pozemský rok, tedy 4,1 roku merkurovského. Pokud budou sondy v dobrém stavu, může být mise prodloužena na dvojnásobnou délku.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/Screen-Shot-2018-04-27-at-11.26.20.png
https://www.nasaspaceflight.com/…/BepiColombo-lead-e1524843067297.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Dbxs2uuX0AAq1kM.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/Dbxs2xEXkAAeLvw.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/Dbxs2wMW0AE0z6a.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Myslím, že je to první případ, kdy se po příletu k mimozemskému tělesu sestava rozdělí na více rovnocenných částí a ty budou obíhat. Nejblíže k tomu měla asi Luna 10, ale to byla dvojice družice a technický úsek. BC bude plně vědecký team.

Předpokládám, že od Země odletí v retrográdním směru. Raketu má na to dost silnou. Funguje univerzální pravidlo, že sondy do vnitřních částí soustavy odlétají „proti srsti“? Tedy pokud se nerozhodnou snížit perihel třeba u Jupitera.

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Neřekl bych, z Kourou se retrográdně nestartuje. A ani z hlediska nebeské mechaniky to není nikterak důležité.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Dan

Můj dotaz samozřejmě mířil na retrográdní pohyb na heliocentrické dráze, nikoliv na geocentrické. Což je z hlediska nebeské mechaniky při letu do míst uvnitř oběžné dráhy Země naopak důležité dost. Řekl bych.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Tady je vidět, že BP se po startu ponoří dovnitř oběžné dráhy Země. Možná se pletu, ale neznamená to tedy retrográdní pohyb na heliocentrické dráze pomocí silné Ariane 5? https://youtu.be/0Yp-q1wqgig

Totéž v mnohem větší míře provede PSP. A tam ten retrográdní pohyb proběhne zcela jistě a to pomocí ještě silnější Delta IV Heavy https://www.youtube.com/watch?v=RGhyjX4opD8

Prostě čím větší ten pohyb proti srsti je, tím hlouběji se ponoříme dovnitř zemské oběžné dráhy kolem Slunce. Je to tak?

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Když vezmu, že radiální rychlost Země kolem Slunce je cca 30 km/s, tak tu musíme umořit a ještě k tomu něco přidat, abychom se dostali na heliocentrickou retrográdní dráhu. Na těch odkazovaných videích je jak bílý křížek Bepi Colombo, tak červená linie PSP na heilocentrických prográdních drahách. Stále obíhají proti směru hodinových ručiček. Ano, zpomalit vůči Slunci je nutné a oproti Zemi se bude zdát, že sondy letí retrográdně, ale když ke zdánlivé záporné rychlosti sondy přičtu rychlost oběhu Země, tak se dostanu do kladných čísel. Nebo jsem tě špatně pochopil? 🙂

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Samozřejmě jsem neměl na mysli, že by sondy obíhaly Slunce v opačném směru než planety, psal jsem jen o retrográdním pohybu a zpomalení vůči Slunci, který umožní jejich „pád“ blíže ke hvězdě. Asi jsem to vylíčil trochu blbě, budu muset na sobě ještě pracovat. Každopádně díky za reakci 🙂

fourge
fourge
6 let před

Su na sonde BepiColombo aj nejake kamery vo viditelnom spektre ?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  fourge

Je tam sestava SIMBIO-SYS (Spectrometers and Imagers for MPO BepiColombo Integrated Observatory System) tvořená spektrometry a stereokamerami ve vysokém rozlišení, kterou vyvinula Itálie, Francie a Švýcarsko.

vj
vj
6 let před

Co by se tak mohlo pokazit?

Honza
Honza
6 let před

To je teda gravitačních praků, ta změna rychlosti nutná pro zachycení u Merkuru bude asi obrovská. Říkám si že pro sondy k Merkuru či Venuši by byly vhodné iontové motory, tam budou sluneční panely dodávat mnohem více „šťávy“ než u Země, tím pádem by šlo mít výkonný pohon i s malými panely. Možná by šlo pár let manévrů ušetřit, ale tvůrci sondy určitě mají dobré důvody proč na to jdou takto. (napadá mě třeba cena, rychlost vývoje, hmotnost, odolnost proti záření atd.)

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Honza

Přeletový modul BepiColombo je vybaven iontovými motory.

Honza
Honza
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Aha, díky to jsem nevěděl. Počet gravitačních manévrů u mě vzbudil dojem, že přeletový modul není schopen moc velkých změn rychlosti. To sem asi ještě podcenil jak rychle se sonda v blízkosti slunce pohybuje. Koukám že tady na webu je dokonce starší článek o instalaci iontového pohonu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Honza

Ono se to opravdu nezdá, ale letět k Merkuru je ohromně náročné.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.